brak
dramat, Ibsen
Adrianna Jarus

Tom 1 Wstęp (Olga Dobijanka-Witczakowa) Bibliografia Dom lalki (tłum. Jacek Frühling) Upiory (tłum. Jacek Frühling) Dzika kaczka (tłum. Jacek Frühling).

Ensui-Szyszka | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

"Dom lalki (Nora)". Zakończenie mnie zaskoczyło, przeczucie mówiło, że bohaterka okaże się na tyle chytra, iż ugłaska męża i na koniec może jeszcze poprosi o kolejną sumkę. Ostatni dialog i decyzja odejścia zamieniły Norę w silną kobietę, która będzie walczyć o swoje prawa i nadały dramatowi mocno feministyczny wymiar. Ciężko to kupić, zwłaszcza, że od początku główna bohaterka jest kreowana na infantylną, lekceważącą i kłamliwą. Gdyby do historii dopisać romanse albo fascynację literaturą, to wyszłaby "Madame Bovary" na deskach teatralnych.

Konrad | 2016-10-08
Stella Murano | 2016-09-25