Książki zbójeckie

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
978-83-60046-08-1
literaturoznawstwo, esej
Snoopy

"Książki zbójeckie" są prywatną historią literatury, zapisem kształtowania odrębnego głosu. Wskazują najmocniejsze strony polskiej poezji i prozy. Pozwalają odnaleźć wśród książek to, co prawdziwie bliskie. "Wielkim szczęściem w moim życiu - pisze Wojciech Karpiński - były spotkania z pisarzami zbójeckimi. Nazywam tak tych, którzy przyszli mi z pomocą u progu młodości. Otrzymałem od nich...

"Wielkim szczęściem w moim życiu - pisze Wojciech Karpiński - były spotkania z pisarzami zbójeckimi. Nazywam tak tych, którzy przyszli mi z pomocą u progu młodości. Otrzymałem od nich zasadniczą lekcję, ważną do dzisiaj. Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Józef Czapski, Konstanty Jeleński, Aleksander Wat, Jerzy Stempowski - dane mi było rozmawiać z każdym z nich, ale zasadnicze znaczenie miały spotkania z ich dziełami, o tym mówią Książki zbójeckie."

Trithemius | 2016-07-07
t_osinski | 2015-01-13