Fruwająca dusza

Tłumaczenie: Barbara Słomka
Wydawnictwo: Karakter
Hikon
978-83-927366-3-9
fruwająca, dusza, yoko, tawada, oniryzm, japonia
foolosophy

Japonia ze snu. Risui, bohaterka tej przedziwnej, onirycznej powieści, trafia do szkoły dla dziewcząt prowadzonej przez charyzmatyczną mistrzynię, Kikyo. Ma tam zgłębiać mądrość Księgi i podążać Drogą Tygrysa. Wiedziona intuicją i tajemniczymi znakami Risui najpierw poddaje się surowym i niezrozumiałym regułom panującym w Szkole, ale z czasem zaczyna je łamać… Ambicja? Potrzeba spełnienia? Poszukiwanie prawdy?

Fruwająca dusza Yoko Tawady to swoista gra z japońską tradycją ujmującą rzeczywistość w sztywny gorset przepisów i zasad. To także zabawa z naszymi czytelniczymi przyzwyczajeniami. Pisarka z żartobliwym dystansem odnosi się do własnej kultury i podkreśla wartość twórczej niezależności. Niepokojąca, przesycona elektryzującym erotyzmem powieść. (merlin.pl)

wiejskifilozof | 2016-08-20

Japonka mieszkająca w Niemczech,napisała książkę.Która mnie lekko zirytowała.Bo,jakże można inaczej powiedzieć.Na takie długie i nudnawe pisanie.
Czytam sobie,czytam i gdzie tu ma mnie pobudzać,do myślenia,do refleksji.
Od czasu,do czasu myślę o czymś innym nie umiem się skupić na książce.
A ten wybujały erotyzm ? No,cóż 45 letni prawiczek ma więcej w życiu erotyzmu niż tu.
Uf,na szczęście odnoszę do biblioteki.

tivrusky | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

W sercu lasu medytacji, w pewnej szkole, grupa kobiet oddaje się zgłębianiu świętych pism, poszukiwaniu siebie samych. Przez las ciągną pielgrzymki duchów, wiatr gra na flecie między gałęziami drzew a przy kamieniach czekają demony rozpusty. To miejsce dalekie od świata, jaki znamy, odizolowane, ciepłe i bezpieczne, głęboko zanurzone w sennej atmosferze. I chyba każdego dotyczy pragnienie podobnego miejsca, podobnego stanu, oderwanego od rzeczywistości i wszystkich niesionych przez nią ciężarów.
Kobiety znajdują swoje miejsca w kontekście innych uczennic i charyzmatycznej mistrzyni - ta odrealniona opowieść to całkiem ciekawe studium ścierających się, niejednokrotnie przeciwstawnych charakterów i temperamentów.

Opowieść to dość ciężka - miejscami monotonna, przede wszystkim jednak jednostajna. Mimo to posiada pewną rytmikę, jakąś melodię przebijającą się przez warstwę grubych akapitów. Do tego cały ten nastrój i atmosfera - duchy, karpie, tygrys, rozmowy z księżycem......

Anna Baudelaire | 2011-02-22

Oniryczna lektura - cały czas czekamy na coś, co się nie wydarza. Odświeżające doświadczenie!

Alina | 2011-08-14
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Japonia ze snu. Szkoła. Ale szkoła niezwykła - jedynie dla wybranych (czy to przypadek, że wybranymi są tylko kobiety?), mniej praktyczna niż znana nam. Raczej metafizyczna, skupiona na jednym - Drodze Tygrysa. Czym jest ta droga? Nie wiem, choć teoretycznie wiedzieć powinnam. Z czym mi się to miejsce kojarzy? Z sektą, uzależnieniem do pary z pozorną niezależnością. Ale na drugim miejscu z saficką szkołą dla dziewcząt na wyspie Lesbos - od tego wzięły się lesbijki, podobno Safona wykorzystywała swoje uczennice, tak niesie wieść. I tutaj można dostrzec tak mocny erotyzm (choć jednocześnie nie opisany bezpośrednio), że aż gorąco się czytelnikowi robi. Kikyo zdecydowanie kojarzyła mi się z Safoną, guru, duchem. A główna bohaterka? Z jakimś wybrańcem, jedynym, który może pokonać wroga.

W tej książce jest parę naprawdę cudownych rzeczy - język, oniryczne labirynty, zabawa japońskimi wierzeniami - żonglowanie nimi, obalanie, przekręcanie. Książka jest niezwykłą plecionką tego...

spyknieff | 2010-05-10
Przeczytana: 14 maja 2010

Opowieść utrzymana w klasycznej japońskiej estetyce i przesiąknięta refleksyjnymi spostrzeżeniami głównej bohaterki - Risui. To właściwie jej monolog wewnętrzny, rozmowa z samą sobą, zastanawianie się nad dobrem i złem, analizowanie świata.

Justyna | 2011-08-27
Przeczytana: sierpień 2011

Strasznie zmęczyła mnie ta książka..
Szczerze.. nawet myśl, że muszę napisać o niej opinie nuży mnie. „Japonia ze snu” – oto doskonałe określenie tej książki. Jednak nie był to dobry sen. Jak nudno się zaczyna, tak samo nudno się kończy. Szczerze to miałam wrażenie, że bohaterki trafiły nie do szkoły a do zakładu dla umysłowo chorych (nie obrażając oczywiście prawdziwego zakładu).
Jeśli ktoś liczy na to, że coś wydarzy się pod koniec książki, może ją od razu odłożyć. Jeśli tak mają wyglądać refleksje bohaterów, to ja nie chce tego czytać, nawet ze względu na to, że jest japońskie.
Najprościej napiszę – strasznie zeschizowana książka.
Stanowczo, stanowczo odradzam!!!

Stopciara | 2012-09-04

Sama do końca nie rozumiem tej historii i jej sensu, ale sądzę, że jeszcze kilka razy będę musiała ją przeczytać by ją zrozumieć, za drugim razem więcej zrozumiałam

trycha | 2014-02-18
Przeczytana: 2011 rok

Oniryczna, choć nieco zbyt abstrakcyjna. Miła przygoda.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: październik 2010

Rany boskie, co za... nawet nie gniot, bo pomysł jest, sama książka oryginalna i nietypowa, ale ciężka, nużąca, brnie się przez to i brnie. Co autorka miała na myśli - nie wiem, fabuła jest szczątkowa, prawdopodobnie chodzi bardziej o dziwną, oniryczną rzeczywistość, o kafkowski surrealizm, albo o niejednoznaczne relacje między nauczycielką-mistrzynią a adeptkami, przy czym nawet jeśli to wszystko jest, to do mnie nadal nie przemawia. Stanowczo odradzam.

whatever | 2013-03-07

Nastrojowa. Idealna na spokojny, deszczowy dzień.