Książę chaosu

Cykl: Kroniki Amberu (tom 10)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Prince of Chaos
Amber

Zielone oczy, ciemne włosy, łuskowe rękawice, miecz przy boku i peleryna spięta klamrą. Tak wyglądał Corwin, książę Amberu. Przeżył kilkaset lat na Ziemi, a potem powrócił, by walczyć o tron prawdziwego świata, ale teraz słuch o nim zaginął?

kris81CK | 2014-10-09
Przeczytana: październik 2014

Książka kończąca cykl Kronik Amberu pozostawia pewien niedosyt. Nie rozwikłuje wszystkich wątków, a zakończenie pozostawia wiele do życzenia. Lektura pięciu opowiadań (Opowieść komiwojażera; Błękitny koń, Tańczące Góry; Korytarz luster; Skrywiec i Guisel; Przebudzenie powrozu) wyjaśnia pewne kwestie, jednak dodaje dodatkowe niewiadome do równania. Mimo moich zastrzeżeń cały cykl (a zwłaszcza pierwsze pięć tomów) uważam za kawałek dobrej literatury.

Skoorses | 2016-05-25

Druga część cyklu została przez niektórych skreślona, według mnie niesłusznie. Jest co prawda trochę słabsza, zwłaszcza w ostatnich tomach akcja nieco się dłuży, a widząc dotychczasowy rozwój fabuły i ledwie kilkadziesiąt stron do końca zwyczajnie nie dowierzałem (choć to, że chętnie przeczytałbym jeszcze jedną czy dwie części pozytywnie świadczy o autorze). Kilka rozwiązań jest dość kontrowersyjnych, przede wszystkim za często moc przeważa nad inteligencją. Z tego powodu czuje spory niedosyt, ale mimo to przygody Merlina (tak podobnego, a jednocześnie innego od swojego ojca), warsztat i pomysłowość Rogera (który w kwestii magii wyprzedzał innych autorów o lata), takie pomysły jak nawiązanie do Alicji i świetny klimat to atuty wystarczające, bym zapamiętał te pozycje na długo i może nawet wrócił za kilka lat.

Carpenter | 2015-11-10

Zdecydowanie najlepszy cykl Zelaznego. Mam pierwsze polskie wydanie, ale po 20 latach z ogromną przyjemnością wróciłem do Amberu - tym razem przesłuchałem audiobooka.

Vaco | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Trudno oceniać każdy tom z osobna w takiej serii jak ta, gdzie kolejna część stanowiła bezpośrednią kontynuację poprzedniej. Jednak przy okazji ostatniej można pokusić się o próbę oceny zakończenia. A jest w nim coś co pozostawia pewien niedosyt.

Niby rozwiązuję się wątek zaginionego ojca głównego bohatera, ale nie tak jak można by tego oczekiwać. W pewnej chwili Zelazny jednym zgrabnych ruchem ucina wątek, jak robił to w poprzednich tomach, a czytelnik szukając kolejnej części uświadamia sobie, że właśnie ta była ostatnia.

Z przykrością stwierdzam, że zawiódł mnie taki finał. Z całym szacunkiem dla autora, którego twórczość uwielbiam, myślę, że czegoś zabrakło. Albo pomysłu albo jeszcze jednej części. Mimo tego niedociągnięcia "Kroniki Amberu" są dziełem wartym polecenia.

Luksus | 2011-10-18
Na półkach: Reszta, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu serii której "Książę Chaosu" jest zwieńczeniem, wypada ocenić całość, bo sensu nie ma w rozdrabnianiu się na każdą część.
Historia, jako taka, była ciekawa pełna świetnych, i trochę mniej świetnych, pomysłów, pełna akcji i intryg. Głównymi minusami które decydują o mojej dość słabej ocenie są dziwne zabiegi autora, i fatalne zakończenie. Nie podobała mi się nagła zmiana punktu widzenia, przy dalszym prowadzeniu narracji pierwszoosobowej. Z początku ciężko było mi się zorientować o co chodzi, co się dzieje, i dlaczego. Potem nie doskwierało o już tak bardzo, ale nadal kładzie cień na całej serii.
O niebo ważniejszym zarzutem, jest zakończenie. Gdy dotarłem do końca przez chwilę trwałem w niedowierzaniu, szukając śladów po wyrwanych kartkach, których powinno być tam przecież jeszcze sporo. Historia jest ucięta nagle, ni z tego ni z owego proste "żyli długo i szczęśliwie". Chociaż się na to nie zapowiadało, książka sugerowała wręcz odwrotny scenariusz. Wygląda to...

Daniel Taberski | 2015-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Truizmem będzie powiedzieć, że pięcioksiąg Merlina jest gorszy od pięcioksięgu Corwina - zdaje sobie chyba z tego sprawę każdy, kto przeczytał oba ;). Ostatni tom przygód Merlina jest równie kiepski, jak jego poprzednicy. Zakończenie nie tylko pozostawia pewien niedosyt i niezakończone wątki, ale i jest po prostu bez polotu. Od około połowy 7 tomu brnąłem do końca cyklu w nadziei, że chociaż zakończenie będzie dobre, ale... niestety nie było. Mam nieodparte wrażenie, że Żelaznemu zabrakło dobrego pomysłu na zakończenia i postanowił nas spławić małą Deus Ex machiną pt. "główny bohater przypadkiem znajduje magiczny pierścień wielkiej mocy, dzięki któremu na końcu wszystkich pozamiata i nawet się przy tym nie spoci". Szkoda.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 13 stycznia 1996

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.

coralgool | 2016-12-04
Aliath | 2016-11-27