Skromna róża

83-7150-055-6
literatura brytyjska
Filifionka

Nota wydawcy:
Książka o miłości utrzymana w konwencji wielkich powieści romantycznych. Iris Murdoch z niezwykłą subtelnością opowiada o miłości trudnej, skomplikowanej, bolesnej, o miłości młodzieńczej, miłości wieku dojrzałego, a także o miłości nie zaspokojonej, a pielęgnowanej w sercu do późnej starości.

[Zysk i S-ka 1997]

Olala | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Dopiero zazpoznaję się z twórczoscią Iris Murdoch, ale po raz kolejny jestem zachwycona jej stylem i wspaniałym sposobem snucia rozwazań o ludziach i obserowaniu ich zachowań. Akcja książki rozpoczyna się...pogrzebem nestorki rodu. Na pogrzebie poznajemy całe grono bohaterów,których perypetie miłosne będa nam towarzyszyły przez najbliższe strony. Pogrzeb uruchamia lawinę wydarzeń miłosnych, w których zaplatanych sieciach wić się będą bohaterowie niczym ryby wyrzucone na ląd. Zagmatwane losy, które komplikują się z chwili na chwilę sprawiają, że ciężko się oderwać od lektury. Dodatkowo wspaniały styl Murdoch, jej obserwacje ludzich przywarów, wplatanie szczegółow które z pozoru nieistotne stają się kluczowe na kolejnych stronach książki sprawiają, że lektura jest czystą literacką przyjemnością. Poza tym różnorodność ludzkich osobowości, daje duże pole do popisu wyobraźni.

Bohaterowie Iris Murdoch przypominają motyle schwytane w siatkę przez wnikliwego entomologa. Rozkrzyżowane i przyszpilone do ściany w gablocie ogląda autorka w przybliżeniu, jakby przez lupę, badając i analizując reakcje: nakłuty szpilką obiekt łopocze skrzydłami, a spod kolorowego pyłu wyłania się ażurowy szkielet połączeń nerwowych. Autorka-badacz zagląda do wnętrza człowieka-motyla i nazywa kolejno poszczególne emocje, opisuje mechanizmy ich powstawania, przeobrażanie i wreszcie konsekwencje powodowanych nimi czynów. Czytelnik, będący świadkiem owych operacji, kiwa głową z aprobatą, myśląc "tak jest w istocie".

"Skromna róża" to książka o miłości, a w zasadzie wielu miłościach: zakazanych, niespełnionych, świeżych i "zleżałych". Te ostatnie Murdoch-badacz wygrzebuje z jakiejś trzeszczącej szuflady spod zwałów kurzu, otrzepuje nieco wymięte marionetki i każe im kołysać się w niewczesnym tańcu. I one niezdarnie podrygują, lecz są przy tym trochę jak zombie, ożywione nagle i...

Monika | 2012-02-16
Przeczytana: 2007 rok

Znakomita - Pani Murdoch to wspaniała pisarka - niestety trochę zapomniana.

ola | 2015-04-07

Plątanina uczuć i emocji. Słabość człowieka wobec miłości, która spada na niego w różnych, nie zawsze sprzyjających okoliczności. Bohaterowie błądzą, cierpią, szukają, odnajdują , gubią. Bardzo prawdziwa , pięknie napisana , mądra książka

Inka50 | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Na tej autorce nigdy się nie zawiodłam, czytałam ją dawno temu i postanowiłam do Murdoch powrócić - również i tym razem czytałam z przyjemnością! Powieść o miłości i zakochaniu z dużym przymrużeniem oka ;) Mogę tylko powiedzieć: fajna, fajna!!! Ale... widocznie nie dla każdego, bo miałam egzemplarz z antykwariatu, wydany strasznie dawno temu i kilka kartek pod koniec książki było nierozciętych :o Nie mogłam się temu nadziwić, bo naprawdę świetnie mi się tę książkę czytało. Jak to możliwe, że innym nie?!...

Filifionka | 2010-03-11

Znakomita powieść; niezwykle wiarygodna i złożona psychologia postaci (jak zwykle u Murdoch). Polecam.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 22 czerwca 2010