Sachem

nowela, USA, Indianie
klasyka
Afrodyta

Inne wydania

Nowela opisuje losy indiańskiej osady o nazwie Chiavatta zniszczonej przez bezwzględnych białych. Na jej miejscu powstała miejscowość Antylopa, w której życie toczyło się niezwykle przyjemnie, mieszkańcy jednak nie mieli świadomości, że ich siedziba położona jest na zgliszczach osady Indian. Pewnego dnia do Antylopy przyjechał z przedstawieniem cyrk. Miał w nim wystąpić sachem - wódz plemienia Czarnych Węży żyjącego niegdyś w Chiavatcie, ostatni z potomków wodza Czarnych Węży. Kiedy nadszedł czas występu wodza, zaczął on nieoczekiwanie śpiewać pieśń wojenną...

Natka | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Stwierdzam, że zaczęłam Sienkiewicza od złej strony.
Nowele są świetne, a "Sachem" znajduje się aktualnie na moim szczycie.

"Z całego pokolenia zostało jedno dziecko. Było ono małe i słabe, ale przysięgło Duchowi Ziemi, że się zemści. Że ujrzy trupy białych mężów, niewiast, dzieci - pożogę, krew!"

Sienkiewicz opisuje społeczność Antylopy, która zapomniała jak straszną zbrodnię wyrządziła. I choć wyrżnęła całą Chiavattę nie odczuwa wyrzutów sumienia. Przychodzi za to do cyrku, aby zobaczyć ostatniego z Czarnych Wężów.

Najbardziej przerażające jest to, że człowiek zapomina o obowiązku obrony i wierności swojemu narodowi. Potrzebujemy niezłomnej wiary i nadziei na odzyskanie czegoś tak istotnego jak wolność.

"Jakże odmówić ostatniemu z Czarnych Wężów - w Antylopie, na zgliszczach Chiavatty! Ludzie maja serca."

sola255 | 2015-01-24
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Oczywiście ,że Sachem (wódz)odzwierciedla Polskę pod zaborami i to co może się stać z każdym narodem ,który zostanie poddany presji wynaradawiania.
Jakkolwiek nie można generalizować , bo jest to tylko najgorszy z możliwych scenariuszy , jaki przedstawił Sienkiewicz. Widział podobieństwo losów spacyfikowanych Indian i Polaków pod zaborami. Obawiał się ,że "czarny scenariusz" może się ziścić i niejako ostrzegał.Polska zachowała tożsamość, przetrwała zabory , jak i II wojnę światową. Nie poddaliśmy się .Zastanawia mnie inna rzecz . Jak bardzo broniono by polskości gdyby przyszło to robić w dzisiejszych czasach?

Asheraa | 2012-12-15
Przeczytana: 29 listopada 2012

Ogólnie to lubię nowele Sienkiewicza - ta również należy do tego zacnego grona.

"Sachem" opowiada o przedstawianiu cyrkowym, w którym główną atrakcją
miał być ostatni z Czarnych Wężów - czerwonoskórych, wybitych przez Niemców przed 15. latami. Punktem kulminacyjnym jest zaś występ owego bohatera, moment, w którym sachem zaczyna śpiewać o zemście i o tym, co zaszło kilkanaście lat temu na tych ziemiach. Jak zakończyło się przedstawienie? Przeczytajcie, to się dowiecie ;).

Akcja noweli rozgrywa się w mieście Antylopa, zamieszkanym przez niemieckich osadników (niegdyś była tu wioska indiańska Czarnych Wężów). Głownym bohaterem jest Czerwony Sęp, ostatni Indianin z plemienia Czarnych Wężów, wymordowanego przez kolonizatorów. Jako jeden z nielicznych uszedł z pogromu, gdy Niemcy postawnili raz na zawsze uporać się z czerwonoskórymi (nocny napad, gdy Indianie spali). Od tamtych wydarzeń upłynęło 10 lat i Czerwony Sęp przybywa do miasta wraz z trupą cyrkową, w której jest aktorem. Jego przybycie wzbudza sensację, podsycaną jeszcze przez dyrektora cyrku. Wspomnienia mordu wracają. Mieszkańcy z zaciekawieniem i zarazem strachem oczekują na występy trupy, a zwłaszcza pokaz akrobatyczny Indianina. Podczas pokazu dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Idący po linie pod szczytem namiotu, Indiani zatrzymuje się pod ogromnym żyrandolem i zaczyna śpiewać pieśń śmierci, opowiadając historię sprzed lat. Ludzie są przekonani, że Indianin zaraz zrzuci płonący żyrandol i...

kamyk576 | 2014-01-01

Fajna historia. Jednak musiałam przeczytac kilka razy , bo za pierwszym razem nie zrozumiałam :)) :D

| 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zakończenie tej noweli naprawdę mnie zaskoczyło. Mogłam się spodziewać wszystkiego: tego, że tytułowy sachem rzuci się w pojedynkę na publikę, na oczach wszystkich popełni samobójstwo, ucieknie podczas spektaklu z cyrku... Wszystkiego, tylko nie tego, że zeskoczy zgrabnie na ziemię i zacznie zbierać datki! Refleksja o tym, jak wiele wartości ludzie są w stanie zaprzedać w braku nadziei oraz w jaki sposób nieubłagany los potrafi przyginać dumne karki do ziemi uderzyła we mnie niczym piorun. Śledząc losy polskiej historii, nie potrafię pozbyć się wrażenia, że niewiele brakowało, byśmy i my musieli opiewać ku uciesze tłuszczy czasy swego narodu.

oneofakind | 2014-08-11
Przeczytana: 07 listopada 2013

Nowela opowiada o ostatnim z rodu Czarnych Wężów, ale też o Niemcach mieszkających w Antylopie. Sienkiewicz pokazuje puste i nudne życie mieszkańców, ich podniecenie na wiadomość o przyjeździe cyrku i o tym, któż to ma tam wystąpić. Autor przestrzega tym utworem Polaków, żeby nie dali się zgermanizować jak Sachem.
Mi osobiście nie przypadła ta książka do gustu. Mimo iż czytało się ją szybko, ale to dla tego że jest krótka.

Shila | 2016-02-03
Na półkach: 2016, Przeczytane

Przyznam od razu, że nie przepadam za Sienkiewiczem a "Sachem" bynajmniej niczego nie zmieniło.
Większość moich rówieśników patrzyła na tą nowelę bardzo powierzchownie, tzn. biali wykurzyli indiańców i zniszczyli im wioskę, po to aby samemu móc zbudować tam swoje domy. Po latach przyjeżdża cyrk, ma wystąpić ostatni z plemienia, które zniszczyli. Nagle, w środku swojego występu zaczyna śpiewać wojenną pieśń, ale okazuje się, że to ściema a indianiec jest... cóż, średnio inteligentny. To ich interpretacja.
Nie dostrzegają symboliki... A szkoda, bo mogliby się wiele nauczyć. Plus za długość i jasność przekazu. Jak na razie to najlepsze dzieło Sienkiewicza jakie trafiło w moje ręce.

julka | 2015-04-27
Na półkach: Lektury, Przeczytane

Henryk Sienkiewicz jest wspaniałym nauczycielem historii, poprzez pisanie uniwersalnych utworów często uczy zachowań nieokazjonalnych,takich,które w życiu nigdy nie będą przereklamowane.Sachem dla mnie to szczególnie monolog Indianina z wymarłego,a raczej z wyciętego w pień plemienia,który na życie niewolnika zarabia w cyrku.Opowieść o tym jak jego życie zostało zmienione przez konkwistadorów jest miejscem na dłuższą refleksję płynącą z serca każdego człowieka.Ujmująca,wzruszająca i rozczarowująca nowelka,rozczarowująca zachowaniem innych ludzi wobec bliźnich..........

LifeOnMars | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Sienkiewicz jest moim idolem, jednak "Sachem" mnie zawiódł. Skoro sachem śpiewał piosenkę o historii Chiavatty, to musiał ją znać. A skoro znał, nie rozumiem, jak mógł tak po prostu "się popisywać na grobach ojców"? Najbardziej wstrząsnął mną fragment, kiedy widownia wrzuca sachemowi pieniądze, bo przecież LUDZIE MAJĄ SERCA...