Diabły z Loudun

Seria: Biblioteka Babel
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Devils of Loudun
GeedieZ

Niepublikowana dotąd w Polsce niezwykła książka Aldousa Huxleya wzbudziła swego czasu ogromne zainteresowanie krytyki i czytelników. Na jej motywach Ken Russell wyreżyserował głośne „Diabły”, Krzysztof Penderecki zaś skomponował operę do dziś święcącą tryumfy. Huxley przedstawia historię katolickiego księdza Urbaina Grandiera, który w 1634 roku został spalony na stosie we francuskim mieście...

Huxley przedstawia historię katolickiego księdza Urbaina Grandiera, który w 1634 roku został spalony na stosie we francuskim mieście Loudun. Zarzucono mu praktyki czarnoksięskie i doprowadzenie do opętania przez diabła zgromadzenia mniszek wraz z przeoryszą, siostrą Jeanne (Iwaszkiewiczowską Matką Joanną od Aniołów). Czy jednak to było prawdziwą przyczyną męczeńskiej śmierci Grandiera? Ksiądz słynął z upodobania do uciech świata doczesnego, ze słabości do płci pięknej. Naraził się tym wielu znaczącym postaciom swojej epoki; kardynał Richelieu uknuł przeciw Grandierowi spisek.

Ta pasjonująca, wielowarstwowa opowieść sytuuje się na pograniczu gatunków literackich, łączy ogromną erudycję autora z nietuzinkowym talentem literackim. Huxley roztacza przed czytelnikiem wielobarwną panoramę siedemnastowiecznej Francji w jej wymiarze społecznym, religijnym, politycznym.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Marcin | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, historia

Mroczna historia z siedemnastowiecznej Francji, opowieść o niebezpiecznych związkach religii i polityki. Proboszcz Loudun nie stronił od uciech życia, co ostatecznie zaprowadziło go na stos. Najprawdopodobniej nic jednak by się nie stało, gdyby uwiódł jakąś kobietę niskiego stanu, jego zaś ofiarą padła córka prokuratora królewskiego. Odtąd nieszczęsny proboszcz zamieszany zostaje w spisek z udziałem przeoryszy pobliskiego klasztoru. To właśnie Urbain Grandier obciążony zostaje odpowiedzialnością za jej rzekome opętanie, które z czasem dotknęło również pozostałe mniszki. Do klasztoru przybywa odtąd istna armia egzorcystów, którzy z mniejszym lub większym powodzeniem podejmują próby wygnania złego ducha, czy też całej ich gromady. Pomniejsze demony okazują się ignorantami pozbawionymi znajomości języków obcych, a dowodami na konszachty nieszczęsnego (choć rozpustnego) księdza z diabłem ma być jego odporność na ból (w pewnym stadium wyniszczających tortur przestał reagować na drobne...

Koala | 2015-11-03
Na półkach: Aldous Huxley, Przeczytane

Mroczna, ciekawa, z elementami filozoficznymi i odrobinką historii. Ale nie jest łatwa do czytania. Trzeba do niej cierpliwości, dużo koncentracji i więcej czasu niż do zwykłych zabijaczy czasu.

mm8371 | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Nie mogę niczego dokonać, bo ktoś mi się patrzy w oczy
Nic nie mogę zrobić, bo ktoś mi się patrzy na ręce
Wszędzie pełno ludzi, ludzi którzy chcą utrudnić mi życie
Każdy z nich złośliwie staje mi na drodze, przeszkadza mi w życiu

Wszyscy pokutujemy za to, że żyjemy

O jednym z największych pragnień ludzkości...czyli o ucieczce od siebie, od ja...Huxley udowadnia,że można to robić w górę,w dół czy w poprzek...Kierunek mniej istotny,ważniejsza skuteczność...
Jeśli jeszcze nie byliście w XVII wieku to zapraszam...jeśli nie doświadczyliście fizycznej obecności diabła...jeśli za czorta nie potraficie zrozumieć świętości czy objawień...to lektura dla Was,choć uprzedzam nie jest łatwo.Ruszajcie w mrok,tajemnicę i zakamarki ludzkiego umysłu...uważajcie na Asmodeusza i Kardynała....

Qba84 | 2011-03-06

Mamy ją po polsku po prawie 60 latach od powstania. Respekt dla tłumacza, Bartłomieja Zborskiego, za trud przełożenia i opatrzenia przypisami tego potężnego eseju. Tłumacz nie ustrzegł się jednak pewnych wpadek, nienaturalnie brzmi pozostawienie francuskiego brzmienia imienia matki Joanny od Aniołów czy pozostawienie choćby nazwy placu Saint Croix. A dla wydawnictwa minus za miękką oprawę. Wracając do treści, erudycja autora poraża. Książka wściekle inteligentna, na pewmo nieraz do niej wrócę. Jednak ostrzegam: to pozycja dla wyrobionego czytelnika;)

nellanna | 2010-05-21
Przeczytana: 21 maja 2010

Huxleya nie wypada nisko oceniać.A w moim przypadku fakty są takie, że kilkakrotnie przy lekturze zasnęłam...
Są tu cenne uwagi na temat mistyków kościoła i przejmujący obraz zakłamania w epoce wielkiego Richelieu'go, który potrząsał Europą jako minister, a od Huxleya dowiedziałam się, że cierpiał m.in. na...rozszczepienie odbytu (sic!)Ciekawie przedstawione zakulisowe działania i ocena samego opętania mniszek, w tym przede wszystkim Matki od Aniołów,o której powstał sugestywny obraz Kawalerowicza.
Przejmujący jest los samego ojca Grandiera, który, zrazu przedstawiony jako lekkoduch uwodzący kobiety swą charyzmą, jawi się w przestrzeni swoistego "kultu diabła", obecnego w kościele tego okresu, jako męczennik i nieomal święty, zwłaszcza w kontekście swej niezasłużonej kaźni.Jest w tej książce wizja małostkowych emocji na szczytach władzy i hierarchii kościelnej. Jej ocenę i ewentualną krytykę pozostawia autor samemu czytelnikowi.
Oczywiście, jest dbałość o szczegóły, są dywagacje...

nwankwo | 2011-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Niezwykła książka, którą trudno zaklasyfikować. Huxley przybliża stosunki panujące w XVII-wiecznym społeczeństwie francuskim patrząc z perspektywy kleru.
Z góry wiadomo jak skończy się opowieść o proboszczu z Loudun, jednak dla mnie zakończenie książki to prawdziwe mistrzostwo - Apendyks wyjaśnia co tak naprawdę Huxley myśli o diabłach, opętaniach, relikwiach, egzorcyzmach i innych tego typu fantazmatach.

Marteq | 2013-01-01
Przeczytana: 2011 rok

To nie jest łatwa lektura ale sprawia ogromną przyjemność. W zderzeniu z erudycją autora poczułam się momentami totalnie zmiażdżona. Jeśli ktoś szuka lektury łatwej, zalecam 'odpuszczenie sobie' "Diabłów..." i pozostanie przy "Matce Joannie od Aniołów" Iwaszkiewicza.

agatanna | 2012-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2012

Zabawna, erudycyjna, historyczno,filozoficzna. Po lekturze "Diabłów z Loundun" umysłowośc Huxleya stała się dla mnie nie tylko wielką tajemnicą,ale także niedoścignionym wzorcem.

ejasio | 2010-09-20
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo ciezka ksiazka. Ledwo przebrnelam. Miejscami ciekawa, normalna fabula przeplatana filozoficznym totalnie niezrozumialym dla mnie belkotem.

Jarmila | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Huxley niczym Wergiliusz w "Boskiem Komedii" prowadzi czytelnika przez zakamarki piekła duszy ludzkiej. Majstersztyk.