6,3 (920 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
10
26
9
44
8
89
7
259
6
254
5
155
4
55
3
27
2
4
1
7
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Scarlet Letter
data wydania
ISBN
8373841903
liczba stron
203
kategoria
klasyka
język
polski
dodała
farfallam

Nazywana pierwsza wielką amerykańską powieścią psychologiczną. Opowiada historię cudzołożnicy, która w purytańskiej Nowej Anglii w XVII wieku zostaje skazana na noszenie znaku hańby: szkarłatnej litery A. Pozostałe osoby tego dramatu to zrodzona z nieślubnego związku córeczka Pearl oraz dwaj mężczyźni: zdradzony stary mąż i tajemniczy kochanek. Autor z niezwykła przenikliwością ukazał w niej...

Nazywana pierwsza wielką amerykańską powieścią psychologiczną. Opowiada historię cudzołożnicy, która w purytańskiej Nowej Anglii w XVII wieku zostaje skazana na noszenie znaku hańby: szkarłatnej litery A.
Pozostałe osoby tego dramatu to zrodzona z nieślubnego związku córeczka Pearl oraz dwaj mężczyźni: zdradzony stary mąż i tajemniczy kochanek.
Autor z niezwykła przenikliwością ukazał w niej dylematy moralne i religijne, ułomność, a zarazem sile ludzkiego ducha. Książka od 150 lat cieszy się nieprzemijającym powodzeniem - tak jak nieprzemijające są gniew i chęć zemsty, grzech i potrzeba jego odkupienia, miłość i nienawiść.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3071)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1621

Przed przeczytaniem książki miałam przyjemność zapoznać się z filmem. Może z tego powodu nie do końca potrafię docenić pierwowzór. W filmie ta historia jest bardziej romantyczna, cały czas miałam wrażenie, że głównie chodzi o nieszczęśliwą miłość dwojga ludzi, a sprawy moralne to tylko tło. W książce zaś tego uczucia nie ma prawie wcale. Na pierwszy plan wysuwa się właśnie aspekt moralny i to nie trudne uczucie bohaterów jest najważniejsze, a grzech, który jest jego konsekwencją. Dalej będziemy obserwować jak na ten problem zareaguje społeczność, która sama sobie narzuciła surowe reguły gry. Wszyscy zaś, tak przecież religijni i pełni miłosierdzia, będą się upajać krzywdą głównej bohaterki, z marszu gotowi wysłać na szafot każdego, kto będzie mniej doskonały niż oni. Albo po postu da się na tym przyłapać.

"Szkarłatna litera" to powieść, jak na moje upodobania, trochę zbyt filozoficzna i egzaltowana. Szczególnie męcząca była Pearl, owoc zakazanej namiętności, która była bardziej...

książek: 6082
Kalissa | 2015-09-17
Przeczytana: wrzesień 2015

Mam poczucie nierealności bohaterów - byli bardziej symbolami i archetypami - np. Szatanem, Aniołem, Elfem, Czarownicą - niż żywymi ludźmi. Z drugiej strony - to pewnie jedna z największych zalet tej powieści i powód jej nieśmiertelności.

Nie spodziewałam się powieści tak bardzo poetycznej, melancholijnej, symbolicznej, natchnionej, ale i naiwnej. Przyznaję - że od początku - najbardziej zastanawiał mnie kochanek Hester (czyli kto był ojcem!:). Takiego wzbudzającego sympatię tchórza – naprawdę, nie spotyka się często w literaturze.

Powieść nastroiła mnie filozoficznie - dlatego ocena jest wysoka. Zaskakujące, że ludzie najbardziej pobożni – byli jednocześnie najmniej miłosierni. Tak jakby pobożność i rygorystyczne trzymanie się reguł – było odwrotnością zrozumienia, miłosierdzia i wybaczenia. Uważam, że nie ma nic gorszego jak obłuda polegająca na ukrywaniu nienawiści do człowieka pod otoczką religii i moralności. I pomyślałam sobie jeszcze – że natura ludzka nie zmienia się...

książek: 3195
FannyBrawne | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane

Dla prawdziwego miłośnika książek wielką frajdą jest zetknięcie się z lekturą nie tylko na stronach powieści. Ja bardzo lubię i często oglądam serial ,,Doktor Queenn" i nie ukrywam, że jednym z moich ulubionych odcinków jest ten, w którym w miasteczku zostaje założona biblioteka. Dla niewtajemniczonych: biblioteka wkrótce staje się przedmiotem sporów, a pastor stwierdza, że znajdujące się w niej książki są niemoralne. A jedną z tych książek była właśnie ,,Szkarłatna litera" Nathaniela Hawthorne. Wtedy przyszło mi do głowy, że warto byłoby tą książkę przeczytać.

Wbrew pozorom, książka ta nie jest romansem. To nie motyw zdrady małżeńskiej jest tu najważniejszy, a w każdym razie pokazane jest nie poprzez pryzmat ludzkich uczuć i namiętności. Akcja zaczyna się w momencie, gdy Hester Prynne, samotna matka trzymiesięcznej Pearl, zostaje publicznie napiętnowana za zdradę małżeńską, której owocem jest dziecko. W ramach pokuty ma nosić na piersi wyhaftowaną szkarłatną literę A - symbol...

książek: 616
Inez | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Nowa Anglia XVII wieku to z pewnością miejsce niesprzyjające jednostkom, które nie wpasowują się w otaczającą je rzeczywistość. Purytańskie, podszyte nienawiścią i pychą społeczeństwo dosadnie piętnuje każdy występek przeciw normom instytucjonalnym. Paniczny strach przed piekłem i wiecznym potępieniem rodzi chęć odcięcia się od jawnych grzeszników, wypchnięcia ich poza nawias społeczeństwa, wyparcia się wszelkiego uczestnictwa we wszechobecnych czynach niemoralnych. Imponujący jest już sam fakt, że cudzołożnica Hester w ogóle podejmuje próbę odnalezienia się w nowej, narzuconej jej przez los roli. Zagłębiając się w psychologizm postaci, Nathaniel Hawthorne dąży do ujawnienia istoty utworu, czyli do ukazania wewnętrznej prawdy o człowieku; prawdy głęboko ukrytej pod osłoną zawodnych faktów zewnętrznych. Skupia się na postawie bohaterów (kochanków i zdradzonego męża) wobec zaistniałego zła: własnej winy, krzywdy bliźniego albo uwikłania w moralny labirynt bez wyjścia. Sceptycyzm...

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2018-05-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2018

Długo go nie znałem, ale poznałem dzięki lekturze "Marmurowego fauna", któremu dałem 6 gwiazdek. Nim samego siebie zacytuję, dodam, że to amerykański klasyk, prekursor amerykańskiej powieści psychologicznej, przedstawiciel romantyzmu owładnięty "obsesją grzechu", lecz trąci myszką, a że klasyk to wypada go znać, by w razie potrzeby umieć błysnąć swoim oczytaniem.

A przy „Marmurowym faunie” pisałem:
„Nathaniel Hawthorne (1804 – 1864) - "pisarz romantyczny, uważany za jednego z największych wpływowych twórców literatury amerykańskiej XIX wieku..." (Wikipedia). Przez 74 lata życia nie słyszałem o nim i w takiej niewiedzy pewnie bym umarł, gdyby nie mój drogi "Jonasz", który w ostatnim pakiecie książek "Marmurowego fauna" umieścił...."

Teraz, w bibliotece w Toronto, wpadła mnie w oko "Szkarłatna litera" (1850), która na LC ma 6.3 (904 ocen i 57 opinii).
Tytuł wyjaśnia Wikipedia:
"...Tytułową szkarłatną...

książek: 486
ardnaskela | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dla mnie jest to opowieść o tym jak podli dla siebie mogą być ludzie tylko po to aby poczuć się lepiej. Nie ważne czy dziś czy w czasach purytańskiej Ameryki.

książek: 604
Fleur | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Mimo, że dość niechętnie sięgam po "stare" książki, to do tej przekonał mnie film "Łatwa dziewczyna" otwarcie nawiązujący do opisanej tu historii Hester Prynne.
Książką się nie rozczarowałam, wręcz przeciwnie, od początku mi się spodobała. Nawet nie zniechęcił mnie długi, autobiograficzny wstęp autora.
Cieszył mnie również fakt, iż nie przeczytałam wcześniej opisu powieści i do ostatniego momentu głowiłam się, kto jest tajemniczym kochankiem Hester.
Podsumowując, to do ostatnich stron byłam ciekawa zakończenia i nie rozczarowało mnie. Polecam:)

książek: 827
Katarzyna Bartnicka | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

“Szkarłatna litera”, to przepiękna, poutykana delikatnymi metaforami powieść. Legenda o lirycznym czy wręcz metaforycznym zabarwieniu. I chociaż jest to historia kobiety upadłej, kobiety napiętnowanej, która przez grzech do końca swoich dni będzie musiała nosić symbol swojej hańby: wyszytą na piersi szkarłatną literę A, to poprzez swoją narrację autor wprowadzana nas w świat mrocznej baśni. Może komuś się wydać, że dialogi i niektóre zdania są zbyt egzaltowane, ale biorąc pod uwagę kontekst i czas kiedy ta powieść została napisana, to śmiało można powiedzieć, że zostały zachowane proporcję miedzy tym co mistyczne, a realne.
W tej powieści jednak nic jest tak oczywiste jakby się mogło wydawać z początku, bo nasza bohaterka, którą poznajemy na pręgierzu czyni z symbolu swojej hańby cnotę. Mniejsza o to zresztą, bo tym może przekonać się każdy kto to zechce przeczytać. I chociaż autor główny akcent położył na grzech kobiety, to dla mnie ważniejszą postacią był człowiek, który do...

książek: 1892

Niby trąci tą symboliczną myszką, ale warto przeczytać.
'Szkarłatna litera' jest jedną z najważniejszych powieści w historii literatury amerykańskiej, a ja w ostatnim czasie coraz bardziej zagłębiam się w tym temacie, więc było tylko formalnością, abym sięgnęła tę powieść. I szczerze napiszę, że większej rewelacji nie ma. Co prawda, Hawthorne nieźle skrytykował amerykańskich purytanów i sprawił, że tytułowy symbol hańby stał się czymś pięknym i dobrym, ale jakoś historia Hester Prynne nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Nawet te poetyckie, pełne ukrytych znaczeń (i niedomówień) opisy nie powalają, a wręcz przeciwnie, czasem utrudniają odbiór.
Mimo tych wyraźnych wad polecam lekturę 'szkarłatnej litery'. Ważne dla czytelników jest to, aby orientować się w nawiązaniach kulturowych do klasycznych pozycji. Z całą pewnością ta pozycja znajdzie się w tym zacnych gronie książek, które wypada znać.

książek: 475
skiatos | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Szkarłatna litera”, siłą rzeczy, trąci starodawną naiwnością. Dziś postępowanie i wybory bohaterów wydać się mogą infantylne, wręcz nieprawdopodobne. To truizm, ale gdyby ogołocić tę opowieść ze śniedzi czasu, który upłynął od jej powstania w 1850 r., okaże się, że mamy do czynienia z książką ponadczasową i wciąż aktualną.

Trzej główni bohaterowie, w ujęciu filozoficznym, symbolizują trzy rodzaje grzeszników. Hester Prynne, matka dziecka poczętego w grzechu, przyznaje się do winy i akceptuje karę. Pastor Dimmesdale, ojciec dziecka, obawiający się wyznania prawdy, w sercu nosi skruchę, na zewnątrz ubiera maskę świątobliwego kapłana. Robert Chillingworth, ukrywający swoją prawdziwą tożsamość mąż Hester Prynne, pochłonięty jest rządzą zemsty i jako taki staje się symbolem zakłamanego purytanizmu chrześcijańskiego.

Hawthorne, w postaci Chillingworth’a, zawarł ponadczasową w swej celności krytykę swoiście pojętego miłosierdzia chrześcijan względem siebie, ukrytego pod płaszczem tak...

zobacz kolejne z 3061 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Szkoła w Teksasie boi się reakcji rodziców na klasykę literatury

Ciąg dalszy problemów z listą lektur w szkole Highland Park w Dallas. Pisaliśmy już o tym, że siedem książek zostało tam wpisanych na listę lektur zakazanych po tym, jak rodzice skarżyli się, iż książki te zawierają nieodpowiednie treści.  


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd