The Virgin in The Garden
Byatt
Snoopy

„Panna w ogrodzie” to kolejna powieść Antonii Susan Byatt, autorki „Opętania”, po mistrzowsku komponowanej powieści o świecie idei i namiętności. Pełna ekscentrycznych postaci, erudycyjna, a zarazem niepozbawiona humoru książka, w której w sposób zaskakujący i niezwykle urozmaicony krzyżują się racjonalizm i zmysłowość, dramat elżbietański i współczesna komedia, świat magii i proza życia.

gwiazdka | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 12 października 2016

„Panna w ogrodzie” A. S. Byatt nie jest łatwą i lekką lekturą. Przede wszystkim wymaga od czytelnika rzetelnej znajomości klasycznej literatury angielskiej oraz mitologii grecko- rzymskiej, do tego jakiegokolwiek pojęcia o sztuce. Za to język, a przede wszystkim styl i narracja są bardzo bogate. Może nie jest to bardzo literackie określenie, ale mnie właśnie takie pasuje. Czytałam powoli, ale z wielką przyjemnością. I muszę tu wspomnieć, że część obyczajowa powieści nie jest tu najważniejsza, jest w zasadzie tłem do przekazania głównych myśli o literaturze i poglądach na współczesny świat.

A jeśli chodzi o bohaterów, ci obdarci są z wszelkich elementów romantyzmu, pokazani są nawet nie w krzywym zwierciadle, ale od strony wad, z każdym najmniejszym elementem ekscentryczności. I co ciekawe, zabieg ten przyczynia się w jakiś sposób do urealnienia postaci. Chociaż przyznaję, że żadnej nie dałam rady polubić.

Książka zasługuje pewnie na wyższą ocenę, niż wystawiona przeze mnie...

cynaderki | 2012-04-19

Pisarka warta każdej poświęconej jej chwili.

Wiola | 2017-05-04
Przeczytana: 14 maja 2017