Historia szpiegostwa i agentury

978-83-11-11697-9
historia, szpiedzy, polityka
literatura faktu
Pistacia

Jest to wyczerpujące opracowanie historii szpiegostwa od czasów najdawniejszych po najnowsze. Szeroką panoramę dziejów szpiegostwa autor rozpoczyna od opisu funkcjonowania wywiadu w czasach starożytnych, według przekazów biblijnych, w czasie wojen perskich, w starożytnych Indiach i Japonii. Następnie przez średniowiecze (sekta assasynów) przechodzi do szpiegowskich wyczynów Mongołów, historii szpiegostwa na Wyspach Brytyjskich w czasie panowania Elżbiety I, w oświeceniu - działalność Casanovy, spiski uknute przez najsłynniejszego szefa policji francuskiej Fouchego, aż do czasów wojny krymskiej i secesyjnej w Stanach Zjednoczonych i po najsłynniejsze historie I i II wojny światowej.

Autor kreśli sylwetki najsłynniejszych agentów, opisując ich osiągnięcia i losy. Dokonuje też analizy możliwości i wyzwań, jakie stoją przed służbami specjalnymi we współczesnym świecie i w przyszłości.

[opis wydawcy]

urz | 2016-03-02