Sieć niebios

Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Heaven's Net is Wide
powieść, fantasy,
Bartek

"Sieć Niebios" jest zarazem pierwszą i ostatnią opowieścią o rodzie Otorich, znajdującą swój finał tam, gdzie rozpoczyna się akcja "Po słowiczej podłodze". Otori Shigeru, syn przywódcy klanu, nie wie jeszcze, że kiedyś będzie przybranym ojcem Takeo, legendarnego władcy Trzech Krain. Cofamy się wiele lat wstecz, by być świadkami jego dzieciństwa i młodości – treningów w sztukach walki, nawiązywania stosunków z plemieniem skrytobójców, a w końcu bitwy, która stała się próbą jego umiejętności i talentu. Na tle tego wszystkiego rozwija się uczucie Shigeru do pięknej pani Maruyamy.
Lian Hearn po raz kolejny wprowadza czytelników w przedziwną rzeczywistość na poły mitycznej, na poły realistycznej Japonii. "Sieć Niebios" to opowieść o dojrzewaniu do miłości i cierpienia, o grozie wojny i naturze władzy, w której najważniejsze okazuje się panowanie nad własnym umysłem i sercem. Dla fanów serii to lektura obowiązkowa. Dla nowych czytelników – idealny początek.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B, 2008

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=712

Anna | 2012-09-12
Przeczytana: 11 września 2012

Cierpliwość to wyjątkowa cecha. Nie łatwo ją osiągnąć, a aby to zrobić, trzeba ciężko nad sobą pracować. Rodzina głównego bohatera „Sieci niebios” ma tego pełną świadomość, stąd młody jeszcze następca rodu Otorich, władców Trzech Krain, został wysłany na rok do niezwykłego nauczyciela Matsudy Shigiena. Chłopak wysoko w górach, daleko od wygód i zamkowego życia, uczy się sztuki walki, koncentracji i panowania nad sobą. Czas pokaże, że to, czego doświadczy dzięki staremu mnichowi, w przyszłości będzie jedyną jego opoką. Kiedy dziedzic wraca do domu, zaczyna rozumieć jak słabe są rządy jego ojca. Shigeru wie jak kruchy jest pokój na ziemiach jego rodu, stąd postanawia działać. Skutki tej decyzji sprawią, że nic już nie będzie jak kiedyś.
Całość fabuły opiera się na kontraście trzech klanów, które są kompletnie różne. Każde starcie tych światów, powoduje swoiste konsekwencje. Shigeru poznaje je wszystkie i znajduje zarówno wrogów jak i przyjaciół. Los zsyła mu miłość, zazdrość, zdradę...

PABLOPAN | 2012-08-25

Cała seria to moje ulubione, a może nawet ukochane książki. Wracam kiedy mogę. Świat wykreowany przez Hearn oczarował mnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem i polecam każdemu komu mogę. Przeczytajcie, bo warto!

Bed | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 10 września 2010

"Szeroka jest sieć niebios lecz jej oka drobne".
Autorka utrzymuje w doskonałej równowadze wykreowany świat nieistniejącej Krainy w której żyją rody Otori, Tohan, rodziny Zachodu i wszędobylskie Plemię ze swymi magicznymi zdolnościami. Walcząc, zdradzając, kochając tak jak w średniowiecznej Japonii ukazują czytelnikowi problemy shogunów, życie wg kodeksu Bushido. Kim są Ukryci i Tajemny? Warto się dowiedzieć z książki. Nie tylko dla miłośników herbaty i fantastyki historycznej jak ja :) To opowieść o prawdziwych ludziach honoru.

Meszuge | 2014-03-04
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

„Sieć niebios” – prequel, piąty i ostatni tom cyklu "Opowieści rodu Otori", opowiadający o wydarzeniach poprzedzających te, które opisane zostały w tomach wydanych wcześniej, to jest: „Po słowiczej podłodze”, „Na posłaniu z trawy”, „W blasku księżyca” i „Krzyk czapli”.

Gdzieś czytałem, może to było w pierwszym tomie, a może w jakiejś innej publicznej wypowiedzi Lian Hearn, już nie pamiętam, jej oświadczenie, że opisywane w cyklu wydarzenia i historie nie dotyczą Japonii. Owszem, jest parę podobieństw, ale to zmyślona kraina, absolutnie nie Japonia. Tak więc wspólnie z autorką udajemy, że rzecz nie dzieje się w średniowiecznej Japonii, że rody Tohan i Otori to nie samuraje, że członkowie Plemienia, to nie ninja, że Ukryci, to nie chrześcijanie, że Kuroda Shintaro to nie japońskie nazwisko itd.
Mam nadzieję, że ta jej deklaracja wynikała z uczciwości (a nie tylko z asekuranctwa), a przede wszystkim ze świadomości własnych mocnych i słabych stron. Mocną stroną Lian Hearn jest...

Klaudia | 2012-05-31
Przeczytana: sierpień 2010

Uwielbiam ten orientalny klimat. Z książki można wiele dowiedzieć się na temat kultury i obyczajów średniowiecznej Japonii.
Należy wspomnieć także o wciągającej fabule. Bohaterach których nie da się nie lubić, nie licząc kilku wyjątków jak stryjowie Shigeru czy Ida Sadamu oraz Kikuta Kotaro. Szczególnie Shigeru wzbudza moją sympatie swoim charakterem i tolerancją oraz Naomi swoją indywidualizmem i pewnego rodzaju feminizmem. Nie do końca wiem co myśleć o Akane to dość skomplikowana postać która na początku wzbudza sympatię, następnie rozczarowuje swoim zachowaniem i gusłami, a na końcu było mi jej po prostu żal.
Cała saga jest to świetna pozycja, którą polecam wszystkim, ale radziłabym przeczytać Sieć niebios przed pozostałymi tomami, a nie na końcu.

klarita | 2012-05-14
Przeczytana: 23 marca 2011

Jeśli ktoś pasjonuje się historiami z rodu starożytnej Japonii ta książka jest właśnie dla was !! Cudownie lekka i przyjemna historia zabiera czytelnika w świat kwitnącej wiśni i latających czapli ;]
Je ogromnym plusem jest jej klamrowa funkcja. Książka jest jednocześnie początkiem jak i końcem serii, co nadaje jej ciekawej formy.

Yennefer | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Dobra zarówno na początek, jak i na zakończenie przygody ze światem Trzech Krain. Chociaż ja uważam, że chyba lepiej przeczytać ją na zakończenie, gdyż stanowi jakoby oddzielną, a zarazem tą samą historię.

Od razu wiedziałam, że będzie to jedna z moich ulubionych części, gdyż dotyczy głównie Shigeru, którego polubiłam najbardziej ze wszystkich postaci. Akcja rozgrywa się przed wydarzeniami rozpoczynającymi "Po słowiczej podłodze". Opowiada o młodości pana Otori Shigeru, o jego drodze do ogromnej wytrzymałości, cierpliwości. A ta droga nie jest łatwa. Mówi o początku miłości do Maruyama Namoi, o chęci zemsty i dążeniu do sprawiedliwości. Niezwykła lekcja przebiegłości tudzież zręczności ukrywania prawdziwych uczuć i emocji. Widzimy jak dojrzewają nasi bohaterowie, jak los zmienia ich życie z dnia na dzień. Bowiem oka sieci niebios są drobne...

Autorka zapoznaje nas z bitwą pod Yeagaharą i jej późniejszymi skutkami, które bardzo zmieniają życie naszych bohaterów, a wielu z nich...

Sabina | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Ostatnia a zarazem pierwsza część opowieści rodu Otori to niezwykle cenna pozycja, zarówno dla fanów sagi, jak i dla czytelników którzy moją jeszcze przed sobą fantastyczną podróż po zawiłych ścieżkach Trzech Krain, kreślonych przez autorkę z rozmachem i precyzją. Opowieść udowadnia, jak wiele prawdy jest w słowach: ,,Szeroka jest sieć Niebios, lecz jej oka drobne" - stworzeni przez Lian Hearn bohaterowie, wpadają w sieci utkane przez ich los, gonieni siłą swoich namiętności, ambicji oraz obowiązków nałożonych z racji urodzenia. Nikt nie jest w stanie uciec przed własnym przeznaczeniem - nawet ci najpotężniejsi upadają i giną, ponieważ w oczach śmierci są równie bezbronni jak wszyscy.
Gorąco polecam - fantastyczny klimat opowieści, plastyczne opisy i wnikliwa ocena ludzkiej natury sprawiają, że książka pozostaje w pamięci na długo, co rusz nęcąc aby do niej powrócić.

DeVi | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Shigeru Otori jako zaledwie piętnastolatek musi wkroczyć do świata dorosłych, gdzie władza jest najbardziej pożądanym atutem przez szlachcica. Wychowywany jako dziedzic klanu wie gdzie leży miejsce niższych mu rangą. Bezpośrednie zwroty, czy wzrok wbity w niego jest całkowicie zabroniony. Obelgi – karane. Bycie przyszłym władcą Krainy Środkowej ma swoje walory, ale również i cenę.

Czwarta księga pokazuje nam życie Shigeru Otori od narodzin, po spotkanie z chłopcem zwanym Tomasu. Okazuje się, że jego życie usłane jest przeciwnościami losu, kłamstwami i podstępem. Stryjowie to tak naprawdę bojaźliwi ludzie, którzy zrobią wszystko by otrzymać władzę – nawet kosztem własnych podwładnych. Chciwi, okrutni i zawistni. Okazuje się, że świat w którym żyje Shigeru jest pełen intryg (nie tylko stryjów), miłości: prawdziwej, nieodwzajemnionej, ukrytej oraz wyrzeczeń, które doprowadzają młodego dziedzica do przyjęcia przydomku: Rolnik.

W tej części dowiadujemy się jak doszło do bitwy pod...

Kyhlsae | 2013-06-27

W zasadzie - mam trochę mieszane odczucia co do tej pozycji. Z jednej strony powinna być oznaczona jako tom pierwszy, z drugiej zaś, zajmując takie miejsce - pozwala na zmianę spojrzenia na pewnych bohaterów.
Z tego, co pamiętam - w poprzednich tomach Shigeru był przedstawiany jako kryształowo czysty człowiek (oczywiście, mogę się mylić - zbyt dawno pierwsze tomy czytane, by móc to stwierdzić z całą pewnością), zaś w "Sieci niebios" możemy się przekonać, że jest jednak istotą z krwi i kości, mającą swoje przywary. Z osoby, która urosła do rangi świętego niemalże, stał się zwykłym człowiekiem - cierpiącym, kochającym, czekającym, popełniającym czasem błędy.
Poza tym - książka ta jest doskonałym opisem genezy późniejszych wydarzeń, ukazującą ponadto ironię pewnych rzeczy. Czyta się ją przyjemnie, z tym, że jednak były chwile, kiedy wręcz zwątpiłam (służąca odurzająca żonę swego pana, by w ostatecznym rozrachunku spróbować rozdziewiczyć ją drewnianym fallusem - serio?).
I, jak się...