Żyje się tylko dwa razy

Tłumaczenie: Robert Stiller
Cykl: James Bond (tom 12)
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
You Only Live Twice
Bond, śmierć, agent, wróg
Bartek

Inne wydania

Bond, zdruzgotany po śmierci swojej żony z rąk Ernesta Stavro Blofelda, nie nadaje się już do niczego jako agent, gdyż naraża na niebezpieczeństwo siebie i współpracowników. M nie jest w stanie zaakceptować straty jednego ze swoich najlepszych ludzi i wysyła 007 do Japonii na ostatnią, prawie niemożliwą do wykonania misję. Bond trafia do tajemniczej posiadłości zwanej Zamkiem Śmierci, gdzie spotyka swojego starego wroga. Wszystko wskazuje na to, że to już naprawdę koniec brytyjskiego agenta, i nawet on sam nie może się z tym nie zgodzić...

MajinFox | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Gdy obejrzałem pierwszy raz film, byłem zadowolony. Z biegiem czasu znajdowałem jednak coraz więcej rzeczy do krytykowania scenariusza napisanego przez Roalda Dahla. Cała fabuła została mocno zmieniona i z pierwowzoru ostała się jedynie Japonia, Blofeld i poszczególne postacie. Nadal zaliczam ten film do mojej ulubionej szóstki, ale jest w tym pewien skrót myślowy - łatwiej powiedzieć: "jestem fanem pierwszych sześciu filmów o Bondzie", niż: "jestem fanem pierwszych czterech, a potem szóstego filmu". Ekonomiczniej i zdrowiej.

Jest to ostatnia powieść wydana przez Fleminga za swego żywota. Zarazem jest to zwieńczenie Trylogii Blofelda. Wiele czytałem opinii na temat "Żyje się tylko dwa razy", które zarzucały autorowi odejście od pewnej konwencji. Dużo jest tu opisów przyrody, kultury, historii Japonii. Warto przypomnieć, że są to opinie dzisiejsze na temat książki, która została napisana po II wojnie światowej o powojennej Japonii, gdzie kurtyna została odsłonięta. Fleming przed...

MacG | 2011-05-27

Acz lubię nieco kreskówkową adaptację filmową, tak książkę uważam za dużo lepszą, ciekawszą, zaskakującą (zwłaszcza finał). Polecam każdemu fanowi dwóch zer, jak i osobom, które narzekają na poziom adaptacji prozy Fleminga.

flinstonekk | 2014-11-21

Powieść przynudzająca przez większość czasu, by całą kwintesencję zdolności Bonda, wszystkie jego umiejętności, charakterystyczną akcję i bohaterów skumulować na ostatnich stronach.

Kriz | 2016-07-06

Mimo wielu zabawnych scen i dialogów (zwłaszcza tych gdzie Bond uczył się być Japończykiem), mamy tu dramatyczną akcję. Bond jest zdesperowany by po wielkiej traumie jaką przeżył za sprawa Blofelda dokonać zemsty i znów odzyskać swój blask. Będzie to jednak bardzo niebezpieczne, Bond jeszcze nigdy nie był tak blisko swojego końca...

bond99 | 2013-02-25

Genialna ! I jeszcze jaki finał , któy wręcz zmusza do przeczytania następnej części (Człowiek ze złotym pistoletem) . Ekranizacja jest świetna , ale jednak wolę książkę .

| 2014-11-09
Na półkach: Przeczytane, 11. 2014
Przeczytana: 08 listopada 2014

Tym razem Bond jest lekko schorowany...Z wszystkich opresji wychodzi cało, ale pamięć w tym wszystkim jest najważniejsza.

Masmutop | 2011-11-11

Kolejna książka z Bondowego cyklu, która zaskoczyła mnie niezwykle pozytywnie:) Szczególnie zakończenie. Polecam.

Deimon | 2010-08-22

Przeczytana z ciekawości. I ledwo doczytana. Film zdecydowanie lepszy.

Matacz | 2011-09-13
Przeczytana: 04 września 2011

Hmm niby książka o kolejnych przygodach agenta 007, ale tak naprawdę przygody zaczynają się dopiero w drugiej połowie lektury. Początek jest spokojny, aż za bardzo spokojny, dalej akcja się rozkręca, by pod koniec dorównać do poziomu innych przygód agenta Secret Servis.
Książka nie zawodzi, ale również nie porywa tak jak inne misje Bonda.

Mimoza6669 | 2015-10-19

Zdecydowanie lepsze od filmu. Pierwszy rozdział jak w przypadku "W tajnej służbie..." nie wciągnął mnie, ale od drugiego już zacząłem z zainteresowaniem śledzić losy 007, podoba mi się pomysł z zamkiem Blofelda i z tym co tam hoduje, finał zdecydowanie mi się podobał i zaskoczył.