Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian

Tłumaczenie: Grażyna Górska
Seria: Punkty Przełomowe
Wydawnictwo: Znak
Tipping Point
manipulacja, zachowanie

Lektura tej książki będzie dla każdego fascynującą przygodą, a po jej przeczytaniu można spojrzeć na świat innymi oczami. Autor - dziennikarz słynnego magazynu "The New Yorker" - tłumaczy, jak można wywierać wpływ na ludzi. Tytułowy "punkt przełomowy" to bowiem magiczny, zwrotny moment, decydujący, że pomysł, idea kilku osób staje się modą, trendem lub nagonką. Może chodzić o dodatek do ubioru, książkę, powiedzenie lub sposób zachowania. Tej wiedzy nie można ignorować. A jaki z niej zrobić użytek? To sprawa serca, nie rozumu...

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

(USA) Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów psychologii społecznej i socjologii. Gladwell świetnie wyjaśnia zjawisko społecznej epidemii, rozkłada je na czynniki pierwsze i przytacza ciekawe przykłady. To naprawdę odkrywcza i inspirująca lektura.

Spikeless_Hedgehog | 2010-11-17
Przeczytana: październik 2010

Mimo, iż żyjemy w przekonaniu o stabilności otaczającego nas świata, okazuje się że wystarczy delikatna zmiana, by wprawić go w ruch. "Punkt przełomowy" opisuje fenomen rozprzestrzeniania się zmian i ewolucji trendów jako rezultat całkowicie niepozornych działań.
Za punkt przełomowy uznać bowiem można moment, w którym dana idea staje się akceptowalna przez większość i tym samym przekształca się w nowy trend. Ważną rolę w rozprzestrzenianiu się tego typu 'epidemiii' (jak nazywa je Gladwell) odgrywają tzw. maweni i łącznicy, czyli ludzie którzy potrafią inspirować pozostałych członków grupy i zarażać ich nowym trendem. Autor dostarcza licznych przykładów z wielu dziedzin życia dla potwierdzenia swoich obserwacji.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie, przykłady dobrane są dobrze i stanowią spójną w odbiorze całość. Warto przeczytać.

antonina | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Genialna książka popularno-naukowa otwierdzają oczy na wiele mechanizmów społecznych. Opisuje konkretne przykłady i popiera wieloma badaniami. Do tego wszystko w przystępnym języku. Już zacieram ręce na kolejną książkę Gladwella.

kroofy | 2014-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Absolutnie fantastyczna, na kilku przykładach bardzo fajnie tłumaczy ciekawe zachowania społeczne. Dla zainteresowanych tematem, może być inspiracją, a dla pozostałych przyjemnie napisaną lekturą i być może "punktem przełomowym" w ich życiu. Polecam.

Niby tytuł taki absorbujący i wzbudzający ciekawość, w wchodząc do środka i zapoznając się z tekstem, miałam wrażenie, że tematyka odbiega od wyobrażeń, brak konsekwencji, skakanie od jednego zagadnienia do drugiego, od jednej tematyki do drugiej bez związku przyczynowo-skutkowego, skojarzeń ani niczego innego, co spajałoby ze sobą treści zawarte w tej książce.
Nudziła mnie. Nie dowiedziałam się z niej niczego interesującego. Wprowadziła mnie w stan zdezorientowania i rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami a autentycznym przekazem.
Tytuł i okładka są w porządku, cała reszta mnie zniecierpliwiła bezskuteczną próbą odnalezienia ciekawych dla mnie treści.
Nie uważam, że jest to dobre źródło wiedzy psychologicznej i socjologicznej. Myślę, że z dystansem trzeba podejść do pewnych statystyk.

Karolina | 2016-09-03
Przeczytana: 02 września 2016

"Punkt przełomowy" pozwala inaczej spojrzeć na wiele rzeczy, na które dotychczas nie zwracaliśmy zbyt dużej uwagi. Historie przytoczone w tej książce są nam znane, ale do tej pory tylko były nam znane, a teraz poznaliśmy je jeszcze bardziej. Pozwoliło to na szersze spojrzenie na otaczający nas świat o to jaki wpływ ma na nas tytułowy "Punkt przełomowy"

GMKa | 2013-10-01
Przeczytana: 2013 rok

Czy tego chcemy czy nie świat jest zbudowany na podstawie otaczających się wzorów pojawiających się wszędzie : w naszym postępowaniu, w podejmowanych wyborach danych grup społecznych. Wzory nas otaczają - te społeczne, ekonomiczne czy matematyczne. Wchodzą w nasze życie. Autor, publicysta NY Times'a, w swojej książce przedstawia opinię, że do diametralnej zmiany wyników danego badanego problemu wystarczy mała zmiana. Tę zmianę nazywa punktem przełomowym. Owym punktem przełomowym jest niewielka zmiana powodująca wielką różnicę na końcu całego procesu. Autor przedstawiając opisane wydarzenia przekonał mnie. Czy Ciebie przekona ? Sam sprawdź. Moim zdaniem warto.

Krzysztof | 2015-10-15
Przeczytana: sierpień 2015

Książkę kupiłem przeczytawszy pozytywne opinie w internecie. Niestety przeleżała na półce grubo ponad pół roku zanim po nią sięgnąłem ...teraz żałuję, że czekała aż tyle.
Błyskotliwa umiejętność analizowania ludzkich zachowań, łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą faktów i przedstawianie wniosków w taki sposób aby czytelnik miał wrażenie jak gdyby sam na nie wpadł to umiejętności, które autor opanował perfekcyjnie. Wszystko to sprawia, że książkę tą czyta się z wielką przyjemnością. Dodatkowo zdobyta wiedza na temat ludzkich zachowań może się przydać np. w biznesie. Polecam

Michał Broda | 2012-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Jak wywołać epidemię i kto nam może w tym pomóc. Malcolm Gladwell rozkłada na czynniki pierwsze powstawanie epidemii i przedstawia ludzi, którzy są do tego potrzebni. Książka zawiera sporo ciekawych anegdot i różnych danych. Fajnie napisana i dobrze się czyta.

horyzontbezkonca_pl | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Malcolm Galdwell w Punkcie przełomowym, rozkłada na czynniki pierwsze a nawet drobniej, zjawiska społeczne niby proste a jednak wyniki analizy dla czytelnika myślę, że są zaskakujące. Ja sama podczas czytania tej książki otworzyłam oczy na wiele spraw, na które nigdy nie miałam impulsu aby spojrzeć z innej strony. Książka napisana z dużym wyczucie, nie przesadzona, co najważniejsze nie buduje sztucznej atmosfery.
Zdałam sobie sprawę jak wiele rzeczy można zrobić efektywniej, ile można zmienić, nie robiąc rewolucji a jedynie, drobne korekty.
Polecam