rozwiń zwiń

Dzidzia

Okładka książki Dzidzia
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
174 str. 2 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowa proza polska
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-10
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-10
Liczba stron:
174
Czas czytania
2 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324718894
Tagi:
kompleksy poczucie winy dziecko
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
473 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
124
120

Na półkach:

Książka dość specyficzna, mimo humorystycznego klimatu jest pełna metafor. Autorka wytyka polakom brak sił do mobilizacji, brak organizacji. Ogólnie książka opisuje historię naszej Polski podczas II Wojny Światowej, a później mówi o losach tak zwanej Dzidzi, która pokutuje za grzechy swojego narodu. Jest zmaterializowaną Polską, brak nóg i rąk daje nam do zrozumienia, że jesteśmy kalekim narodem, oprócz tego dziecko było inwalidą i nie potrafiło mówić. Co za tym idzie, na tle świata Polska jawi się jako właśnie kaleka, albo naród milczący bez własnego zdania, bo by mieć własne zdanie, trzeba mieć pozycję i pieniądze, a Polska to biedny kraj.

Pierwszy raz spotykam się z książką napisaną w tak specyficzny sposób i jest to coś interesującego. Język, jakim posługuje się autorka jest raczej prosty, mniej więcej taki, jakiego używa się na wsiach. Odnośnie wsi przedstawione są też różne przesądy, jak np. "co pomyślą sąsiedzi". Bohaterowie książki są bardzo skrzywionymi ludźmi ze skrajnymi przekonaniami odnośnie religii, pieniędzy i całego świata. Liczą się z opinią innych, nawet za bardzo.
Po przeczytaniu książki znalazłam na Youtube.com filmiki pani Sylwii Chutnik, która oprowadza nas po Warszawie i pokazuje miejsca opisane w książce. To historii dodaje nieco szczegółów, za co duży plus dla pomysłowego wydawnictwa :)
Do przeczytania książki zapaliłam się, gdy dowiedziałam się, że moja druga połówka na studia ma przeczytać i zreferować wybraną przez siebie książkę. Za namową jego znajomych wybraliśmy i zamówiliśmy tę książkę. Na początku miałam bardzo mieszane uczucia i czytając niektóre fragmenty płakałam ze śmiechu, co jeszcze mi się nie zdarzyło. Dopiero podchodząc z dystansem byłam w stanie zauważyć jakiś głębszy przekaz i te wszystkie metafory.

Z całą pewnością ją polecam, bo spostrzeżenia autorki są bardzo ciekawe :)

Książka dość specyficzna, mimo humorystycznego klimatu jest pełna metafor. Autorka wytyka polakom brak sił do mobilizacji, brak organizacji. Ogólnie książka opisuje historię naszej Polski podczas II Wojny Światowej, a później mówi o losach tak zwanej Dzidzi, która pokutuje za grzechy swojego narodu. Jest zmaterializowaną Polską, brak nóg i rąk daje nam do zrozumienia, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    613
  • Chcę przeczytać
    364
  • Posiadam
    99
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    12
  • Literatura polska
    9
  • 2013
    7
  • 2014
    6
  • 2022
    5
  • 2012
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzidzia


Podobne książki

Przeczytaj także