Olaf syn Auduna t. 1

Olaf Audusson i Hestviken
83-211-0399-5
Powieść noweska - 20 w.
farfallam

Olaf.. to powieść, która przenosi nas do Norwegii końca XIII i początku XIV wieku, do kraju targanego walkami o władzę, gdzie scieraja się pogańskie ideały ery Wikingów z etyką obejmującego świat chrześcijaństwa. Na tym tle rozgrywa się osobista tragedia dwojga ludzi, Olafa i Inguny, zmagajacych się z historią i własnym losem, a z drugiej strony ograniczonych normami moralno - obyczajowymi. ( tekst z okładki)

allison | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Pierwszy tom powieści "Olaf, syn Auduna" przeczytałam jednym tchem.
Akcja, która rozgrywa się w średniowiecznej Norwegii, wciąga od pierwszych stron.

Tytułowego bohatera poznajemy jako małego chłopca, który wychowuje się w przybranej rodzinie. Z czasem staje się on dojrzałym mężczyzną, lecz droga do samodzielności i władania własnym dworem jest długa i usiana wieloma problemami.
Perypetie Olafa obfitują w młodzieńcze przygody i konsekwencje nieprzemyślanych decyzji, które ostatecznie czynią z niego odpowiedzialnego, ale zamkniętego w sobie człowieka.
Interesujące są jego relacje z ukochaną, najbliższymi, z sąsiadami i wrogami. Ten psychologiczny rys na pewno ubarwia fabułę i podnosi jej wartość.

Z ciekawością śledzi się nie tylko życie tytułowego bohatera. Barwnie opisane jest codzienne życie w średniowiecznych osadach - pełne pracy, która ma zapewnić przetrwanie, ale i bogatych tradycji, które są restrykcyjnie przestrzegane.
Ważną rolę odgrywają również opowieści o...

Kaja | 2014-01-12
Przeczytana: grudzień 2013

Bardzo dobra. Lubię taką literaturę, w której poznaje się bohatera od dzieciństwa do starości. Jeśli są momenty, w których postaci wydają się być trochę naiwne, zbyt bogobojne, lub niepotrzebnie ograniczane konwenansami, pamiętać należy, że akcja dzieje się na przełomie XIII i XIV w. a książka powstała w latach 1925-1927!
Pod koniec 1 tomu dowiedziałam się, że ta sama autorka (nawiasem mówiąc byłam przekonana, że Sigrid Undsedt to mężczyzna..., taki ze mnie znawca:))napisała również "Krystynę, córkę Lawransa", książkę, którą do tej pory omijałam szerokim łukiem bo sądziłam, że to ckliwe romansidło. Teraz na pewno zabiorę się do czytania.

ledzwarta | 2016-02-02

Sigrid Undset ma naprawdę niezwykły dar opowiadania. Chociażby dlatego warto dać jej literaturze szansę.

Historia Olafa i Inguny (zasadniczy wątek pierwszego tomu) jest trudna i emocjonalnie absorbująca. I zbyt wielowątkowa, żeby można ją było sensownie opisać prostym streszczeniem wydarzeń. Taki bryk byłby zresztą bardzo mylący - "Olaf" to nie jest ani romans, ani historyjka dydaktyczna z serii "zgorzkniała nauczycielka moralności uczy dobrego prowadzenia się".

Cieszę się, że przeczytałam tę książkę. To jedna z tych, które wzbogacają na całe życie.

beataj | 2011-01-18

Troszkę słabsza wersja "Krystyny, córki Lavransa", chyba bardziej uduchowiona albo ukierunkowana na wiarę, Boga, siłę modlitwy. Ale mimo wszystko czyta się fajnie

Esposa | 2013-10-24

Piękna, niesamowita książka.Nie mogłam się od niej oderwać i w trakcie czytania byłam zupełnie nieobecna duchem ,co bardzo irytowało moich domowników.

Kasia | 2010-12-22

Literatura skandynawska.