Dżinn w oku słowika

Dżinn, słowik
typ
papier
Snoopy
6,82 (22 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Młody dzielny bohater, piękna dziewczyna w potrzebie, zagadkowe i tajemnicze istoty znane nam z dzieciństwa w rękach mistrzyni opowieści, A.S. Byatt, stanowią cudowny pretekst do snucia rozważań o sztuce, społeczeństwie i wolności. Każda z przedstawionych bajek jest barwną, intrygującą historią, pełną nie od razu widocznych znaczeń – a także małą rozprawką o sekretnych związkach między literaturą i życiem. O tak... urzekające wizje autorki wspaniałego „Opętania” niejednemu sułtanowi nie pozwoliłby zasnąć przez tysiąc i jedną noc...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

"Dżinn w oku słowika" to niezwykle barwne i bogate w kulturowe konteksty opowieści, łączące elementy baśni i współczesnej literatury.
Autorka odwołuje się do różnych archetypów, przetwarzając je na własny użytek. Przykładem może być opowieść o trzech siostrach królewnach, które swoimi decyzjami łamią baśniowe konwenanse, tworząc własne opowieści i kształtując samodzielnie swój los. Trudno nie doszukać się tu odniesień do współczesnych nam kobiet, które często biorą los we własne ręce, ale równie często stają się narzędziami w cudzych rękach, dając sobą manipulować. To także oryginalna metafora wolności i niezależności jako jednego z warunków szczęścia.

A.S. Byatt wykorzystała w opowiadaniach zarówno baśniowe motywy, zaczerpnięte m.in. z "Księgi tysiąca i jednej nocy", jak i elementy mitologii greckiej i rzymskiej, Biblii, wielkich eposów starożytnych (np. Gilgamesza, Iliady).

Bogata jest nie tylko fabuła utworów, ale również język - niezwykle plastyczny, obfitujący w porównania...

kamillesnik | 2014-05-31

Kalendarium literackie
  • Brent Weeks
    38. rocznica
    urodzin
    Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same.
  • Bret Easton Ellis
    51. rocznica
    urodzin
    Czuję się jak kupa gówna, ale wyglądam wspaniale.
  • Kōbō Abe
    91. rocznica
    urodzin
    Przegrana zaczyna się w momencie, gdy pomyślałeś, że przegrywasz.
  • Robert Harris
    58. rocznica
    urodzin
    Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same.
  • Ai Yazawa

85. rocznica
  • Adolf Dygasiński
    176. rocznica
    urodzin
    Tego zimnego okrucieństwa nie dała przyroda żadnemu stworzeniu. Każde zwierzę popełniając morderstwo popada w szał wściekłości. Wyrafinowanym zimnym mordercą potrafi być tylko człowiek.
  • Elizabeth Moon
    37. rocznica
  • Arkady Fiedler
    30. rocznica
    śmierci
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Agnieszka Osiecka
    18. rocznica
    śmierci
    Często kocha się "z przerwami". To znaczy czasem jest tak, że aż brzuch boli i oczy pieką, a czasem jest tak, "że można wytrzymać" i w ogóle myśli się mocno o czym innym.
  • Arystoteles
    2336. rocznica
    śmierci
    Miłość to jedna dusza w dwóch ciałach.
  • Georges Perec
    33. rocznica
    śmierci
    Wraz z upływem godzin, dni, tygodni, pór roku wyzbywasz się wszystkiego, od wszystkiego się odrywasz. Czasami, nawet w niejakim upojeniu, uprzytamniasz sobie, że jesteś wolny, że nic Ci nie ciąży, nic ci się nie podoba ani nic cię nie drażni. W tym życiu, które się nie zużywa i pozbawione jest innyc... pokaż więcej
  • Wojciech Witkowski
    2. rocznica
  • Paul Féval
    128. rocznica
    śmierci
    Ludzie zbyt domyślni giną przedwczesną śmiercią.
  • Tadeusz Kwiatkowski
    8. rocznica