Proszę bardzo

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-571-8
autobiografia
Snoopy

Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna Żydówka nosiła perukę i przestrzegała restrykcyjnych zasad koszerności. Krewni po kądzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczystości obchodzili w obrządku prawosławnym. Dlatego też autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowosądeckim kirkucie i w Nowosybirsku. Rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, że wujek był pionierem i komsomolcem. Wspomina o skandalu obyczajowym, jaki wybuchł tuż po ślubie jednej z ciotek. Opowiada przy tym niezwykłą historię łagrową o znajomości swoich przyszłych rodziców. Z fragmentarycznych relacji, z dokumentów urzędowych usiłuje wydobyć informacje o konkretnych osobach, które zginęły w obozach koncentracyjnych i gułagach. Anda Rottenberg nie zapomina również o żywych. Krewnych odnajduje zarówno w Rosji, jak w Szwajcarii i Kanadzie.

jolasia | 2018-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Rekonstrukcja czy dekonstrukcja? Anda Rottenberg porwała się na rzecz teoretycznie i praktycznie niemożliwą. Totalną. Jak bowiem w jednej książce zawrzeć swoje życie, mozolną rekonstrukcję rozległego i skomplikowanego drzewa genealogicznego, spojrzenie w oczy swojej największej traumie, rozliczenie się z relacji z ojcem i matką, z całym życiowym bagażem? Do tego to nie jest jedynie relacja, ale głęboka refleksja na temat życia, relacji, samej siebie. Autorką, bohaterką i tematem książki jest Anda Rottenberg, ale ona jest zbyt wielką osobowością, by pisać wyłącznie o sobie. A nawet jeśli pisze o sobie to zawsze z jakiegoś powodu, po coś i o czymś jeszcze. Jest to więc również opowieść o trudnej i powikłanej polskiej historii, o PRLu, o naszym społeczeństwie. Książka odważna i szczera, mądra. Metafizyczna. Głęboka. Dla mnie osobiście ważna. I naprawdę, uwierzcie mi, fantastyczna.

kawa | 2018-12-10

Książka bardzo trudna, wymagająca uwagi i skupienia. Wspomnienia osoby niezwykle silnej, a jednocześnie kruchej i wrażliwej.
Pochodzenie, miejsce urodzenia, przodkowie - wszystko to zdeterminowało życiorys Autorki.
Wielkie problemy z synem z kolei zdeterminowały życie dorosłe. Ciągły lęk i stan zawieszenia - trzeba być bardzo silnym psychicznie.
Nie są to wspomienia osoby szczęśliwej, takie jest moje wrażenie.

GZal | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Z plakatów od czasu do czasu spogląda na mnie Anda Rottenberg z okładki swojej nowej książki. Ja zaś postanowiłem sięgnąć do wydanej niemal dziesięć lat temu autobiografii Proszę bardzo. To podróż po świecie nie tylko dzieciństwa, ale również próba uporządkowania historii własnej rodziny. Po wielu, wielu latach. Rottenberg pisze, że nigdy nie miała takiej potrzeby. Sięgania i zrozumienia korzeni, przyszło to do niej dopiero później.

[...]
całość:

Czechożydek | 2018-10-07

Proszę Państwa, jakie to jest wyborne.
Gwoli ścisłości: w moje ręce wpadła tzw. szczotka (tekst przed ostateczną korektą), nie jestem w stanie porównać jej z ostateczną wersją. A szkoda.
Anda Rottenberg nie dość, że ma ciekawe pochodzenie (matka Rosjanka, ojciec polski Żyd), to jeszcze jej życie obfitowało (i podejrzewam, obfituje cały czas) w wydarzenia, które na jedną osobę to chwilami zbyt wiele - narodziny w Rosji, dorastanie w Legnicy ("Małej Moskwie"), stopniowe odnalezienie swoich przodków, nieudany związek, kariera zawodowa czy też śmierć jedynego syna.
Od strony technicznej czyta się to świetnie. Nie czułam upływających godzin. Jeżeli chodzi o samo przyswajanie treścito być może zabrzmi to dziwnie, ale byłam zachwycona. "Proszę bardzo" jest opowieścią o życiu. O tym, że potrafi być trudne, potrafi dokopać człowiekowi tak, że trudno się potem podnieść. Ale jest to też opowieść o podnoszeniu się właśnie.
Polecam, zdecydowanie polecam.

| 2018-07-09

Absolutny zachwyt, cudowna, pięknie napisana. Historia i rodziny autorki, i sztuki w Polsce, i jej samej. Genialna, będę do niej wracać. Po skończeniu książki tęskniłem.

namarginesie | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2013, Ola

Historię swojej rodziny Anda Rottenberg przeplata w książce z wątkiem dramatycznej historii zaginionego syna.Opowiada w odważny, szczery sposób. To książka o trudnych relacjach, miłości, cierpieniu, poszukiwaniu tożsamości, oczekiwaniu, stracie, śmierci i pogodzeniu z losem. Jednym słowem trudne tematy, opowiedziane w wyważony sposób.
Ciężka lektura dla wszystkich matek. Z każdą przeczytaną stroną rósł mój szacunek dla autorki. Smutna książka napisana przez nietuzinkowa mądrą kobietę. To ważna książka, którą warto przeczytać i skorzystać z wielu cennych przemyśleń autorki.

Nina Sefardynowicz | 2016-10-25
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Pani Ando! Bardzo dziękuję za tę książkę, bardzo osobistą, a jednocześnie może by się nawet pani zdziwiła jak uniwersalną. Mocno przyciskam do serca i dziękuję. Jeżeli ktoś potrzebuje lektury mocno wymagającej w sferze emocjonalnej bardzo polecam.

ewawkaloszach | 2016-03-27

Lekcja historii, stylu, studium winy i kary, bezkres uczuć i morze łez, setki niewypowiedzianych słów, tysiące westchnień oddających niezapomniany łoskot. Dla mnie Rotennberg nie była postacią, którą należy poznać, ot jedna z wielu. Przeczytałam z wielkim zachwytem. bardzo dobrze napisana książka o tym kim jesteśmy i czego potrzebujemy. Żadne tam podlizywanie się i pudrowanie rzeczywistości. Myślę, że tylko odważni ludzie są w stanie napisać o sobie tak szczerze. Uważam, że tylko ciekawi ludzie potrafią napisać o innych tak dobrze, tylko inteligentni ludzie w tak piękny a zarazem surowy sposób potrafią napisać wspomnienia, które niekoniecznie do pięknych należą. W mojej ocenie pani Anda Rotennberg rozliczając swoje przeszłość znalazła siebie i pokazała nam jak mało znaczące są pudry i blichtr. Ta książka tez pokazuje pewne zakłamanie i kołtuństwo. Czytając tą książkę miałam cały czas w pamięć utwór Tuwimy "Całujcie mnie wszyscy w dupę". Każdy w tej pozycji możne znaleźć dla...

Edrisan | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Głębokie wnikliwe przemyślenia autorki na temat siebie, swojego syna, relacji z rodzicami. Dzięki temu spojrzałam na siebie inaczej, zrozumiałam i określiłam swoje relacje, widząc pewne linie podobieństw. Szczerość wyznań porusza i wciąga. Bardzo osobista, prawdziwa. A szukanie i opisywanie gałęzi rodzinnych to swoista terapia autorki.

aneta | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction
Przeczytana: maj 2014

Fascynująca opowieść, napisana w pięknym stylu. Niestety, dzisiaj niewiele już z niej pamiętam. Szczęśliwie pozostawiła w moim sercu miłe wrażenia. Może jest jedynie zbyt skomplikowana, przez co czytlnik gubi się w bohaterach, niczym w zawierusze "Gry o tron".