Zdrada Bourne'a

Tłumaczenie: Maciej Pintara
Cykl: Jason Bourne (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
The Bourne Betrayal
Zdrada, Bourne'a
ade

Szef specjalnej sekcji antyterrorystycznej CIA wykonuje tajną misję w Etiopii. I znika bez śladu. Jego przyjaciel Jason Bourne uwalnia go z rąk terrorystów. Nie wie jednak, że padł ofiarą niewyobrażalnej mistyfikacji... Od Afryki, przez Odessę i Pakistan, po Waszyngton – Bourne musi raz jeszcze udaremnić plan, który oznacza dla Ameryki nuklearną apokalipsę. I wyrównać dawne rachunki.

wiejskifilozof | 2015-03-12

Kiedyś oglądałem filmy z Bournem na TVN. Filmy świetnie oddawały napięcie książek Ludluma.
Niestety,ta książka tego w sobie nie ma.Szkoda, bo miałem nadzieję na naprawdę dobrą akcją. Tymczasem troszkę się rozczarowałem, główny bohater wydawał mi się człowiekiem, któremu na ratowaniu świata; średnio zależy.
Chyba więcej w sobie samozaparcia miała Soraja.
Myślę,że autor nie ma pojęcia o wielu rzeczach.
Choćby na Ukrainie jest milicja nie policja.
Książka przeciętna.

byłem_fprefectem | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

W 2001 roku odszedł był od nas Robert Ludlum. Nieutulonym w żalu pozostawił kilkadziesiąt thrillerów sensacyjnych, a wśród nich trylogię o nietuzinkowym agencie CIA Jasonie Bournie. I trzeba przyznać, że sam pomysł na tajnego agenta, który w wyniku postrzału traci pamięć był także nietuzinkowy. Nic dziwnego, że trylogia została zekranizowana, a pierwszy tom nawet dwukrotnie.
Nie dziwi mnie też więc to, że znalazł się epigon, który pisze kontynuacje losów Bourne.

Co mnie zatem dziwi? To, że ów epigon chyba nawet nie przeczytał pierwszych trzech części zanim zaczął ową kontynuacje. Jeśliby to zrobił, nie musiałby nas usilnie przekonywać, że Borne wyszkolonym agentem jest (a potem, nie wiedzieć czemu, sam sobie treścią książki zaprzecza). Bourne jakiego pamiętam z Ludluma, to doskonale wyszkolony agent, który mimo utraty pamięci, błyskawicznie kojarzy fakty i dzięki temu udaje mu się dotrzeć do prawdy i unikać pułapek. U epigona ten sam agent, zostaje raz po raz wywiedziony w pole...

Jeden wielki bigos. Bourne, jak zwykle, w szczytowej formie, ale za to 3/4 ludzi dookoła niego umiera, a cała reszta nie jest tym, za kogo się podaje. Wokół Jasona oczywiście dzieje się jeden wielki kosmos, ale mnogość sytuacji nieprawdopodobnych z książki na książkę po prostu mnie odpycha. Autor zdecydowanie próbuje utrzymać napięcie przez całą powieść i to niestety sprawia, że otrzymujemy jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem. Niemniej jednak sposób pisania sprawia, że mimo wszystko sięgnę po kolejną część.

powl | 2011-09-27
Przeczytana: 26 września 2011

Kolejny tom opowiadający historię Jasona Bourne'a. Dla mnie pozim zdecydowanie niższy niż u Ludluma. Ale i tak w zalewie różnych powieści sensacyjnych tą czyta się dość dobrze. Akcja jest wartka, a to że mało prawdopodobna. Cóż ciężko juz wymyślić w tej materii coś nowego co byłoby w ppełni realne.

Marcin Napierała | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Ten sam bohater, Jasone Bourne'a, nie wystarczy aby stworzyć taką samą akcję, jak w poprzednich częściach o Ludluma.

Sonny | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kolejna część przygód byłego agenta CIA - Polecam !!!

Snoopy | 2011-07-18

Wraz ze śmiercią Ludluma umarła także historia Jasona Bourne'a. Próba kontynuacji jego przygód jest dla mnie raczej próbą wypromowania się Erica van Lustbadera. Dlatego wszystkim, którzy są rozczarowani tą książką polecam inne pozycje pana Ludluma-zwłaszcza "Mozaikę Parsifala" i "Testament Matarese'a"

Ryan | 2014-12-09

To już nie to samo gdy jeszcze żył Robert Ludlum.

kligz | 2013-02-08
Przeczytana: 15 stycznia 2013

srednia. ale dobrze, ze jest.

pippo | 2016-10-22