Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań

Okładka książki Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań Leszek Kołakowski
Okładka książki Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
filozofia, etyka
Znak
2006-01-01
2006-01-01
83-240-0625-7
filozofia etyka religia esej

Książka to zbiór tekstów, które składają się z czterech części - "Kłopoty z kulturą"," Kłopoty z chrześcijaństwem", "Kłopoty z socjalizmem" i "Kłopoty z Polską". To niezwykle cenne dzieło, które warto przestudiować chcąc spróbować zrozumieć zmiany kulturowe w Polsce i nie tylko.

Świetna, lekka książka popularyzatorska, myślę że można ją z przyjemnością poczytać.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;),zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.
Pozycja skłaniająca do refleksji, trudna (w sensie zmusza do przemyśleń),smakowita. Obejmuje teksty sprzed wielu, wielu lat i dzięki temu stanowi kopalnię wiedzy o świecie zarówno ówczesnym jak i dzisiejszym. Jak na tekst p. Kołakowskiego czyta się łatwo, warto przeczytać na początek.

Pozycja skłaniająca do refleksji, trudna (w sensie zmusza do...

Znakomita książka łącząca rozważania filozoficzne z problematyką polityczną, choć, co prawda, najwięcej polityki jest dopiero w części ostatniej - może właśnie dlatego ta część podobała mi się najmniej. By w pełni zrozumieć rozdziały dotyczące "sprawy polskiej" należy dysponować podstawową wiedzą historyczną z okresu, o którym pisze Kołakowski (lata 70-80). Książkę tę jest trudno streścić w kilku zdaniach, ponieważ składa się ona z 28 (nie licząc "Posłowia do posłowia") wykładów pozornie ze sobą nie związanych, a jednak podobnych ze względu na omawiane dylematy, których rozwiązanie jest zawsze mniejszym złem. Kołakowski najpierw analizuje pojęcie kultury, jej istoty, to na ile jest ważna i do jakiego stopnia powinno się jej bronić, by w późniejszej części myśli te przenieść na grunt polityczny. W trzeciej części rehabilituje filozofię Marksa, która bez otoczki stalinizmu okazuje się nie być ani trochę straszną ideologią (wyłączając dążenie Marksa do skrajności "wszystko albo nic", które również, jak podkreśla Kołakowski, w przypadku Marcina Lutra okazało się dążeniem błędnym, bo utopijnym, ale myślenie utopijne zdarza się nawet wybitnym umysłom, bo, cytując autora: "utopiści w większości są ludźmi, którzy zwyczajnie nie potrafią nauczyć się, że istnieją wartości wzajem niezgodne. Niezgodność ta jest najczęściej empiryczna, nie zaś logiczna, stąd też utopie nie są koniecznie sprzeczne logicznie, lecz tylko niewykonalne ze względu na materiał, z którego świat jest zbudowany"). Do tego książka jest napisana w miarę prostym językiem (oczywiście występują też pojęcia typowo naukowe albo cytaty po łacinie, ale nie utrudniają one nazbyt lektury) i nie sprawia wrażenia, jakby autor "komplikował na siłę", co czasem zdarza się w przypadku książek filozoficznych. Naprawdę warto przeczytać. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, bo nie przepadam za publicystyką i tekstami historyczno-politycznymi, ale już po pierwszym rozdziale książka mnie zachwyciła i to zachwycenie rosło aż do części poświęconej Polsce, przez którą z trudem przebrnęłam, ale to na szczęście zaledwie 50 ostatnich stron

Jak ktoś lubi, a ja lubię- to będzie miał sporą frajdę! Tradycyjnie ciekawy styl rozważania i poczciwa, acz- wcale nie infantylna- prostota, charakteryzująca intelektualnych profesjonalistów najwyższej klasy!

polecam,sam autor jest najlepszą rekomendacją.poza tym łatwo i przyjemnie się czyta(co u Kołakowskiego nie zawsze się zdaża:)

Czytanie tej książki to był dla mnie istny koszmar. Książka typowo dla humanistów, bo dla mnie jako ścisłowca język tej książki jest nie do przebrnięcia.

Kolejny zbiór niezwykle ciekawej eseistyki autorstwa Leszka Kołakowskiego. Polecam!

Wspaniała egzystencjonalna podróż wybitnego filozofa, zadająca wiele pytań ale i odpowiedzi na tematy nas interesujące. Jak zwykle przy tym wydawnictwie ładnie i ciekawie wydana.

• Filozofia
  • Filozofia