Dziedzictwo Rycerza Arna

Arvet efter Arn
krzyżowcy, dziedzictwo, powieść
historyczna
vladdraq

Bohaterem powieści nie jest Arn, lecz jego wnuk Birger Magnusson - twórca państwa szwedzkiego opartego na prawie rzymskim. Ostatnia część cyklu "Krzyżowcy"

gwiazdka | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Przyznaję się, że z lektury „Dziedzictwa Rycerza Arna” zrezygnowałam po jednej trzeciej książki. Powieść nie dawała mi żądnej radości, wzbudzała tylko irytację, uznałam więc, że szkoda czasu i nerwów na podobne zajęcie. A przyczyną wszystkiego jest treść „Dziedzictwa…”, która jest niczym innym, a powtórzeniem treści z poprzednich tomów, szczególnie opis gier przedślubnych, w których uczestniczył Birger, bardzo obszernie zrelacjonowana, to powielenie gier Arna. Cała dotychczasowa treść nie wniosła nic nowego, tylko właśnie nawiązanie do początków trylogii (która, he he, składa się z czterech tomów). Czuję ogromne rozczarowanie, bo spodziewałam się książki na poziomie trzech pierwszych tomów, do tego ciekawej treści i wydarzeń, interesujących postaci, ale nie widzę nic fascynującego w czytaniu dziś tego samego, co czytałam wczoraj. Po lekturze ponad stu stron (żeby nie było, dałam powieści szansę) znudzona i bez żalu rezygnuję. I nie polecam, bo uważam, ze lepiej zostać przy dobrym...

allison | 2015-09-11
Przeczytana: 10 września 2015

Obawiałam się, że czwarty tom cyklu, dopisany jako ciąg dalszy trylogii, może okazać się słabszy od poprzednich części (wszak często tak właśnie bywa z kontynuacjami). Moje obawy, na szczęście, były niepotrzebne, bo "Dziedzictwo rycerza Arna" to powieść wciągająca, rzetelnie pokazująca perypetie wnuka Arna, Birgera Magnussona, i krwawą historię tworzenia przez niego państwa szwedzkiego.

O ile trzeci tom obfitował w wątki obyczajowe, to w czwartej części przeważają treści polityczne i militarne. Dużo tu intryg, dalekosiężnych planów, bezwzględnych decyzji i brutalnej walki o władzę. Biorą w niej udział nie tylko mężczyźni, gdyż wciąż ważną rolę odgrywają bohaterki znane z poprzednich tomów - będące już wdowami, babciami, leciwymi, ciężko doświadczonymi przez życie, lecz niezmiennie energicznymi i zapobiegliwymi.

Najważniejszym bohaterem okazuje się, co oczywiste, wnuk Arna. Poznajemy jego dojrzewanie i wewnętrzne zmiany, które czynią z wybuchowego młodzieńca przebiegłego...

Anna | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Tak się dziwnie składa, że trylogia "Krzyżowcy" Jana Guillou ma cztery części; można zatem przypuszczać, iż autor nie miał zamiaru zagłębiać się w losy wnuka Arna Magnussona. Dobrze się jednak stało, że "Dziedzictwo ..." ujrzało światło dzienne. Jest to wciągająca i fascynująca historia rodzenia się państwowości szwedzkiej, z barwnymi - ukazanymi w poprzednich tomach - postaciami, podstępną i okrutną walką o władzę, knowaniami, wewnętrznymi konfliktami, poszerzaniem wpływów, krucjatami.

Birger Magnusson zapisał się w szwedzkiej historii jako jarl Birger - założyciel Sztokholmu i twórca nowożytnej Szwecji. Po śmierci Arna w bitwie pod Gestilrenem w 1210 roku, to właśnie Birger stał się najznamienitszą osobą w krainie Gotów i Swewów. Zasłynął jako bezwzględny i nieustępliwy dowódca, znany - nawet w tamtych brutalnych czasach - z bezlitosnych i szokujących metod, dzięki czemu udało mu się znieść raz na zawsze mafijne przywileje rodów, umocnić poszczególne rejony kraju, wprowadzić...

Andrew Vysotsky | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Jan Guillou, jeden z najbardziej znanych szwedzkich powieściopisarzy, kojarzył mi się dotąd jako autor serii książek o przygodach skandynawskiej wersji 007 czyli Carla Hamiltona, z których jak dotąd w Polsce wydano tylko trzy*. Stał się on moim ulubionym autorem, a ocenę tę pogłębiła jeszcze lektura niesamowitego Zła, powieści niepowtarzalnej i do głębi poruszającej. Kiedy sięgałem po Krzyżowców, byłem po równi pełen obaw co nadziei. Guillou oto porzucił współczesność, w której czuł się jak ryba w wodzie, na rzecz wieków średnich. Przeskok ogromny i ciekaw byłem, czy sprawdził się w nowym klimacie równie dobrze jak w XX wieku. Z drugiej strony - wiedziałem już, iż cykl stał się prawdziwym szałem w Skandynawii, podobnie jak ekranizacje stworzone na jego podstawie. To tylko zaostrzyło apetyt.

Książki zakupiłem w czteropaku wydanym przez Videograf II z Katowic. Seria składa się z następujących powieści:
Droga do Jerozolimy (oryg. Vägen till Jerusalem)
Rycerz Zakonu Templariuszy...

Baś | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Tą część sagi ja traktuję jako uzupełnienie walki o władzę. Co prawda wyczuwalny jest - przynajmniej dla mnie - duch Arna, jego tak zwane dziedzictwo. Powoli można obserwować rozrost potęgi rodu, aż do miejsca, kiedy zostanie spełniona wola Arna, wyrażona na łożu śmierci. Główny bohater każdym swym działaniem powoli, acz nieubłaganie zbliża się do celu. I trafia do niego, bezbłędnie. Mimo to jednak nie jest wywyższany, jest pokazany jako normalny człowiek.
Dobra kontynuacja, mimo, że oparta na troszke innych przesłaniach niż poprzednie części.

Inger | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 marca 2014

Rewelacyjna. Aż żal, że się skończyła :)

pateusz | 2017-06-23
Przeczytana: 01 grudnia 2012