Przez zwierciadło

83-240-0303-7
esej
Inne
Snoopy

Intrygujący esej wybitnego poety, pisarza i historyka literatury. Tekst Rymkiewicza jest zapisem refleksji powstałych pod wpływem lektury Nowego Testamentu, w szczególności Ewangelii i Listów św. Pawła. Autor - porównując różne przekłady Biblii - stawia szereg interesujących pytań, np. o to, czy Bogu może podobać się zło lub co stałoby się, gdyby Bóg wycofał swoją wszechmoc. W literaturze...

W literaturze polskiej niewiele mamy podobnych prób zmierzenia się z biblijną wizją relacji łączących Boga z człowiekiem.

Snoopy | 2010-03-13

Już dawno nie widziałem tak żarliwego zmagania się ze Słowem (i ze słowem). Zbyt często podchodzimy do Pisma Świętego w sposób zuchwały: niby rozmyślamy, medytujemy, a jednak na wszystkie pytania mamy odpowiedź, na wszystkie wątpliwości odpowiednie wyjaśnienia, horyzont interpretacji jest wyraźnie zaznaczony przez dogmaty, homilie, komentarze. A tu nagle spojrzenie jakże inne: „Czytać Pismo, jakby nie było do niego żadnych komentarzy, jakby nikt nigdy go nie komentował, nie interpretował, nie dopowiadał. Jakbym był pierwszym człowiekiem, który je odczytuje” (s. 11). Nie jest to łatwe, dla wielu może niemożliwe, ale Rymkiewiczowi się to poniekąd udaje. I w ten sposób przywraca on Pismu wymiar Tajemnicy – może nie przywraca, ale przypomina, ukazuje na nowo. Burzy nasz „święty” spokój i ukazuje, jak wielką zagadką jest w rzeczywistości Słowo.

Zagadka Słowa. Zagadka wiary.

rofhessa | 2016-06-28
Jul | 2016-06-17