Kyme 474 p.n.e.

Wydawnictwo: Bellona
Etruskowie, Grecja, konflikt, wojna
historyczna
Pistacia

Tytułowa bitwa była starciem morskim, które rozegrało się na wodach Zatoki Neapolitańskiej w 474 roku p.n.e. W dużym uproszczeniu można uznać, że jej autorami byli greccy koloniści oraz Etruskowie, a dokładniej - mieszkańcy kolonii Kyme (Cumae) położonej na północ od Neapolu, którzy wspomagani przez Syrakuzy, stanęli przeciwko koalicji etruskich miast-państw. Zamiarem autorki jest przedstawienie Czytelnikowi konfliktów zbrojnych Etrusków ze światem greckim, uzupełnionych o rekonstrukcję okrętów wojennych i uzbrojenia walczących stron, a także o rozważania nad reperkusjami, jakie starcia te spowodowały.

[opis wydawcy]

Na samym początku należy wspomnieć, że tytuł jest nieco nieadekwatny. O ile większość tomików z serii HB dotyczy nie jednej bitwy, a całego konfliktu, to w "Kyme 474 p.n.e." ta prawidłowość nie zachodzi. Książka ta opisuje dzieje wzajemnych kontaktów Etrusków i Greków italskich. Pierwszy z trzech rozdziałów poświęcony jest na krótki opis dziejów obu nacji. Od razu dodam, że Autorka pominęła ciekawy (w książkach o Etruskach bardzo mocno eksploatowany) problem genezy Etrusków oraz kwestię ich języka. Można było temu tematowi poświęcić dwie strony i byłoby dobrze. A tak nie ma nic, bo u Niemirowskiego i Pallotino jest dużo. W takiej popularnonaukowej pracy, której głównym celem było chyba przybliżenie czytelnikowi informacji na temat Etrusków taki brak wydaje się dziwaczny. Drugi i trzeci rozdział poświęcone są morskim starciom grecko-etruskim pod Alalią oraz pod Kyme. Niemal w 100% są to rekonstrukcje, ponieważ wzmianek źródłowych na ten temat jest bardzo niewiele. Niemniej Autorka...

quarvus | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Niestety, z poważniejszych błędów zauważyłem zamianę Kalabrii i Brucjum. Nie jest to tylko jakaś pomyłka w tekście, bo tak samo pomylone są te regiony na mapce na stronie 232. Oczywiście brakuje przypisów, nawet jeśli to ma być popularnonaukowa książka, to podawanie w przypisach tylko tekstów źródłowych, to poważny błąd. Mimo to z przyjemnością przeczytałem książkę - głównie w poszukiwaniu informacji o miastach Wielkiej Grecji, których autorka nie skąpi. W tekście czuć archeologiczne wykształcenie i zainteresowania autorki, ale czy to może być zarzut?

MarcusProbus | 2012-02-28
Przeczytana: 18 lutego 2012

Cóż by powiedzieć o tej książce, bitwy są opisane, na tyle ile źródła pozwalają.
Czasem meczy się i ciągnie jej czytanie, ale występują pobudzenia w formie żartów autorki.
No i co najważniejsze daje pewien, wgląd nie w same bitwy i stronę wojskową Etrusków ile w w cały ten lud,ich sztukę, kultury, politykę. dobra laktuka do zapoznanie się wstępnie z tym ludem.

slymsc | 2015-07-01
grom88 | 2014-11-28