rozwiń zwiń

Doktor Żywago

Okładka książki Doktor Żywago
Borys Pasternak Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Doktor Żywago (1965) Seria: Galeria literatura piękna
712 str. 11 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Galeria
Tytuł oryginału:
Доктор Живаго
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
712
Czas czytania
11 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8372006768
Tłumacz:
Ewa Rojewska-Olejarczuk
Ekranizacje:
Doktor Żywago (1965)
Tagi:
powieść rosyjska literatura rosyjska noblista Nagroda Nobla
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Ocena 8,0
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Na całe życie. Listy 1910–1954 Olga Frejdenberg, Borys Pasternak
Ocena 0,0
Na całe życie.... Olga Frejdenberg, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
825 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1166
1166

Na półkach: , ,

W biografii Swietłany Alliłujewej "Córka Stalina" którą czytałam kilka tygodni temu wielokrotnie pada nazwisko Borysa Pasternaka - poety i prozaika którego twórczość była niezwykle ceniona wśród emigrantów rosyjskich rzuconych w różne zakątki świata. Sam autor w swoim kraju był "na cenzurowanym" gdyż jego twórczość, zwłaszcza nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla w 1958 roku "Doktor Żywago", uznawana była za antyradziecką. Naciski polityczne sprawiły że odmówił przyjęcia tej nagrody ale gest ten sprawił iż "Doktor Żywago" stał się książką jeszcze bardziej popularną o której ekranizację szybko pokusił się Hollywood (niezapomniana tytułowa rola Omara Shafira).

Do lektury zasiadłam więc pełna nadziei na niezapomniane wrażenia. "Doktor Żywago" to z pozoru historia miłosnego trójkąta gdzie tytułowy bohater- lekarz o duszy poety - miota się między miłością (i poczuciem obowiązku) w stosunku do żony Toni a namiętnością i żywym uczuciem do Lary której wyidealizowany obraz nosił w swoim sercu od lat młodzieńczych.
Jednak ten wątek jest tylko tłem aby ukazać burzliwe dzieje Rosji trawionej rewolucjami, I wojną światową i wojną domową.
Jurij Żywago to bohater który staje się uczestnikiem wszystkich tych wydarzeń a jego los, osoby wciągniętej w historyczną zawieruchę, jest losem milionów których żarna historii pochwyciły i przeżuły wyrzucając potem na przysłowiowy "śmietnik historii".

"Doktor Żywago" to powieść która ukazuję duszę człowieka rosyjskiego: kochającego swoją ojczyznę niezależnie po której stronie barykady stoi, oddanego sztuce i pełnego mistycyzmu.
Większość tekstu to właśnie rozważania na temat ojczyzny, poezji i Boga napisane pięknym językiem jednak językiem który pewnie jest coraz mnie zrozumiały.
Podejrzewam że tę książką trudno czyta się współczesnemu czytelnikowi który nie ma głębszej wiedzy na temat historii Rosji XX wieku.
Ja również, choć wiedzę taką posiadam, czasami łapałam się na tym że ulatuję gdzieś myślami przy fragmentach opisujących nastroje polityczne czy światopogląd bohaterów.
Jeśli ktoś ma w głowie film "Doktor Żywago" to książka srodze go rozczaruje bo na ponad 700 stronach wątek miłosny jest w tle "wielkiej historii" która przetoczyła się przez Rosję.

Książka na pewno wiele mówiąca o Rosji jako kraju jednak dla czytelnika już z pewnym zasobem wiedzy i nie nastawiającego się na romantyczną historię.

W biografii Swietłany Alliłujewej "Córka Stalina" którą czytałam kilka tygodni temu wielokrotnie pada nazwisko Borysa Pasternaka - poety i prozaika którego twórczość była niezwykle ceniona wśród emigrantów rosyjskich rzuconych w różne zakątki świata. Sam autor w swoim kraju był "na cenzurowanym" gdyż jego twórczość, zwłaszcza nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla w 1958 roku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 219
  • Przeczytane
    2 172
  • Posiadam
    443
  • Ulubione
    92
  • Literatura rosyjska
    62
  • Teraz czytam
    59
  • Chcę w prezencie
    38
  • Klasyka
    35
  • Nobliści
    27
  • Rosja
    23

Cytaty

Więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także