Historia Cudownej Meliny. Cudowna Melina

Wydawnictwo: Bellona
proza
Pistacia

W roku 1987 w Instytucie Literackim w Paryżu ukazała się Historia "Cudownej meliny" - o perypetiach związanych z publikacją powieści sprzed lat. Pierwsze wydanie krajowe obu książek - w jednym tomie - ukazało się w podziemiu nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa rok później.

[opis wydawcy]

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Bardzo dobra powieść Orłosia. Nic dziwnego, że w PRL-u była na indeksie, bo pokazywała 'właścicieli' Polski powiatowej w bardzo niekorzystnym świetle. Lata minęły a ksiązkę i tak warto przeczytać.

rokita49 Boruta | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Przeczytałem kolejny raz.Chyba bardziej ciekawa i aktualna,szczególnie dzisiaj jest Historia "Cudownej Meliny".Jeden cytat z książki: "Nienormalność komunistycznego świata.Conrad w powieści "W oczach Zachodu" mówi o "ślepej zaciekłości poglądów" ludzi,którzy przy pomocy rewolucji chcą zbawiać świat".Bardzo ważne ostrzeżenie: "Doświadczenie uczy,jak łatwo przymknąć oczy na rzeczywistość.Niedosłyszeć,niedowidzieć.Zgodzić się na grę,którą rządzący proponują-na świat pozorów".Chyba bardzo na to liczy,pewien niepozorny poseł!.Gdzieś mam podziemne wydanie "Cudownej Meliny...

Filip91 | 2013-07-02
Przeczytana: czerwiec 2012

Ciekawa książka ilustrująca zmagania autora z rynkiem wydawniczym Polski Ludowej przy wydawaniu "Cudownej Meliny". Pokazuje rzeczywistość z punktu widzenia człowieka, który postanowił iść pod prąd, co skończyło się dla niego utratą pracy i całego dotychczas mu znanego poziomu życia.
Jako człowiek urodzony po osiemdziesiątym dziewiątym roku nie znam z autopsji realiów PRL, ale ta "Historia Cudownej Meliny" jak również sama "Cudowna Melina" ukazały mi ciekawą rzeczywistość tamtych czasów. Zdecydowanie polecam książkę !

Trithemius | 2016-07-13
Szerokikarq | 2014-06-11