Budzenie zmarłych

Okładka książki Budzenie zmarłych John le Carré
Okładka książki Budzenie zmarłych
John le Carré Wydawnictwo: Amber Cykl: Smiley (tom 1) Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Smiley (tom 1)
2012-10-02
Radosław Januszewski
budzenie zmarłych john carre

Lubię zmiany.
Czasem odpalam audiobooka nawet nie sprawdzając kim jest autor itp.
Tak było tym razem.
Potrzebowałem coś krótkiego. Tak na jeden dzień w pracy.
Tytuł intrygujący. Myślę musi się udać. Przecież nie będę miał pecha i nie trafię na jakiś paszkwil mówiący o zimnej wojnie, superbohaterach, tajemnicach, których ujawnienie grozi wojną jądrową itp......
Bo to jedyny chyba temat, który wywołuje we mnie odruch wymiotny itd.
No nie trawię! Bonda itp.
Wszystko (chyba),tylko nie to!
No i na co trafiam?
Na dzień dobry opis kariery szpiega. 🤦‍♂️
NRD, RFN, ZSSR i podobne klimaty.
Gorzej być nie mogło, ale trudno. Brniemy w to. Myślę sobie: Najwyżej ,,Morderstwo w świątecznym ekspresie " będzie miało mocnego kontrkandydata na najgorszą książkę wszechczasów w moim prywatnym rankingu.
No i widzicie moją ocenę?! 6/10!
Niby nic nadzwyczajnego, ale biorąc pod uwagę moje uprzedzenia, to niemal mistrzostwo świata!
Wyciągnąć tyle z tematu, który mnie uwiera jak ziarnko grochu księżniczkę? Łał!
Świadczy to o tym, że dobre pióro zawsze się obroni i ono jest sednem!
Autor potrafił pisać.
Stworzył bohatera mało atrakcyjnego fizycznie. Grubego starca, który atakowany przez silniejszego myśli tylko o tym, żeby kolejny cios był ostatnim.
Ale ten ,,grubas" jest bystry. Wyłapuje niuanse i prawie zawsze (to ważne-ale więcej nie powiem, żeby nie spoilerować) bezbłędnie ocenia ludzi.
Wątek kryminalny mistrzostwo. Szpiegowski i cała reszta przyzwoicie, więc sam w to nie wierzę, ale książkę oceniam pozytywnie. Takie bardziej 7- niż 6+
Czy przeczytam kolejną przygodę z tym bohaterem? Sam nie wiem.

Lubię zmiany.
Czasem odpalam audiobooka nawet nie sprawdzając kim jest autor itp.
Tak było tym razem.
Potrzebowałem coś krótkiego. Tak na jeden dzień w pracy.
Bo to...

Książka utrzymana w klimatycznym brytyjskim klimacie. Trochę kryminał. Czyta się łatwo i szybko. Dużo prostsza fabuła niż np. w druciarzu, dobra na początek. Ja zacząłem od druciarza i żałuję. Pożądanie zapowiada się seria.

Le Carre w debiutanckiej powieści wykazał się niebywałą odwagą, tworząc swojego głównego bohatera, Smileya. Jest on opisywany najczęściej jako tłusty, nieatrakcyjny, odpychający szary obywatel. Jego siłą był umysł, analiza i dedukcja, łączenie kropek. Czyli taka podstawa pracy szpiegowskiej, wbrew opiniom oraz filmom z Jamesem Bondem.

W tej niedługiej książeczce musi zmierzyć się z tajemnicą morderstwa pracownika wywiadu, z którym dzień przed jego śmiercią przeprowadził rozmowę weryfikacyjną. Mnóstwo pytań, trochę odpowiedzi, poszlaki sugerujące nowe pytania, niebezpieczni przeciwnicy. Tak się rodzą legendy.

Autora znałem już wcześniej. Pomimo szczegółowego opisywania działań wywiadowczych, potrafił wtłoczyć na karty swoich książek dość życia, by obdzielić jeszcze ze dwa tytuły. Był to więc kolejny autor, którego chciałem poznać bliżej, od podstaw. Pierwsze kroki Smileya są początkowo nieśmiałe, dość niezgrabne. Trzeba nawiązać nowe kontakty, przecierać nowe szlaki. Podejmować trudne decyzje. I to wszystko tutaj jest. Podane w lekkim sosie powieści beletrystycznej.

W zasadzie książka ta jest dobrym początkiem przygody z pisarstwem le Carre'ego, gdyż pokazuje właśnie to, że nawet trudne sprawy można opisywać w sposób czytelny i jednocześnie pasjonujący, szczegółowy i nie nudzić. W późniejszych swoich tytułach nieraz się rozpędza, wprowadzając obfite opisy pracy wywiadowczej, czym mógł odrzucić niejednego czytelnika. Ta jednak jest dobrym przykładem szybkiej i przyjemnej lektury.

+ Postać Smileya, szybka akcja,
- nie wszystkie opisy są barwne, zakręcone tłumaczenie na koniec, chociaż logiczne

W tej niedługiej książeczce musi...

To mój pierwszy raz z John le Carré'em :-) i chyba nie ostatni.
Ocena raczej bliższa 6,5* ale...

To mój pierwszy raz z John le Carré'em :-) i chyba nie ostatni.
Ocena raczej bliższa 6,5* ale...

John Le Carre opublikowal ksiazke w 1961 roku.Tresc jest pelna wdzieku(jesli tak mozna napisac o ksiazce) i calkowicie pozbawiona przemocy. Ciekawe sa opisy jak to kiedys szpiedzy musieli sobie radzic majac tylko telefony i listy do pisania. I te metody szyfrowania widomosci. Bardzo fajna pozycja.

Debiutancka powieść "Szpiega doskonałego". Akcja sensacyjna dosyć przeciętna, jeżeli porównamy ją z późniejszymi powieściami Autora, jednak dwa elementy wyróżniają tę książkę spośród innych podobnych. Pierwsza to analiza motywacji szpiegów wschodnioniemieckich i ich ewolucja od idealistów do płatnych morderców. Druga to ciekawy obraz politycznych relacji brytyjsko - niemieckich tuż po drugiej wojnie światowej. Właśnie z tego ostatniego powodu powieść warta przeczytania

Krótka lektura, która jednak z uwagi na debiutancki charakter nie zawodzi. Odczuwa się nawet pewien klimat i stąd ocena może odrobinę powyżej średniej. Nie trzeba na siłę omijać tej książki.

Inteligentna książka, czuć w niej jednak powiew innej epoki. Nie mam na myśli tylko czasoprzestrzeni historii, ale również styl pisania. Potrzebowałam długiego rozbiegu, żeby przyzwyczaić się do stylu autora.
W wielu innych komentarzach przeczytałam, że ta pierwsza część serii jest zarazem najsłabsza - czyli że teraz będzie tylko lepiej :) Do stylu się przyzwyczaiłam, bohatera polubiłam, "brnę" dalej!
Lubię wątki szpiegowskie, tajemnice, męskie przyjaźnie między partnerami w ściganiu złoczyńców, a te w tej książce znalazłam.

Dobra książka sensacyjna. Klimat Anglii z domieszką klimatu NRD (szkoda, że tylko domieszką). Przedstawianie zwięzłych notatek głównego bohatera kilka razy w ciągu książki pomaga czytelnikowi nie zagubić się w niuansach fabuły.

Krótka ale treściwa opowieść o kryminalno/szpiegowska. Ciekawa intryga, wyważona ilość akcji i przyjemnie się czyta. Dowód na to że da się na 126 stronach zawrzeć kompletną historię. Na pewno sięgnę po kolejne książki z cyklu o Smiley'u.

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Budzenie zmarłych