Morze, morze

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Sea, the Sea
83-7150-367-9
Filifionka

Nagroda Bookera 1978. Nota wydawcy: Charles Arrowby - znany reżyser, dramaturg i aktor - wycofuje się po sześćdziesiątce z czynnego życia. Kupuje dom na pustkowiu nad morzem i zamierza pisać wspomnienia, rozliczyć się ze sobą i światem, podsumować sukcesy i porażki. Wierzy, że uda mu się uciec od kobiet. Niespodziewanie jednak w sąsiedniej wiosce spotyka swą pierwszą szkolną miłość, co staje...

Nagroda Bookera 1978.
Nota wydawcy:
Charles Arrowby - znany reżyser, dramaturg i aktor - wycofuje się po sześćdziesiątce z czynnego życia. Kupuje dom na pustkowiu nad morzem i zamierza pisać wspomnienia, rozliczyć się ze sobą i światem, podsumować sukcesy i porażki. Wierzy, że uda mu się uciec od kobiet. Niespodziewanie jednak w sąsiedniej wiosce spotyka swą pierwszą szkolną miłość, co staje się żródłem nieoczekiwanych i zaskakujących perypetii. W samotność Charlesa wkraczają postaci z jego własnych fantazji i obsesji.

[Zysk i S-ka 1998]

| 2016-07-21
Na półkach: 2016.07, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2016

Prawdopodobnie w życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym chciałoby się gdzieś uciec, rzucić wszystko, zmienić i zaszyć się w jakiejś malowniczej, cichej okolicy. Zostawić za sobą dotychczasowy tryb życia, zacząć wszystko od nowa, popijać wino, delektować się wyszukanym jedzeniem i w samotności cieszyć się wieczorami spędzanymi z samym sobą. przestać być niepokojonym przez rzeszę znajomych, uciec przed zgiełkiem wielkiego miasta w leniwie płynące godziny małej zagubionej wioski.
Charles Arrowby był spełnionym aktorem teatralnym. Na deskach teatrów Londynu osiągnął wszystko. Pewnego dnia postanowił przejść w stan spoczynku, kupił samotnie stojący domek nieopodal klifu z oknami wychodzącymi na morze i przeprowadził się do niego z myślą, że w tej ultima thule spędzi resztę swojego życia na popijanych dobrym winem posiłkach, beztroskich kąpielach, na kontemplacji zmieniającego się morza oraz na pisaniu wspomnień. Ponad sto pierwszych stron książki Murdoch, która...

Aleksandra | 2015-05-26
Przeczytana: 1992 rok

Proza Iris Murdoch urzekła mnie do tego stopnia, że książkę "Morze, morze" czytałam i po polsku i po angielsku, przygotowując się do egzaminu FCE. Znalazłam tam opisy nie tylko przyrody, ale czynności codziennych, które do tego stopnia mi się podobały, że fragmenty książki przepisywałam. Muszę jeszcze raz wrócić do tej pozycji.

Monika Stocka | 2011-08-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2011

"Morze" czytało mi się inaczej niż "Dzwon", lecz w tym przypadku świadczy to tylko na korzyść autorki. Na pierwszych stronach nic się nie dzieje i właściwie nie wiedziałam, czy mam się czegoś spodziewać i czego, jeśli już. Ale "konsumując" prolog, nie poczułam ani chwili znudzenia czy zniechęcenia.
Książka nie ma skomplikowanej fabuły, choć obfituje w zdarzenia nieprawdopodobne. Co dziwne, nie zgrzytały mi wcale i nie westchnęłam ani razu: "o boże, co za głupota?! Kto w to uwierzy?!". Przesłanie jest dość proste i banalne i nie czai się gdzieś w zakamarkach; podane jest niemal na tacy (co, nie ukrywam, uważam za zbędne i trochę mnie rozczarowało).
Warto natomiast po lekturze zamyślić się na chwilę, czy nie ma w nas przypadkiem (i w jakim stopniu) takiego krótkowzrocznego Charles'a.
Można też się zadumać nad definicją miłości ...
Nadal czuję niedosyt Iris Murdoch

Ariadna | 2013-10-19

Ponad 600 stron o rozterkach starzejącego się reżysera, który rezygnuje z aktywności zawodowej, wyprowadza się z miasta na odludne wybrzeże i zamieszkuje w starym domu na skałach. Bohater koncentruje się na rozpamiętywaniu swojej przeszłości, a szczególnie dużą ilość czasu poświęca na rozpamiętywanie swoich byłych związków z kobietami. W międzyczasie kąpie się w morzu i chodzi na spacery. Przez samotnię pana ex-reżysera przewija się cała plejada osób z jego bujnej przeszłości. Ale o co chodzi w tej książce to właściwie nie wiem. Książka jest zbyt długa i posiada jedynie dobre fragmenty, całość z kolei potrafi znudzić najzagorzalszego czytelnika. Zakończenie - aby nie zdradzać za wiele napiszę tylko, że także nie wiem o co chodzi. :-)

nellanna | 2011-10-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2011

Tę książkę się smakuje, jak dobre wino...POLECAM, na każdą porę roku, ale jesienią szczególnie.

Filifionka | 2010-03-11

Jedna z najwspanialszych powieści Iris Murdoch - to wystarczająca rekomendacja :)

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 30 września 1986

Kiedyś rozczytywałem się w Murdoch "Dzwon", Jednorożec", ale powiem, że "Morze morze", ze swoimi przydługimi opisami, rozdętą narracją wydało mi się książką z innej epoki", z której już wyrosłem

BetiFiore | 2013-01-12

Niezwykła ksiązka. Wszyscy, którym bliskie jest pisanie, samotność autora wśród otaczającej rzeczywisotsci oraz samotne morskie wybrzeża powinni przeczytać tę ksiązkę:)

Ka_tarzyna | 2016-02-16
Na półkach: A MAM, Przeczytane

Znakomita narracja, najfajniejsze są opisy przygotowywania jedzenia i zagospodarowywania domku nad morzem, no i anegdoty i wspomnienia twórczości artystycznej bohatera. Ale w intrygę brnie się z narastającą irytacją i ona też się w szwach rozłazi. Ale to wszystko niwelował fantastycznie czytający tę powieść w radiu Krzysztof Chamiec.

Yvonne | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

"Co mnie jeszcze spotka w czasie tej pielgrzymki po drodze pełnej demonów, jaką jest ludzkie życie?"

Dobrze wyjść z pisarzem: Nagroda Bookera

Fala prasowych informacji i komentarzy odnośnie laureata tegorocznej edycji The Man Booker Prize for Fiction skłoniła mnie do refleksji nad tym, czy prestiż Bookera ma dla mnie znaczenie i dlaczego ma. Przyjrzałam się swoim półkom pod kątem książek uhonorowanych tą Nagrodą. Było naprawdę sporo takich, które wywarły na mnie wielkie wrażenie.