Cztery ślepe myszki

Wydawnictwo: Albatros
Four Blind Mice
sensacja, kryminał, powieść
Dzieckokwiatu

Sierżant Ellis Cooper zostaje skazany przez trybunał wojskowy na karę śmierci za zabójstwo trzech kobiet. Niezmiennie przysięga, że jest niewinny. Na prośbę swojego przyjaciela, Alex Cross, czarnoskóry policjant z Waszyngtonu, podejmuje się wyjaśnić tę sprawę, zanim dojdzie do wykonania wyroku. Okazuje się, ze Cooper nie był jedynym oficerem, którego prawdopodobnie niewinnie oskarżono o...

Na prośbę swojego przyjaciela, Alex Cross, czarnoskóry policjant z Waszyngtonu, podejmuje się wyjaśnić tę sprawę, zanim dojdzie do wykonania wyroku. Okazuje się, ze Cooper nie był jedynym oficerem, którego prawdopodobnie niewinnie oskarżono o brutalne morderstwa - podobne sprawy miały miejsce w kilku bazach wojskowych, otacza je jednak zmowa milczenia. Cross wpada na trop prawdziwych zabójców, tytułowych "ślepych myszek" i z myśliwego sam staje się zwierzyną. Z jakich pobudek i na czyje zlecenie działają mordercy?

fulmir | 2016-05-24
Przeczytana: 23 maja 2016

Moja trzecia książka tego autora i mam ochotę na więcej. Patterson może nie sili się na oryginalność, jego rozdziały są napisane prosto, krótko i treściwie ale zważywszy na typ literatury sensacyjnej ten styl mi odpowiada.
Tym razem autor wziął na warsztat aferę wewnątrz wojska, wokół której panuje tzw. szary mur czyli zmowa milczenia. Kto kryje morderców znanych z Wietnamu pod kryptonimem Trzy Ślepe Myszki i jaki ma w tym interes? I wreszcie kto jest czwartą ślepą myszką? Na te pytania musi odpowiedzieć czarnoskóry detektyw i psycholog Alex Cross. Dzieje się dużo, akcja nabiera rozpędu ale jest i miejsce na romans. Udana książka dobrego autora.

Marcin B | 2013-08-22

Ciekawie prowadzone dochodzenie, lecz samo zakonczenie beznadziejne.. 3 mordercow, ktorzy sa perfekcjonistami w swoim fachu daje sie tak latwo podejsc..

jw23 | 2016-10-25
Przeczytana: 16 października 2016

Tak, to jest to. Było wszystkiego po trochu - rozwiązywanie zagadki kryminalnej i sprawy prywatne głównych bohaterów. Proporcje świetnie wyważone. Było to ciekawie, miło spędzony czas z lekturą.

byrcyn11 | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

To moja pierwsza książka tego autora i na początku byłem zdziwiony, bowiem Patterson (jak czytam) jest jednym z poczytniejszych i filmowanych pisarzy thrillerów-kryminałów. Ale jego język pisarski jest (szukam odpowiedniego słowa) prosty, prostolinijny, szkolny, podwórkowy, oszczędny, życiowy - taki chyba to ostatnie słowo. Zdania są krótkie, często padają pojedyncze słowa, nie ma wyszukanych wyrazów, a rozdziały często mają po po 2-3 strony. W miarę czytania jednak stwierdziłem, że właśnie tak zachowują się i rozmawiają między sobą zwykli ludzie i autor nic nie myślał upiększać, czy wygładzać. Sama historia też (tfu ;)) kupy się trzyma, bo żołnierze uczestniczący w wojnach, gdzie trup ściele się gęsto, często dochodzi do gwałtów, tortur i wszelakiego łamania prawa i zasad moralnych, mają skrzywioną psychikę, a później też problemy z powrotem do normalnego życia. I o tym m.in. jest ta książka, choć wątek jest szerszy, ciekawy i spójny, ale więcej nie zdradzę. Trzeba po prostu...

Henioo | 2014-03-24
Przeczytana: 23 marca 2014

Bez zachwytu, ale też i nie jest to żadna skucha. Po prostu dobre, sensacyjne czytadło, jak to u Pattersona- dobre rzemiosło. Bardzo szybko się to czytało, z ciekawością, kto jest tą czwartą ślepą myszką.
Generalnie, nieco odmienna w swym zamyśle powieść, ponieważ znamy od początku morderców, obserwujemy więc, jak Alex Cross z kumplem prowadzą śledztwo, zbliżając się do podejrzanych.
Historia ma swój początek w Wietnamie, a obserwujemy również mechanizmy rządzące w armii amerykańskiej (aczkolwiek wg mnie zbyt mizernie zarysowane), czyli nic-nie-wychodzi-poza-bramy.
Polecam początkującym czytelnikom sensacji, ci bardziej zaawansowani mogą kręcić nosem.

paniKa | 2011-11-26
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 listopada 2011

" Kto się śmieje przed śniadaniem, ten po kolacji płacze ". Ten i wiele innych cytatów wartych zapamiętania znalazłam w tej książce. Mimo tego, że tematyka wojskowa, za którą szczerze powiem nie przepadam, spodobała mi się całość fabuły. Od razu widać, że z bohaterów są 'równi goście'. Tytułowych czterech ślepych myszek nie wyobrażam sobie inaczej. Książka godna polecenia, szczególnie na długie, jesienno - zimowe wieczory. Osobiście przeczytałam jednym tchem i jestem pewna, że przeczytam więcej książek tego autora.

Joanna | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Jedna z książek z serii o detektywie A. Cross'ie. Mimo, że czytam je nie w chronologicznej kolejności każda zachwyca mnie tak samo. Genialny autor, który przez stopniowanie napięcia wprowadza czytelnika w niezwykły świat zbrodni. Tym razem tematyka krąży wokół zbrodni wojennych... miód dla pasjonatów thrillerów.

SickSense | 2016-03-24
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Czytając opis książki miałam nadzieję, że będzie to kolejne spotkanie z Alexem Crossem w jego najlepszym wydaniu. Niestety okazało się, że książka kompletnie do mnie nie trafiła. Miałam do niej dwa podejścia, co nigdy wcześniej mi się nie zdarzyło w przypadku innej powieści. Z wielkim wysiłkiem przeczytałam ją do końca i z przykrością stwierdzam, że Patterson nie wykazał się nawet połową swoich pisarskich umiejętności. Rozczarowanie to główne słowo, które kojarzy mi się z tym tytułem.

zabulak | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Intryga bardzo ciekawa, pościg za ślepymi myszkami również, adrenalina, akcja trzymająca w napięciu cały czas, tylko jakoś to zakończenie mi nie pasuje, ale co mi nie odpowiada tego nie umiem powiedzieć. Jednak z miłą chęcią sięgnę po kolejne przygody Alexa Crossa. Coś mi się zdaje, że rok 2014 będzie rokiem Jamesa Pattersona w mojej prywatnej bibliotece.

Marcin | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Raczej dla fanów i sympatyków tej serii, czyli tych którzy lubią śledzić poczynania i perypetie Alexa Crossa - ja się zaliczam.