Zdrada Bourne'a

Tłumaczenie: Maciej Pintara
Cykl: Jason Bourne (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
The Bourne Betrayal
Zdrada, Bourne'a
ade

Szef specjalnej sekcji antyterrorystycznej CIA wykonuje tajną misję w Etiopii. I znika bez śladu. Jego przyjaciel Jason Bourne uwalnia go z rąk terrorystów. Nie wie jednak, że padł ofiarą niewyobrażalnej mistyfikacji... Od Afryki, przez Odessę i Pakistan, po Waszyngton – Bourne musi raz jeszcze udaremnić plan, który oznacza dla Ameryki nuklearną apokalipsę. I wyrównać dawne rachunki.

wiejskifilozof | 2015-03-12

Kiedyś oglądałem filmy z Bournem na TVN. Filmy świetnie oddawały napięcie książek Ludluma.
Niestety,ta książka tego w sobie nie ma.Szkoda, bo miałem nadzieję na naprawdę dobrą akcją. Tymczasem troszkę się rozczarowałem, główny bohater wydawał mi się człowiekiem, któremu na ratowaniu świata; średnio zależy.
Chyba więcej w sobie samozaparcia miała Soraja.
Myślę,że autor nie ma pojęcia o wielu rzeczach.
Choćby na Ukrainie jest milicja nie policja.
Książka przeciętna.

Jeden wielki bigos. Bourne, jak zwykle, w szczytowej formie, ale za to 3/4 ludzi dookoła niego umiera, a cała reszta nie jest tym, za kogo się podaje. Wokół Jasona oczywiście dzieje się jeden wielki kosmos, ale mnogość sytuacji nieprawdopodobnych z książki na książkę po prostu mnie odpycha. Autor zdecydowanie próbuje utrzymać napięcie przez całą powieść i to niestety sprawia, że otrzymujemy jedno wielkie pomieszanie z poplątaniem. Niemniej jednak sposób pisania sprawia, że mimo wszystko sięgnę po kolejną część.

byłem_fprefectem | 2012-05-31
Przeczytana: 30 maja 2012

W 2001 roku odszedł był od nas Robert Ludlum. Nieutulonym w żalu pozostawił kilkadziesiąt thrillerów sensacyjnych, a wśród nich trylogię o nietuzinkowym agencie CIA Jasonie Bournie. I trzeba przyznać, że sam pomysł na tajnego agenta, który w wyniku postrzału traci pamięć był także nietuzinkowy. Nic dziwnego, że trylogia została zekranizowana, a pierwszy tom nawet dwukrotnie.
Nie dziwi mnie też więc to, że znalazł się epigon, który pisze kontynuacje losów Bourne.

Co mnie zatem dziwi? To, że ów epigon chyba nawet nie przeczytał pierwszych trzech części zanim zaczął ową kontynuacje. Jeśliby to zrobił, nie musiałby nas usilnie przekonywać, że Borne wyszkolonym agentem jest (a potem, nie wiedzieć czemu, sam sobie treścią książki zaprzecza). Bourne jakiego pamiętam z Ludluma, to doskonale wyszkolony agent, który mimo utraty pamięci, błyskawicznie kojarzy fakty i dzięki temu udaje mu się dotrzeć do prawdy i unikać pułapek. U epigona ten sam agent, zostaje raz po raz wywiedziony w pole...

Spiderdog86 | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książki o przygodach Jasona Bourne`a w wykonaniu Erica van Lustbadera czyta się bardzo dobrze. Jednakże w "Zdradzie Bourne`a" dostrzegłem parę cech, które sprawiają,że tej książki nie jestem w stanie ocenić wyżej niż jako "bardzo dobrą". SPOILER ALERT:
- wszyscy wiemy,że Bourne jest świetnie wyszkolonym zabójcą,a jego intuicja i wyczulone zmysły niejeden raz pozwoliły mu wydostać się z tarapatów. Jednakże fakt,że błyskawicznie wydedukował, iż Martin Lindros jest tak naprawdę podstawionym Karimem, zakrawał o absurd. Spodziewałem się,że zajmie mu trochę czasu rozszyfrowanie tej intrygi
- od początku cyklu Bourne jest ścigany; najczęściej przez CIA i różnego rodzaju grupy terrorystyczne i ich zabójców. W każdej książce bywa ciężko ranny. Nie inaczej jest w "Zdradzie Bourne`a". Następna książka powinna nosić tytuł "Zombie Bourne". Lustbader mógłby wymyślić taką fabułę,w której to Bourne ma nad wszystkimi przewagę i dla odmiany nie daje się co chwila ciężko ranić. Facet przecież jest...

TomaszSadowski | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie znam poprzednich części książek o przychodach Jasona Bourne'a więc nie będę się do nich odnosił. Książka przedstawia walkę CIA ze islamskim dżihadem. W książce pada ciekawa teza rzucona przez kolegę Sorai Moor, że jeśli nie rozważyłby tezy Bourne’a i Sorai o tym, że wicedyrektor jest podstawionym terrorystą to naraziłby bezpieczeństwo NAJLEPSZEJ AGENCJI WYWIADOWCZEJ NA ŚWIECIE. Oj czy najlepszej, chyba tylko agencji największego państwa na świecie… bo czy najlepsza agencja pozwoliłaby rozwalić część Pentagonu i dwie wieże WTC mając informację o planowanym zamachu?? Analitycy powiedzieli, że to jest niemożliwe i nikt się nie odważy na taki zamach i wyrzucili informację do kosza. To w realu, a w książce jakie popełniła ona błędy? 1. Brak testów DNA i sprawdzenia grupy krwi w celu identyfikacji Martina. 2. Wiara w to, że wykorzystanie kopii samochodu szefa CIA i jego zabalsamowanych zwłok do wysadzenia siedziby CIA są opcja nie realną (popatrzmy wyżej to samo było przy WTC). Tu...

Sonny | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kolejna część przygód byłego agenta CIA - Polecam !!!

powl | 2011-09-27
Przeczytana: 26 września 2011

Kolejny tom opowiadający historię Jasona Bourne'a. Dla mnie pozim zdecydowanie niższy niż u Ludluma. Ale i tak w zalewie różnych powieści sensacyjnych tą czyta się dość dobrze. Akcja jest wartka, a to że mało prawdopodobna. Cóż ciężko juz wymyślić w tej materii coś nowego co byłoby w ppełni realne.

Marcin Napierała | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Ten sam bohater, Jasone Bourne'a, nie wystarczy aby stworzyć taką samą akcję, jak w poprzednich częściach o Ludluma.

Snoopy | 2011-07-18

Wraz ze śmiercią Ludluma umarła także historia Jasona Bourne'a. Próba kontynuacji jego przygód jest dla mnie raczej próbą wypromowania się Erica van Lustbadera. Dlatego wszystkim, którzy są rozczarowani tą książką polecam inne pozycje pana Ludluma-zwłaszcza "Mozaikę Parsifala" i "Testament Matarese'a"

tom | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Przede wszystkim jednak dla tych, którzy znają postać Jasona Bourne.