Arytmia Uczuć

978-83-60376-99-7
wywiad
Inne
mad28

Znakomita książka napisana w formie wywiadu–rzeki. Janusz Leon Wiśniewski odpowiadał na intrygujące – czasami trudne, często dowcipne, ale zawsze dotyczącego tego, co w życiu najważniejsze – pytania, które zadawała mu Dorota Wellman. I tak powstała sentymentalna i fascynująca podróż po rozmaitych miejscach i momentach życia Autora, a przede wszystkim po jego świecie emocji. Dowiemy się, co jest dla J.L. Wiśniewskiego istotne, jaką rolę odgrywa w jego życiu samotność, smutek, miłość, nauka i praca, a także kim są dla niego kobiety i co znaczą związki z nimi. Wspomina razem z Dorotą Wellman swoje dzieciństwo, czasy szkolne i studenckie, rodzinę, pierwsze miłości, ważne przyjaźnie, Polskę swojej młodości oraz Nowy Jork. Ujawnia również koleje swojej kariery zawodowej i przyczynę wyjazdu za granicę oraz to, co czuje, będąc emigrantem. Zdradza także tajemnice powstania i popularności swoich książek. Poza tym – jak w każdej książce J.L. Wiśniewskiego – solidna dawka naukowej wiedzy podana w erotyczno-poetyckiej formie.

zosia_bm | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Książka, którą czyta się swobodnie, lekko, choć nie jest wolna od momentów zmuszajacych do zatrzymania i refleksji. Osobiście z dużym zainteresowaniem czytałam wspomnienia z lat młodości, uwarunkowań z tamtych czasów. Choćby o warunkach przyjmowania na studia. Dokładnie tego samego doświadczyłam. Ciekawe pytania Wellman, jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Choć zastanawia mnie na ile wyczerpujące i prawdziwe. Moje wątpliwości nie umniejszaja jednak podziwu dla inteligencji, wszechstronnej wiedzy i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń J.L.Wiśniewskiego. Polecam.

Anna | 2018-04-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Arytmię uczuć odebrałam faktycznie jako zaburzenie … zderzenie intelektu, wielkiego ścisłego umysłu z tym co dla mnie proste zwyczajne –poznanie genomu naprzeciw zwykłego „dobrze, że jesteś’… dla mnie wynurzenia niestety nieco męczące, może dla tego, że nie do końca zrozumiałe…

Przeczytałam wszystkie książki Wiśniewskiego ... każda z nich ma swój indywidualny klimat i smak.
Wellman i Wiśniewski niezły duet pomyślałam sobie sięgając po ta książkę. Nie zawiodłam się, to jest co lubię najbardziej inteligencja + niesamowite emocje + tematy pozornie banalnie = niezapomniane wrażenie :)

Anka | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Bardzo pouczająca, inteligentna rozmowa dwójki błyskotliwych ludzi. Ona nie zadaje głupich pytań. On udziela mądrych, ciekawych odpowiedzi, przemycając do nich trochę nauki, życiowego doświadczenia i przemyśleń nad przemijaniem, samotnością, sensem istnienia. Widać, że słuchają się wzajemnie. Pytania nie są sztampowe, "wyuczone" i z góry przygotowane, tylko wypływają z treści dialogu. Czasem pogłębiają odpowiedź, a czasem stawiają ją w innym świetle.
Bardzo przyjemna, pouczająca lektura. Zaraz siadam do drugiej części. Polecam gorąco.

Alicja | 2014-04-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Wywiad-rzeka. Przeczytałam większość książek pana Wiśniewskiego, więc widząc tą pozycję z zaciekawieniem po nią sięgnęłam. Duet Wiśniewski-Wellman bardzo przypadł mi do gustu :)
Pani Wellman jest w pewnym sensie tłem w tej książce- pojawia się tylko po to by zadać pytanie, lub doprecyzować aktualnie poruszany temat. Bardzo podobała mi się forma tej książki, wiele dowiedziałam się o autorze, jego fascynacji nauką, flircie z literaturą, co go interesuje, czego żałuje w swoim życiu. Sam zdradził też dlaczego zdecydował się napisać "S@amotność w sieci", ile jest jego w tytułowym bohaterze Jakubie, ale także jak wpłynął na niego sukces tej książki. Tą książką potwierdził moje przypuszczenia, wysnute na podstawie przeczytanych jego książek, że to bardzo inteligenty mężczyzna :) taki, z którym rozmowa mogłaby być fascynującym przeżyciem :)
Książka ta jest w moich oczach taka quasi-biografią, bardzo dużo w niej jego wspomnień związanych z dzieciństwem, młodością i życiem dorosłym....

allison | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Lekko napisany wywiad-rzeka, czyta się przyjemnie i szybko.
Wiśniewski błyskotliwie opowiada o swojej fascynacji naukami ścisłymi, zwłaszcza fizyką, chemią i informatyką - nawet taka "ścisłowa analfabetka" jak ja może przeczytać te fragmenty z zaciekawieniem:).
Podobały mi się też wspomnienia pisarza z okresu dzieciństwa, szkół, studiów, pobytu za granicą oraz pisania pierwszej książki.
Jak zawsze, Wiśniewski ciekawie mówi o kobietach i relacjach damsko-męskich, jednak momentami miałam wrażenie, że część tych myśli bardzo przypomina zdania z książki "188 dni i nocy".

MsChocolate | 2015-05-04
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Opowieść równie osobliwa, co jej bohater. Niezapomniana podróż przez życie człowieka, który wrażliwości ma w sobie tyle, że spokojnie mógłby porcjować ją jak obiad w stołówce, a wykarmiłby wszystkich ludzi świata - Janusz Leon Wiśniewski od podszewki, intymnie. Biografia w formie rozmowy. Polecam, nie tylko fanom książek Wiśniewskiego!

Lagrema | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Aaa

JL Wiśniewski w ogniu pytań Pani Wellman. Po przeczytaniu tego wywiadu można wywnioskować, jak wiele z siebie autor przenosi do swoich książek. Myślę, że dla miłośników jego książek jest to ważna pozycja. Polecam.

| 2014-02-17

Książka będąca wywiadem - rzeką na początku zapowiada się dość ciekawie, poznajemy autora Samotnosci od troche innej strony,przenosimy się z nim do Stanów Zjednoczonych lat osiemdziesiątych ,dowiadujemy się o jego ciężkiej fizycznej pracy,o trudnosciach zycia z dala od ukochanej zony,rodziny i gdyby ten wywiad potoczył się właśnie w strone żmudnej pracy jaką musiał wykonać JLW aby osiągnąć sukces to moglaby być to niezwykła lektura . Niestety ciekawe pytania zadawane przez Dorotę zmieniają sie czasem w idiotyczne odpowiedzi totalnie nie pasujące do tak pięknie utytuowanego człowieka . Wywiad staje się bardzo monotonną ,nudną rozmową w której niektóre zdania powtarzają się kilka a nawet kilkanascie razy np ; '' jestem wierzącym w Boga fizykiem'' zastanawiam dlaczego pisarz tak bardzo podkreśla to ze jest naukowcem - katolikiem ? Moze oczekuje aby postawiono mu z tej okazji pomnik ?No w podziękowaniu za to że w tego Boga wierzy, a mowiąc całkiem serio nie moge sie pogodzic z...

Adam | 2014-06-26

Janusz Leon Wiśniewski, osoba która mnie zadziwia! Wiele rzeczy w tej książce zostały napisane tylko pod "czytelnika". W kontynuacji, ma podobno dostać pytania wcześniej i przygotować się do odpowiedzi (podobno?). Człowiek który przeżył wiele, określany jako mężczyzna który ma kobiecy pierwiastek (?), bzdura totalna. Jest to osoba bardzo inteligentna, na tyle, że ożenił się ze swoją studentką. Postanowił się samorealizować, wyjeżdżał za granicę, gdzie po dłuższym czasie zabrał swoją żonę i potomstwo. Jak sam przyznaje, wolał zostawać w pracy dłużej, niż szybciej przychodzić do domu. Żona gdy odeszła, zarzucił jej, że nie chciała pracować, realizować się i wgl, lecz on gdy dążył do swojego celu ona opiekowała się córkami i utrzymywała ciepło rodzinne (moim zdaniem). Potem nie wytrzymała i odeszła. Przez całą książkę, miałem wrażenie, że wywiad jest z osobą, która jest specjalistą od kobiecej psychiki itd, ale co to za specjalista, człowiek, który stracił żonę (której jak sądzę nie...