Groźna grota

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 11)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Grim Grotto
baudelaire, lemony, snicket
foolosophy

Seria niefortunnych zdarzeń, których los - w osobie demonicznego Hrabiego Olafa - nie szczędzi sierotom Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko nie uwolnią się od prześladowcy nawet w odmętach oceanu. Wcześniej jednak trafią na pokład łodzi podwodnej, gdzie poznają dziarskiego Kapitana wyznającego zasadę "Kto się waha - ten zgubiony" oraz jego pasierbicę w trójkątnych okularach, która zaprzyjaźni się szczególnie blisko ze środkowym przedstawicielem rodzeństwa Baudelaire. Skąd jednak tytuł tomu? Otóż Baudelaire'om przyjdzie penetrować wpław podwodną grotę - siedlisko zabójczego grzyba, który dusi swoją ofiarę, rozrastając się błyskawicznie w jej przełyku. Ten grzyb zaatakuje jedno z Baudelaire'ów...

buraukkaforesee | 2011-10-16

Książki Snicketa są genialne. Jego sposób pisania dociera zarówno do młodszych jak i do starszych czytelników. Dzięki tłumaczeniom nie czuję się głupio kiedy napotykam jakieś trudne nazwy - o dziwo Seria niefortunnych zdarzeń często wybawiała mnie z kłopotów na języku polskim dzięki zawartym w niej pomysłom, pojęciom itd. Moja pani od polskiego z gimnazjum też kochała tą serię i czasami nawet porozmawiałyśmy sobie o niej.
Mimo, że nie czytałam tomów po kolei ze względu na niedostępnośc ich w bibliotekach, do których uczęszczałam autor co jakiś czas przypominał minione wydarzenia dzięki czemu udawało mi się zrozumieć dosłownie wszystko.
Miałam nieodparte wrażenie, że dostrzegłam parę błędów w tym tomie ale i tak go kocham aż do ostatniej kartki.

"Dla Beatrycze. Martwe kobiety nie opowiadają historii. Smutni mężczyźni je piszą."
Baudelairowie byli już w tartaku, lunaparku, górach, windzie, akademii, jeziorze, domu herpetologa, w domu łotra i w szpitalu.
Pora na dno oceanu.

Mamerkus | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

W 11 tomie SNZ autor idzie już totalnie po bandzie i tym razem wysyła sieroty na dno oceanu w poszukiwaniu artefaktu niewiadomej destynacji. Trafiają na pokład łodzi podwodnej kapitana Widdershinsa, którego dewizą jest "kto się waha, ten zgubiony", poznają Fionę, mającą podejrzaną prowieniencję z hakorękim z trupy hrabiego Olafa, spotykają starego znajomego z "Tartaku tortur" oraz popadają w kolejne kłopoty, w szczególności za sprawą śmiertelnie groźnego meduzoidalnego mycelium. Poznajemy także dalsze losy skautów porwanych w części 10 SNZ oraz docieramy do zaskakującego zakończenia, które ma odwrócić serię niefortunnych zdarzeń.

"Groźna grota" niestety słabuje fabularnie i stanowi taki zapychacz w cyklu, w dodatku fabuła kupy się nie trzyma nawet w ramach logiki świata przedstawionego. Na szczęście pojawia się tutaj kilka wybornych tekstów autorstwa kapitana Widdershinsa i niezawodnej Karmelity: "Olaf" to zakalcowata nazwa", "Z jak zakalce, co wy tam robicie", "ty...

Zane | 2016-07-21
Na półkach: Tajemnica, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Przez całą serię autor zaskakuje mnie swoim stylem pisania. Używa zabawnych porównań, klamer kompozycyjnych, odniesień, spostrzeżeń, wyrażeń i pojęć, nad którymi zazwyczaj się nie zastanawiamy. Ma to na celu porównanie sytuacji do czegoś lub po prostu rozśmieszenie czytelnika, ale jest to bardzo pomysłowe i naprawdę zabawne. Np. w jednym tomie autor mówił o deja vu na jednej stronie i na kolejnej było to samo. Myślałam, że książka została źle wydrukowana, a okazało się, ż to miało być zobrazowanie deja vu.

paula14216 | 2014-11-23
Przeczytana: 21 października 2014

Same historie w całej serii ciekawe, aczkolwiek zbyt nierealne, ale juz pomijając to, to książki są napisane jak dla -10 lat, przez co denerwują tym, że na całą stronę jest wyjaśnienie słowa, takiego jak np: spontaniczny. Czytam te serię tylko by ją skończyć, ale nie przeczytałabym jej drugi raz, ani nie poleciła.

Noise | 2013-04-04

Książka bardzo fajna i powoli zaczyna się wszystko wyjaśniać :) Bardzo lubię całą serie więc już nie mogę się doczekać aż przeczytam 12 i 13 część. Polecam!!! :D

Marion | 2014-11-12

Ze względu na trudności z dotarciem do poszczególnych tomów, czytanie serii niefortunnych zdarzeń bardzo rozwlekło mi się w czasie. Jednak kiedy dotarłam do groźnej groty, znowu zostałam wciągnięta w wir wydarzeń i przygód, a na każdą wspominkę o cyklu obiegu wody w przyrodzie uśmiechałam się pod nosem. Przez pryzmat czasu docenia się sens i złożoność całej serii, a ja jak dziecko niecierpliwie czekam, aż zdobędę następny tom.

slashomania | 2012-11-05
Przeczytana: 2012 rok

Jak zawsze koniec trzyma w napięciu.... Bardzo lubię te książki i nadal uważam to za jedną ze swoich ulubionych serii. Bardzo podobał mi się fragment kiedy Olaf powiedział Carmelicie że jest pianką.... I bardzo ucieszyło m nie to że słoneczko zrobiła tort cytrynowo-jakiśtam... :)

Bogini_Cienia | 2015-11-29

To genialna książka godna polecenia. To tutaj moja ulubiona bohaterka Słoneczko odkrywa swój talent. Jeśli tak jak ja jesteś fanem książek to zapraszam na mojego bloga fantasyija.bloog.pl

Gabryśka | 2016-03-29
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Nigdy nie lubiłam podwodnych przygód. I dalej ich nie lubię. Najbardziej podobała mi się piosenka Karmelity, mojej ulubionej bohaterki książki.