Powstanie

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Starfire (tom 1) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
Insurrection
starfire, weber, white, space opera, militarne, sf

Pierwszy tom cyklu militarnej fantastyki dziejącej się we wszechświecie zamieszkanym przez ludzi oraz trzy rasy obce. Po wojnie z Chanatem Oriona przywódcy Centrum Federacji Ziemskiej, czyli zasiedlonych od dawna planet, nie chcą oddać władzy, którą w jej trakcie uzyskali. A mieszkańcy pograniczna, gdzie toczyła się ta wojna, na którą dostarczali ludzi oraz materiały, znajdują się nagle w...

Po wojnie z Chanatem Oriona przywódcy Centrum Federacji Ziemskiej, czyli zasiedlonych od dawna planet, nie chcą oddać władzy, którą w jej trakcie uzyskali. A mieszkańcy pograniczna, gdzie toczyła się ta wojna, na którą dostarczali ludzi oraz materiały, znajdują się nagle w sytuacji kolonii z dawnej historii Ziemi. Co gorsza, by ich w tej roli utrzymać, władze Federacji gotowe są zjednoczyć się z Chanatem, choć poddani chana nie są ludźmi. Gdy walka na arenie politycznej nic nie daje, mieszkańcy Pogranicza mogą już tylko jedno – rozpocząć walkę zbrojną o wolność i równouprawnienie. W ten sposób dochodzi do wybuchu powstania...

źródło opisu: [Dom Wydawniczy REBIS,2004]

Bodzepor | 2014-04-09
Przeczytana: kwiecień 2014

Podstawa historii przedstawionej w tej książce jest dość prosta - mamy tu raczej typowy (tyle, że przeniesiony do skali galaktycznej) konflikt, w którym pogardzane i wyzyskiwane ekonomicznie kolonie buntują się przeciwko metropolii, która w buńczucznym przekonaniu o własnej supremacji zapomniała o fakcie, że o sile jej armii już od dawna decydują ludzie, których ma za swoich chłopów pańszczyźnianych. A ci ludzie właśnie stwierdzili, że pałka się przegięła.
Nieźle ukazano tu realia wojny domowej, gdzie krewni stają przeciwko sobie po przeciwnych stronach barykady, a każda nierozważna decyzja na wysokim szczeblu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Największym mankamentem tej książki są dłużyzny - gdyby wyrzucić z niej 50 stron bełkotu o niczym, to wyszłoby jej tylko na zdrowie.

Michał | 2010-11-21
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2010

Klasyczna Space Opera, mamy tutaj Federację Planet, w której uczestniczą złe Korporacje, Dawne planety członkowskie o dobrym standardzie życia, oraz wykorzystywane Pogranicze. Jak nakazuje tradycja wykorzystywane pogranicze próbuje walki pokojowej, czyli w rządzie, parlamencie czy jak to tam nazwać.
Co raczej jest do przewidzenia, walka taka okazuje się "nie do wygrania", nie będę zdradzał szczegółów fabuły, ale Pogranicze w końcu postanawia powstać zbrojnie i odłączyć się od Federacji.
Przypomina mi to trochę starożytny Rzym i bunt Sprzymierzeńców Italskich, który zresztą został krwawo stłumiony.
Sama powieść napisana jest dobrze, choć lekko denerwujące są zabiegi z czasem, autor najpierw podaje skutki, a dopiero gdzieś dalej cofa się i opisuje, co do tego doprowadziło.
Brakuje mi tutaj epickich opisów walk statków w przestrzeni, które były w serii o Honor Harrington. Choć tutaj też nie są one takie złe.

Statki kosmiczne i bronie są dość podobne do tych z świata HH, ale...

Sławomir | 2013-12-26

Troszkę się rozczarowałem (Qrwa! bardzo się rozczarowałem!). Początek ok, wciągający, akcja fajnie się zawiązuje ale niestety później traci impet. Później już tylko sztampa i nuda. Jasne, że w tym gatunku jakoś specjalnie odkrywczym być trudno ale nie o to tu chodzi. Chodzi o fajną wciągającą akcję, o tempo. A tu kiszka wręcz, trzymając się terminologii, GALAKTYCZNA. Dopiero na sam koniec, dwa ostatnie rozdziały, mniej więcej jakoś wraca wszystko do normy ale zmęczon środkiem jakoś trudno mi już było się dobrze bawić z tą książką.
Webera stać jednak na nieco więcej. Choć rozumiem, że robiąc coś "dla chleba", bez specjalnej pasji tylko za zgniłe pieniądze, można wypuścić nie do końca wartościowy produkt. Takim produktem jest niestety pierwsza część cyklu Starfire.

Zbyszek | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 19 października 2014

Faktem jest, że nie dorównuje cyklowi o Honor Harrington, ale czyta się bardzo dobrze.

Paweł Grabowski | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Dobra książka sci-fi, chociaż końcówka rozczarowująca moim zdaniem.

graf83 | 2012-11-17
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam, po prostu uwielbiam. Sposób opisu scen batalistycznych, ale głównie to jak pokazano że najdrobniejszy szczegół doprowadza do tragicznych zdarzeń, jak każda ze stron widzi siebie jaką ofiarę. Zwłaszcza za sprawą bohaterów którzy niezależnie od strony konfliktu, sprawiają że się ich po prostu lubi.

marchewa79 | 2014-02-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Zaskakująco dobra książka. Wojna o niepodległość w realiach twardej SF. Autor unika mielizn i prostych podziałów na dobrych i złych. I co ważne przedstawia rację obu stron a buntownicy nie są tu bynajmniej kryształowo uczciwi i rycerscy. Warto.

MaciejMusialik | 2015-08-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Definitywnie najlepsza ksiazka z serii. Mozna czytac w oderwaniu od reszty serii. Polecam osobom ktore nie znaja tworczosci Webera, a chcieli by sprobowac.

Kroz | 2012-01-22

Space Opera na zdecydowanie dobrym poziomie. Dzieje się i dzieje się dobrze. Polecam!

Killst4r | 2012-11-21

Przyzwoita, ale trochę przewidywalna