Wściekły pies

Wydawnictwo: Znak
literatura faktu
dorsz

Wojciech Tochman, jeden z najlepszych polskich reporterów i dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike, prezentuje we "Wściekłym psie" teksty, które w przejmujący sposób opisują tragiczne ludzkie doświadczenia powodowane przez zło w jego najróżniejszych postaciach. Autor pokazuje w swojej książce m.in. heroiczną walkę samotnej kobiety z księdzem molestującym dzieci, przerażający los chłopca...

Autor pokazuje w swojej książce m.in. heroiczną walkę samotnej kobiety z księdzem molestującym dzieci, przerażający los chłopca chorego na syndrom Tourette’a i próby odnalezienia swego miejsca w świecie przez mężczyznę, który doznał całkowitej amnezji. Wyjątkową pozycję zajmują teksty "Mojżeszowy krzak" i "Amen" o tragedii, która poruszyła całą Polskę: katastrofie autokaru maturzystów jadących z pielgrzymką do narodowego sanktuarium. Kontrowersje wzbudzić może odważne i pełne cierpienia wyznanie katolickiego księdza - tytułowego Wściekłego psa.
Tochman, wychodząc na spotkanie zła, kreśli w swych reportażach zarówno obraz ludzkiej podłości – obłudy, fałszu, nienawiści i zakłamania – jak i ludzkich tragedii, które nieoczekiwanie mogą stać się udziałem każdego z nas. Ta mocna i wstrząsająca książka z pewnością poruszy wielu czytelników.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Łokieć_Pana_D | 2016-03-16

Śmierć - nagła i niezrozumiała. Ciężkie choroby ciała. Nie tylko te. Choroba małej lokalnej społeczności. Choroba duszy zakonnika. Co łączy te historie? Uczniów, którzy płoną żywcem w drodze na pielgrzymkę? Znieczulicę i wieloletnie przyzwolenie na "zabawy" proboszcza pedofila? Zło w głowie samobójcy Tomka Beksińskiego? Spowiedź księdza homoseksualisty? Powiedzieć, że łączy je "zło" to uproszczenie. Może wątpliwość? Sprzeciw wobec boskich wyroków? Nie wiem. A może każdy znajdzie swój własny szyfr. Swoją odpowiedź - "dlaczego?" Życie zadaje najtrudniejsze pytania. Nawet gdy nie ma odpowiedzi, warto pytać.
Mogę natomiast śmiało napisać, że wszystkie zebrane reportaże łączy wysoki poziom i niepowtarzalny, niepokojący styl Wojciecha Tochmana.

Justyna | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Wojciech Tochman pisząc swoje reportaże nie idzie na łatwiznę. Opisując tragizm ludzkich przeżyć, swoich bohaterów traktuje z szacunkiem, nie ocenia. Podejmuje tematy, o których większość ludzi zapomniała zaraz po tym jak zniknęły z mediów, a przecież każdy z nas lub ktoś z naszych bliskich potencjalnie może być kiedyś ich uczestnikiem. Pisząc o konkretnych osobach, wymieniając z imienia i nazwiska jeszcze bardziej wpływa na osobisty odbiór książki.
Po przeczytaniu jego tekstów nasuwa się pytanie: Co ja bym zrobiła, gdyby to mnie dotknęło któreś z nieszczęść opisywanych przez autora?

dorsz | 2010-03-06
Przeczytana: 2009 rok

Miała rację Hanna Krall, która "czytała jego reportaż na 1,5 strony maszynopisu 1 minutę. Poprawiała 3 min. i w 7 sek. napisała na nim: Natychmiast przyjąć do pracy!".

Marzenia | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Cierpienie! Niewyobrażalne, jak rozdrapywanie ran!! Całkowite wytrącenie z codzienności.

10 reportaży o tragicznych zdarzeniach sprzed kilku lat w Polsce.
O zaginionej bez wieści 10 letniej dziewczynce, o człowieku który stracił pamięć, o księdzu geju, o maturzystach z pielgrzymki do Częstochowy, którzy spłonęli w autokarze.

pUlla | 2015-06-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Wybitne

Świetnie napisane, autor niczego nie ocenia, a zawraca odbiory na ważne aspekty.

IwonaGa | 2014-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Naprawdę wstrząsająca,niezwykle wyrazista,podjęte tematy,to te których lepiej nie ruszać,o których trudno mówić tak wprost.A najbardziej chyba niezwykłe jest to,że to dotyczy mnie,to jest obok,na to trudno jest przymknąć oko i udawać,że nie ma,trzeba się określić.Już po pierwszym reportażu stwierdziłam,że nie poprzestanę na "wściekłym psie" i czytam dalej,daje okrutnie do myślenia.

Ylfka | 2014-11-14

Reportaże Wojciecha Tochmana porażają swoją mocą. Czytałam je jednym tchem, z każdą przewróconą kartką będąc coraz bardziej przygnębiona lub przerażona, w zależności od tego, jak toczyły się losy bohaterów. I ta myśl na końcu - że to się działo mniej lub bardziej, ale naprawdę... Mało znam książek, które potrafią wzbudzić we mnie takie emocje. Ocena nie najwyższa, bo ucinam zawsze punkty za przygnębianie, ale jest to przygnębianie bardzo skuteczne i warte docenienia.

Mariusz | 2011-01-08

Polska od dupy strony. Czyli od tej prawdziwej. (Płakałem po pierwszym rozdziale, zastanawiając się, czy powininem czytać dalej).

moi | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Forma, jaką we "Wściekłym psie" obrał Wojciech Tochman trudno nazwać reportażową. Są to raczej impresje w formie reportażu na dany temat (choć to nieudolna nazwa). Jedną z takich impresji stanowi np. homilia wygłoszona w formie monologu przez zarażonego HIV księdza-geja. Wszystkie te quasi-reportaże czyta się z zapartym tchem. Pierwszy i ostatni spajają niejako tom, są bowiem poświęcone tej samej sprawie: wypadkowi, jakiemu ulegli białostoccy maturzyści w drodze na pielgrzymkę na Jasną Górę. Pierwszy tekst, otwierający tom, pt. "Mojżeszowy krzak" poświęcony jest samemu wypadkowi, ostatni - "Amen" życiu i działaniom rodziców zmarłych maturzystów, już po wypadku. Aż cztery z dziewięciu tekstów dotyczy spraw związanych z działalnością polskiego katolicyzmu. ale mamy tu też tekst poświęcony samobójczej śmierci Tomasza Beksińskiego ("Leży we mnie martwy anioł"), tekst o młodych chłopaku z zespołem Tourette'a ("Wiezień), o człowieku, który w dziwnych okolicznościach stracił pamięć (także...

szaranna | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Jeden dzień ze wzrokiem przyklejonym do książki i zapartym tchem w zupełności wystarczył, bym przekonała się że pierwsze spotkanie z Wojciechem Tochmanem nie będzie tym ostatnim. Tracę ostatnio ochotę na czytanie fikcji. Bo gdy człowiek zetknie się z takim ogromem prawdy, skrzętnie zamiatanym przez ludzi pod dywan, ma się ochotę w końcu ten dywan podnieść i wymieść cały brud, nawet gdy prowadzi do załzawionych oczu i duchowego rozregulowania. To nie są odległe historie z czeluści programów informacyjnych. To historie, które uświadamiają nam swoją bliskość, ludzkie cierpienia, słabości i tematy tabu w jasnym świetle dnia.

Krall
    Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł
    Kontynenty
    Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman, Mariusz Wilk, Paul Theroux, Marcin...
    Bóg zapłać
    Wojciech Tochman
Mariacka czyta

15 książek, 15 lektorów, 15 miejsc – w sobotę 1 września ulica Mariacka w Katowicach zamieni się w raj dla książkowych moli.