Płeć wiśni

Wydawnictwo: Rebis
Sexing the Cherry
8371204396
Filifionka

Książka ta łączy w sobie elementy baśni, historii i mitu. Jej bohaterami są Jordan i jego matka zwana Psiarą, którzy mieszkają w nękanym zarazą XVII-wiecznym Londynie. Kiedy Jordan wyrusza na morze, by opłynąć świat, dowiaduje się, że każda podróż kryje w sobie inną, krępowaną jedynie przez ograniczenie ludzkiej wyobraźni. Olśniewające epizody tej powieści urzekają swą zmiennością, nakładają...

Olśniewające epizody tej powieści urzekają swą zmiennością, nakładają się na siebie i splatają, dając niezwykły i niezapomniany efekt.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Marzenia | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 lutego 2014

Już zaczęła kiełkować we mnie myśl, że chyba już żadna książka mnie nie zadziwi, nie zaszokuję. I myliłam się. "Płeć wiśni" jest wręcz "niemożliwa", jak sam tytuł.
To książka maksymalnych skrajności od ohydnej brzydoty, przez zoofilię, opis dołu palonych ludzkich ciał, przez wątki mityczne i filozoficzne, poprzez delikatność, urok tańca do czułości i piękna matczynej miłości.
To książka o feminizmie, o sile i mądrości kobiety, o dystansie do swojego wyglądu i w obrazowy sposób przedstawiającą poszukiwanie samego siebie.

Ola | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 19 października 2014

Świetna książka. O miłości, o czasie, o tym co jest, a czego nie ma, o relacjach międzyludzkich i o jednostkach niebanalnych. Dobrze napisana, wciągająca, w stylu charakterystycznym dla autorki. Baśniowa, a zarazem prawdziwa aż do bólu. Warto!

EwaWu | 2015-08-14
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Relatywizm. To pierwsze słowo, które nasuwa mi się po lekturze tej kuriozalnej książki. Mówi ona o względności wszystkiego - czasu, rzeczywistości, miłości i wreszcie tytułowej płci.

"Gdy czas płynie tylko w naszej świadomości, przez jedną noc może upłynąć dwanaście tysięcy lat. Stały rytm pór roku, ziemia tak ukochana i nieustannie się zmieniająca - wszystko to trwa na zewnątrz. Tymczasem wewnątrz lata świetlne wprawiają nas w ruch wirowy pod innym zgoła firmamentem."

Postrzeganie - to drugie słowo, jakie charakteryzuje specyfikę "Płci wiśni". Rzeczywistość została tu zindywidualizowana, sprowadzona do osobniczego doświadczenia, jednostkowych wyobrażeń, wybiórczej pamięci. I to właśnie przez ulotność i niedoskonałość tej ostatniej, przez jej emocjonalny charakter, granice między trzema wymiarami czasu zacierają się. Winterson przekonuje, że skoro wspomnienia mieszają nam się z wizjami przyszłości, skoro niejednokrotnie wypierane są przez ból albo umacniane wiarą, to już sam...

carac | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kindle
Przeczytana: 18 lutego 2014

„Płeć wiśni” (oryg. ‘Sexing the cherry’) to przede wszystkim rozważania o ludzkiej seksualności i zależnościach związanych z przynależnością do danej płci. Może w przypadku wiśni, a więc drzewka owocowego rozważania o płci wydają się co najmniej dziwaczne, to w przypadku człowieka, który rodzi się dziewczynką lub chłopcem, warto zastanowić się, co takiego decyduje, że z chłopca wyrasta mężczyzna, a z dziewczynki kobieta? I czy te dwa różne światy: świat mężczyzn i świat kobiet mogą współistnieć ze sobą w pełnej harmonii i zgodzie? Jeśli tak, to jakie warunki powinny zostać spełnione?

Jeanette Winterson jako zdeklarowana lesbijka - wskazuje pewną siłę, której nie sposób okiełznać – jest nią naturalna siła ludzkiej pożądliwości. (Podobne rozważania znaleźć można w "Hańbie" J. M. Coetzee.) Siła ta rządzi się własnymi prawami, nie można więc nadać jej kierunku i przyporządkować konkretnej płci. Jest to coś pierwotnego i nie sposób poprzez "odpowiednie" dla osobników rodzaju...

Izabela | 2011-12-23

Mnogość wątków, odniesień i symboli zatrważająca. Wielowymiarowa powieść napisana z humorem. Autorka świetnie wplotła przedziwnych bohaterów w historię Anglii, dorzuciła do tego nowe wersje znanych baśni i mitów. W efekcie dostajemy intrygująco powieść, którą żeby do końca "ogarnąć", trzeba wrócić. Bardzo mi się podobała!

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2010

Czysta poezja - albo ja dorosłam wreszcie do tej książki na tyle, że nie męczy mnie rozczłonkowana, rozbita narracja, albo faktycznie jest lepsza od "Sztuki i kłamstw", ale literacko jest to majstersztyk - pełen subtelnego humoru, trafnych obserwacji, głębokiej mądrości, literackiego piękna, absolutnego kultu słowa. Coś cudnego.

Jeanette Winterson jest niepokorną pisarką, wymykającą się konwenansom towarzyskim, nie pisze pod publikę czyli jak chcecie cokolwiek czytać,co wyszło z pod Jej pióra, to wasze umysły muszą być gotowe na na wysiłek intelektualny. Autorka jest "rasową" feministką i tak właśnie pisze.

MadameShepard | 2014-03-17

G. G. Marquez w spódnicy.
Egzaltacja codziennością i baśń w jednym, realizm magiczny w mistrzowskim wydaniu. Książka o wszystkim, życiu, miłości, czystości i brudzie uczuć. Cenna, mądra literatura, do której całe życie się wraca.

Wojtaszko | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Przeczytałem i czuję jakiś niedosyt, czegoś mi brakuje nie tylko w konstrukcji fabuły i bohaterów, ale przede wszystkim w eteryczności przekazu "Płci wiśni"... To tak jakby stanąć przed lustrem i zobaczyć wybrakowanego siebie samego...
Zastanawia mnie jedno - dlaczego książka ta klasyfikowana jest przez czytelników jako przynależąca do nurtu LGBT?? Autorka przytacza kilka takich wątków, lecz nie są one decydujące dla całości.
Pomimo moich zastrzeżeń "powieść" warta przeczytania.

Róża Stankiewicz | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Nie ma bezpieczeństwa, bez ryzyka, a to, na jakie ryzyko Cię stać, jest miarą Twej wartości"
Chyba powinnam przestać pisać swoje opinie o książkach tej autorki, bo zawsze brzmią one bardzo podobnie. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że wszystko co wychodzi spod pióra Winterson jest genialne i natychmiast zdobywa moje serce.
W ten sam sposób moje serce zdobył Jordan, jego matka oraz jego oddanie.
Książka jest opowieścią o poszukiwaniu: ananasów, miłości, pewnej tajemniczej tancerki, ale przede wszystkim samych siebie.