Złap mnie, jeśli potrafisz

Wydawnictwo: Amber
Catch Me If You Can
kafka

Inne wydania

„Ukradłem każdego centa i przepuściłem wszystko na eleganckie ciuchy, komfortowe chaty, superpanienki i zabawę. Imprezowałem we wszystkich europejskich stolicach, opalałem się na wszystkich najsłynniejszych plażach świata”. Frank W. Abagnale Frank W. Abagnale, znany też jako Frank Williams, Robert Conrad, Frank Adams i Robert Monjo, był jednym z najbardziej bezczelnych i pomysłowych...

Frank W. Abagnale

Frank W. Abagnale, znany też jako Frank Williams, Robert Conrad, Frank Adams i Robert Monjo, był jednym z najbardziej bezczelnych i pomysłowych oszustów i fałszerzy w historii. Podczas krótkiej, lecz efektownej "kariery" siedział za sterami pasażerskiego odrzutowca w przebraniu pilota, udawał lekarza w szpitalu, wykonywał zawód adwokata, nie mając żadnych uprawnień, wykładał na uniwersytecie jako profesor socjologii i posługując się fałszywymi czekami, zgarnął ponad dwa i pół miliona dolarów (dziś byłoby to trzydzieści milionów!). Wszystko to osiągnął, zanim skończył dwadzieścia jeden lat. Znany policji dwudziestu sześciu krajów i pięćdziesięciu stanów USA, Abagnale wiódł wygodne, wystawne życie - do czasu, gdy dosięgła go sprawiedliwość - teraz zaś uznawany jest za wybitnego eksperta od przestępstw finansowych.

[Wydawnictwo Amber, Warszawa 2003]

wiolagg66 | 2014-05-07

Frank Abagnale,znany też jako Frank Williams, Robert Conrad, Frank Adams i Robert Monjo,to jeden z największych oszustów i fałszerzy,których znam z książek.Jako młody człowiek ukradł 2,5 mln dolarów i oszukiwał więcej ludzi,niż się można spodziewać.Podawał się za lekarza pediatrę, prawnika,oraz wykładał socjologię na jednej z amerykańskiej uczelni, zyskując przy tym rzeszę przyjaciół. To naprawdę nieprawdopodobna historia.Aż trudno uwierzyć,że ktoś może być taki sprytny.
Nie wierzycie?Przekonajcie się sami.

Wioletta

Wkp | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

CO MU ZROBISZ, JAK GO ZŁAPIESZ?

Czytelnicy i widzowie uwielbiają niepokornych bohaterów, którzy igrając z wszelkimi zasadami i normami, bez czynienia komukolwiek krzywdy, uciekają przed stróżami prawa walcząc o wolność i nutę szalonego bogactwa w swoim życiu. Tym bardziej, kiedy takie historie oparte są na faktach. A ta właśnie, rozsławiona przez film Stevena Spielberga z 2002 roku, nie tylko napisana została na kanwie autentycznych zdarzeń, ale przede wszystkim jej współautorem jest nie kto inny, jak główny bohater przedstawionej w niej historii!

Frank Abagnale był zwykłym chłopakiem, jakich wielu, jednak ten stan rzeczy odmienił się diametralnie w wieku szesnastu zaledwie lat. Co takiego się wówczas stało? Rodzice Franka rozwiedli się, a chłopak zmuszony zdecydować z kim chce zostać, znalazł trzecie wyjście – uciec z domu i radzić sobie samemu. Ponieważ wyglądał na więcej lat, niż miał w rzeczywistości, młody Abagnale postanowił wykorzystać ten fakt, ale zamiast zacząć normalną...

Malwina | 2014-01-14
Na półkach: E-book, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Historia Franka Abagnale'a stała się inspiracją do powstania między innymi filmu z Leonardo DiCaprio i Tomem Hanksem, który jest ekranizacją jego autobiografii wydanej w 1980 roku. Nie sposób nie zauważyć podobnej inspiracji u twórców amerykańskiego serialu "White Collar", w którym genialny fałszerz i hochsztapler zawiera układ z FBI i w zamian za odsiadywanie wyroku w więzieniu "świadczy usługi" konsultanta. Autobiografia Abagnale'a jest tak nieprawdopodobna, że musiał, po prostu musiał powstać film na jego temat. Genialny oszust, który dzięki pewności siebie oraz inteligencji ukradł 2,5 mln dolarów i oszukiwał wielokrotnie policję oraz FBI, przez kilka lat z powodzeniem udawał drugiego pilota amerykańskiej linii lotniczej Pan Am, prawie rok lekarza pediatrę, prawie rok prawnika, a przez jeden/dwa semestry wykładał socjologię na jednej z amerykańskiej uczelni, zyskując przy tym rzeszę przyjaciół. A to wszystko nie ukończywszy nawet 21 lat! Historia ta wydaje się być naprawdę...

Roman Dłużniewski | 2016-12-26

Przeczytałem książkę, obejrzałem film. A mimo to dalej nie jestem w stanie uwierzyć, że to naprawdę było możliwe!! W dzisiejszych czasach!! Niesamowity facet wodzący wszystkich za nos. A jakie dziewczyny na niego leciały... Rety, to musiało być życie!!

Ana | 2011-08-21
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kobiety lubią „złych chłopaków”. Jeszcze bardziej lubią profesjonalistów w mundurach. A już dla „złego chłopaka”–fachowca w mundurze stracą głowę zupełnie. Frank Abagnale Jr. kochał kobiety. Tak bardzo, iż gotów był na wiele, żeby zdobyć ich serca (i ciała, oczywiście). I choć w świetle prawa jego poczynania określa się przestępstwem, to na swój sukces Frank ciężko pracował.

Abagnale uczciwie podrabiał czeki, dokładnie rozpracował system bankowy, a z czasem potrafił przygotować czeki niczym nie różniące się od tych prawdziwych. Jednak taka chałupnicza robota nie zaspokoiła ambicji młodego (siedemnastoletniego!) człowieka, więc postanowił zostać pilotem. Stop, źle się wyraziłam – Frank ZOSTAŁ pilotem. Nowe miejsca, dobre hotele, piękne stewardessy, duże pieniądze. Po jakimś czasie i to może się człowiekowi znudzić. Co robi Frank? Zostaje lekarzem, mało tego – opiekunem stażystów w szpitalu. Ale życie Franka jest nieprzewidywalne, los rzuca go do innego miasta, gdzie… zostaje...

Demon xxx | 2010-08-07

Najbardziej zaskakująca książka jaką czytałam. Wiele razy uśmiechałam się pod nosem, dowiadując się o kolejnych pomysłowych oszustwach niespełna 20-letniego chłopaka, który inteligencją przewyższał, moim zdaniem, wielu lepiej od siebie wykształconych ludzi.

Ela | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Prawie nigdy nie oglądam filmu przed przeczytaniem książki. Prawie. Bo w tym przypadku było inaczej. Najpierw nasyciłam oczy przystojnym DiCaprio, a potem sięgnęłam po bazę czyli historię Franka.
To, że widziałam film nie wpłynęło za bardzo na odbiór książki. Była naprawdę ciekawa. Zupełnie niesamowite jak można wystrychnąć na dudka tylu ludzi! Co prawda, wydaje mi się, że w czasach bez tylu zabezpieczeń co dziś nie było to tak cholernie trudne i niesamowite, jednak jestem pełna podziwu dla głównego bohatera, którego oczami obserwujemy akcję. Nieco gorszyło mnie to, że jest on tak młody, a ma tak liczne kontakty i to z sporo starszymi kobietami. Poza tym lekkość pióra sprawiała, że przyjemnie czytało się tekst. Historia ciekawa, wciągająca. Dobrze bawiłam się podczas lektury.

magdalena | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Naprawdę genialna książka. Pomysłowa, zaskakują i zabawna.
Frank Abangnale wydaje się być w czepku urodzonym. Do tego to naprawdę inteligentny nastolatek, który zamiast jak koledzy dostawać kieszonkowe postanawia zostać pilotem. Oczywiście fikcyjnym pilotem. Do swojej roli szykuje się wyjątkowo solidnie. Jego oszustwa są perfekcyjne, a drepczący mu po piętach policjantach zawsze jest krok za nim.
Frank to pospolity oszust, ale jest przy tym tak czarujący, że to za niego trzyma się kciuki- prosząc wręcz by kolejny występek uszedł mu płazem.
Świetny, zgrabnie napisany poprawiacz humoru.

Felzmann | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Super książka. Przygody, humor i dobre pióro. Czegóż chcieć więcej? Frank Abagnale stał się moim "fanem" :)

Anna | 2010-04-20
Przeczytana: 04 marca 2010

Dobra książka aż trudno uwierzyć, ktoś naprawdę może być taki sprytny.