Quattrocento

Quattrocento
978-83-7495-727-4
Medyceusze, Florencja
Pistacia

We Florencji Botticcellego i Leonarda da Vinci spiskowcy wyciągają sztylety przeciwko Medyceuszom. W ciągu kilku minut kolebka renesansu staje się scenerią prawdziwie biblijnej Apokalipsy. Gdy lud bierze w obronę Medyceusza, po krwawym zamachu następuje krwawa zemsta. W dzisiejszej Florencji hiszpańska studentka Ana pisze pracę doktorską o Pierpaolo Masonim, malarzu z tamtej burzliwej...

W dzisiejszej Florencji hiszpańska studentka Ana pisze pracę doktorską o Pierpaolo Masonim, malarzu z tamtej burzliwej przeszłości. Zanim zostanie wplątana w policyjne śledztwo i zaczną jej deptać po piętach wysłannicy Watykanu, dzięki tajemniczemu obrazowi odkrywa, kto był prawdziwym prowokatorem spisku przeciwko Medyceuszom.

[opis wydawcy]

Inez | 2014-11-08

Uwielbiam Florencję!!! A tę z czasów Wawrzyńca Wspaniałego darzę szczególną estymą. Cóż to musiało być za miejsce!!! Jakie czasy!!! Jacyż ludzie!!! Wśród nich w końcu żył jeden z moich ukochanych artystów - Michelangelo Buonarroti.
Sięgnęłam więc po książkę Pani Fortes zaintrygowana historią śledztwa, które rozgrywa się na jej kartach. O zamachu na życie Wawrzyńca wiedziałam już wcześniej. Całą historię poznałam dzięki innym źródłom, ale prowadzone dochodzenia po pięciuset latach zaciekawiło mnie ogromnie. I ostatecznie rozczarowało. Świetny pomysł miała autorka na konstrukcję tej powieści, szkoda, że został słabo zrealizowany.

michal-100 | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Książka z gatunku sensacji historycznych. Pomysł przeplatanych rozdziałów, których akacja dzieje się na przemian w XV wieku i współcześnie jest ciekawy, ale bardzo kiepsko zrealizowany. Akcja (a właściwie jej brak) wlecze si niemiłosiernie, z kolei najważniejsze wydarzenia są tak przedstawione, jakby w ogóle nie były istotne. Szczerze powiedziawszy po zakończeniu lektury nie bardzo jestem w stanie stwierdzić jaki był wynik tego "śledztwa po pięciuset latach". Ogólnie pomysł ciekawy, ale słabo zrealizowany.

Montgomerry | 2010-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2010

W historii sztuki quattrocento to nazwa nadawana wczesnemu renesansowi, epoce w sztuce włoskiej w XV wieku. Użył jej Giorgio Vasari - włoski historiograf, który podzielił dzieje sztuki włoskiej od Cimabuego do Michała Anioła na trzy okresy: trecento, quattrocento, cinquecento. Głównym ośrodkiem sztuki była Florencja i to te miasto jest miejscem akcji powieści Susany Fortes. Autorka przenosi czytelnika w świat sztuki. Próbuje także przedstawić reguły, jakie rządziły miastem w wieku XV i w tym celu przenosi nas w tą epokę. Akcja powieści jest, więc dwutorowa. Jesteśmy zarazem w świecie współczesnym jak i w świecie piętnastowiecznej Florencji.

Bohaterką powieści jest studentka Ana Sotomayor, która dostaje stypendium doktorskie we Florencji. Na napisanie doktoratu ma jedynie kilka miesięcy w zbieraniu materiałów do pracy pomaga jej przyjaciel zmarłego ojca, profesor Giulio Rossi. Ana spotyka się z profesorem zarówno na uczelni jak i we florenckich kawiarniach. Razem odwiedzają...

nasti32 | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015