Czarna wieża

Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Cykl: Koło Czasu (tom 6)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lord of Chaos vol.2
Koło czasu, fantasy, cykl fantasy

Życie bohatera, Randa al`Thora, staje się z każdą chwilą coraz trudniejsze. Wierni Aielowie mają problem z butnymi Shaido, przyjaciele bardziej niż kiedykolwiek zmagają się z losem. Niemniej w kolejnej godzinie próby nadchodzi niesłychana mobilizacja sił...

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

LibertyPrime | 2019-01-21

Ten tom cierpi oczywiście na wszystkie bolączki związane z tym cyklem. Autor lubuje się w rozległych opisach wszystkiego i wszystkich. Nie ma problemu by przez pół strony opisywać wygląd sukienki ;) To jest i trzeba to zaakceptować. Taki styl Jordana.

Jednakże wszystkie te niedogodności wynagradza nam epicka historia, która z tomu na tom jest coraz bardziej porywająca. W tym tomie mamy kilka nieoczekiwanych plot twistów związanych z głównymi bohaterami. Rand się zmaga ze swoim szaleństwem co jest czasem śmieszne, czasem straszne, a nasze bohaterki w dość zaskakujący sposób szybko pną się w hierarchii Aes Sedai. A sama końcówka i zaskakujące wypełnienie kolejnego proroctwa sprawia że chcemy natychmiast sięgnąć po kolejny tom, co też z najwyższą przyjemnością uczynię.

Michał | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Wiele postaci występujących w cyklu Jordana jest pozytywnymi bohaterami, ale wskutek nieszczerości nie staje wyraźnie po tej samej stronie barykady albo ma inny sposób czynienia dobra i walki ze złem. Powoduje to zamęt i konflikty między potencjalnymi sprzymierzeńcami. Na szczęście po drugiej stronie też nie ma jednolitego muru bo np. każdy z przeklętych chce być najlepszy i w jakiś sposób działa najlepiej tylko dla siebie, a niekoniecznie dla innych występujących po stronie Czarnego. Ogólnie rzecz biorąc obserwujemy losy wszystkich najważniejszych postaci. Nynaeve nadal szarpie swój warkocz, nieraz nawet chce go wyrwać ze złości :) Ale w międzyczasie również działa, nierzadko całkiem skutecznie dokonując rzeczy, których nikomu wcześniej się nie udało. Przygód żółtookiego Perrina mimo opisu z tyłu książki w tym tomie niestety nie ma zbyt wielu, pojawia się dopiero pod koniec tomu. Niespodziewana i wyjątkowa sytuacja spotyka jedną z głównych postaci, a mianowicie Egwene, trochę...

p-linka | 2018-03-06
Przeczytana: 05 marca 2018

+ Czarna Wieża

Mariusz B | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Akcja w tym tomie przypomina kule śniegową zrzuconą ze zbocza. Na początku, życie leci sobie powoli, Rand podróżuję pomiędzy dwoma poprzednio zdobytymi miastami, wiodąc wydawać by się mogło wydawać sielskie życie. A nasze bohaterki dalej tkwią w Salidarze. Następuję jeden mocny, dla niektórych być może zaskakujący zwrot akcji ale poniekąd można się go trochę było spodziewać. Dodatkowo mamy trochę kopii z podróży do Tanchico. Dużym plusem jest powrót po krótkiej przerwie Perrina i Loila, jak również monologi prowadzone w głowie Randa. Końcówka jak wspomniana kula, przywala mocno.

Mariusz B | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Sinusoidy ciąg dalszy. Akcja wyhamowała po poprzednim tomie, spodziewałem się, że już tutaj dojdzie do jakiejś konfrontacji z kolejnym przeklętym. Niestety, pewnie będzie trzeba z tym poczekać do następnego tomu. Ogólnie sporo dyskusji, a sam Jordan postanowił skopiować działania Aes Sedai z Saidaru i zamiast działać to woli dyskutować i czekać. Idealnym tego odzwierciedleniem jest najdłuższy jak do tej pory wstęp, zawierający niemal wszystkie wątki. Poza tym Rand al'Thor jeszcze bardziej przypomina mi Richarda Rahla, jeśli da się bardziej - ta cała pogoń za wiedzą i wspieranie nauki.

Sam tom nie najlepszy, ale wykreowany świat mimo wielu podobieństw z innymi wciąga. Aż człowiek chce wiedzieć, jak to się wszystko skończy.

Moridin | 2015-08-10
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Książka super uwielbiam ten cykl Koło czasu

archiwista_cyklista | 2015-03-26
Przeczytana: 27 marca 2015

Bardzo, bardzo slabe. Rozwlekle jak diabli, zero akcji, zero czegokolwiek. I jeszcze pisane dziwnym jezykiem. Nie polecam.

Paweł Warzecha | 2015-01-20

Z tomu na tom przygoda Randa coraz bardziej się rozkręca, a także staje się bardziej mroczniejsza, co bardzo mi się podoba. Już nie mogę się doczekać zakupu siódmego tomu części. Polecam serdecznie.

PanPapryk | 2014-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 listopada 2014

Powrót do dawno zapomnianych przyjaciół, po długim, długim czasie.
Musiałem często zerkać na opis postaci, przypomnieć sobie kto kim jest.

Ale sama książka to to samo co wcześniej w wykonaniu Jordana. Fabuła wlecze się jak wyścig żółwi na plaży, mimo pięknego i przejrzystego świata, ciężko przebrnąć przez pierwszą połowę. Każda strona wypchana od brzegu do brzegu treścią odstrasza. Ale jednak! Gdy przebrniemy pierwszą część akcja znacznie przyspiesza. A ostatnie 200 stron to majstersztyk. Wyciąga całą opinię o książce, podnosi o 2-3 gwiazdki w górę. Sprawia, że mamy ochotę od razu zabrać się za następną część. I o to właśnie chodzi, żeby chcieć wrócić do sagi, mimo wszystkich niechęci które występują.

Moridin | 2013-11-03
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Książka super zresztą jak wszystkie