Dzieje pewnej rodziny żydowskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych
Aus dem Leben einer jüdischen Familie und weitere autobiographische Beiträge
83-7305-134-1
Snoopy

Edyta Stein ukazała w zapiskach autobiograficznych swoje dzieciństwo i młodość na tle życia rodzinnego we Wrocławiu, potem czasy studenckie w Getyndze i środowisko filozoficzne skupione wokół Husserla, oraz wspomnienia z okresu służby sanitarnej w szpitalu polowym w Hranicach na Morawach podczas I wojny światowej. Rękopis kończy się na wydarzeniach roku 1916, ale pojawiają się fakty sięgające roku 1920.
Wydanie zawiera również inne teksty o charakterze autobiograficznym, informacje o postaciach wymienionych przez Edytę Stein oraz drzewo genealogiczne rodzin Courantów i Steinów.

Krzysztof | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Piękna rzecz. Nie wiem, co bardziej podziwiać, pamięć Edyty czy jej umiłowanie prawdy, nakazujące wspominać osoby, miejsca i zdarzenia w sposób możliwie wyczerpujący, szczegółowy, wręcz drobiazgowy. O dziwo, w niczym to nie przeszkadza ani nie powoduje znużenia, wręcz przeciwnie, precyzja, jasność i logika wywodu czynią lekturę wielką przyjemnością.

Deschain | 2016-03-10
Przeczytana: 28 lutego 2016

Postać Edyty Stein znana mi jest odkąd wprowadziłem się do Wrocławia (mieszkam niedaleko jej domu), ale długo zabierałam się do jej biografii. Gdy się udało, spośród dostępnych wybrałem tą, która została spisana przez nią i ani przez chwilę nie żałowałem. Napisana lekko, bez przesadnego wdawania się w szczegóły, ukazuje Edytę jako kobietę czerpiącą z życia pełnymi garściami, zaangażowaną zarówno w życie rodzinne, towarzyskie, naukowe, a w końcu także religijne. Wprawdzie brakuje tu najbardziej interesującego mnie etapu jej życia - pracy z Husserlem, związanym z nią poszukiwania prawdy aż do odkrycia jej pełni w Bogu - to po skończeniu książki zatęskniłem za Edytą. Mam też nieodparte przeczucie, że jest to początek autentycznej przyjaźni z świętą Kościoła Katolickiego.

aleksandra5 | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2016