Dzidzia

Okładka książki Dzidzia
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
174 str. 2 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowa proza polska
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-10
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-10
Liczba stron:
174
Czas czytania
2 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324718894
Tagi:
kompleksy poczucie winy dziecko
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
473 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
414
16

Na półkach:

Po kilkunastu pierwszych stronach wysiadłam z tramwaju i zaczęłam zastanawiać się czy warto czytać dalej. Tego dnia zdążyłam nawet dwóm osobom odradzić lekturę "Dzidzi", ale sama postanowiłam czytać dalej.

Powieść jest nierówna - są momenty, w których Chutnik zaskakuje plastycznością języka oraz zdolnością podsłuchiwania (słyszenia)ludzi i mówienia tego, o czym wielu myśli, ale boi się do tego przyznać. Dotyczy to kalectwa, które jest głównym tematem "Dzidzi". Autorka opisuje kalectwo bardzo fizjologicznie, co czasem sprawia, że powieść czyta się z obrzydzeniem. Ale tak ma być. Czytelnik ma stawić czoła temu obrzydzeniu i uświadomić sobie, że sam, mimo głoszonej przez siebie tolerancji i empatii, tak naprawdę lubi współczuć i tolerować tylko na chwilę, na moment, a potem wrócić do "normalnego" świata.
Kalectwo fizyczne tytułowej "Dzidzi" jest efektem kalekiej historii jej rodziny. W czasie wojny jej prababka zadenuncjowała dwie niewinne kobiety - matkę i córkę. Los, czy raczej historia, zemściła się na Danucie Mutter, która urodziła Dzidzię.

Trzeba uczciwie powiedzieć,że powieść podobałaby mi się bardziej, gdyby nie debiut Sylwii Chutnik, czyli "Kieszonkowy atlas kobiet", który był po prostu lepszy językowo i kompozycyjnie oraz poruszał więcej problemów naszej Polleny, jak to ostatnio Michał Witkowski naszą ojczyznę pięknie nazywa.
Przy "Kieszonkowym atlasie kobiet" miałam poczucie nowatorstwa Chutnik, natomiast przy "Dzidzi" wtórności. I to nie tylko powtarzania po sobie, ale po Masłowskiej. Taka prawda: Masłowska była pierwsza czy to się komuś podoba, czy nie.

Mimo to, na koniec napiszę, że WARTO przeczytać "Dzidzię" i że na pewno nie będę jej nikomu odradzać, ale raczej zachęcać.

Po kilkunastu pierwszych stronach wysiadłam z tramwaju i zaczęłam zastanawiać się czy warto czytać dalej. Tego dnia zdążyłam nawet dwóm osobom odradzić lekturę "Dzidzi", ale sama postanowiłam czytać dalej.

Powieść jest nierówna - są momenty, w których Chutnik zaskakuje plastycznością języka oraz zdolnością podsłuchiwania (słyszenia)ludzi i mówienia tego, o czym wielu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    613
  • Chcę przeczytać
    364
  • Posiadam
    99
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    12
  • Literatura polska
    9
  • 2013
    7
  • 2014
    6
  • 2022
    5
  • 2012
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzidzia


Podobne książki

Przeczytaj także