Bambini di Praga 1947

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
Bambini di Praga - Benátská noc
83-86646-02-0
literatura czeska
alga

Wydana w Czechosłowacji w 1964 roku minipowieść kreśli pełen ciepłego humoru i nostalgii portret czeskiej prowincji w przededniu przejęcia władzy przez komunistów. Bohumil Hrabal - przez kilka powojennych lat agent ubezpieczeniowy i akwizytor - bohaterami książki uczynił czterech oszustów podających się za przedstawicieli towarzystwa ubezpieczeniowego "Spokojna starość". Bezkarnie naciągają oni naiwnych sklepikarzy i rzemieślników - do czasu, gdy okaże się, że jeden z nich...

allison | 2015-10-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2015

Ubawiłam się przy tej książce, ale też trochę zadumałam - jak to przy Hrabalu:).

Pisarz znów jawi się tu jako wytrawny gawędziarz - jego bohaterowie snują różne wciągające opowieści, dłuższe i krótsze, jednak niezmiennie zabawne i absurdalne; również losy głównych postaci, szajki oszustów, są barwne i nie pozwalają czytelnikowi nudzić się ani przez chwilę.

Sporo scen trwale zapisało się w mojej pamięci, np. wizyta wyłudzaczy u rzeźnika i jego ponętnej żony (sceneria nieco przypomina świniobicie z "Postrzyżyn"), opowieść o kolejowym samobójcy, który pokrył swoje gołe ciało pieczątkami (na myśl od razu przychodzą "Pociągi pod specjalnym nadzorem") czy pobyt u szalonego malarza i jego postrzelonej mamuśki.

Nieoczekiwane okazuje się zakończenie. Muszę przyznać, że spodziewałam się różnych finałów, ale nie takiego rozwiązania akcji, co poczytuję za zaletę, bo lubię być zaskakiwana podczas lektury.

Całość napisana jest lekko, z polotem, niezwykle barwnie i obrazowo, dlatego czyta...

Naia | 2014-12-06
Przeczytana: 07 kwietnia 2010

Niezwykle barwne, plastyczne obrazy mienią nam się przed oczami i niemal czujemy tę gorączkową atmosferę letniej nocy, kiedy to polityczne troski na chwilę zniknęły z horyzontu, bo wojna się skończyła, a komuniści jeszcze nie doszli do władzy. Burza hormonów, prędkość i wiatr we włosach jak na karuzeli, beztroski śmiech towarzyszący młodzieńczym figlom fałszywych agentów ubezpieczeniowych... Dla tej atmosfery, dla tych głosów niosących się po wodzie i świateł odbijających się w rzece, dla tej radości zaprawionej odrobiną melancholijnej zadumy uwielbiam czytać prozę Hrabala. „Bambini di Praga 1947” to wyjątkowo lekki i zabawny utworek, który jest świetnym wyborem na pierwsze spotkanie z twórczością tego czeskiego pisarza. Polecam!

[http://literackie-skarby.blogspot.com/2014/12/taka-piekna-maskarada-bambini-di-praga.html]

Romsi | 2014-11-01

Jestem oczarowana urodą i wartkością tej prozy. Wspaniała przygoda pachnąca latem, karuzelą, piknikiem na drzewie i niemieckimi alkoholami. Absolutna rewelacja, urzekające piękno oraz zaskakujące cudne zakończenie, które gorzko słodkim finałem domknęło smakowitą historię wzmagając mój apetyt na Hrabala.

gggagg | 2015-02-28

Chyba najśmieszniejsza książka Hrabala. Kto zna wie o chodzi, kto nie zna niech koooooniecznie przeczyta.

Linda Goździk | 2012-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2012

"Dwoje ludzi w prześcieradłach wymieniło pocałunek" za tak widziany świat lubię Hrabala:)

Paweł | 2016-11-01
Michał | 2016-10-08