Groźna grota

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 11)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Grim Grotto
baudelaire, lemony, snicket
foolosophy

Seria niefortunnych zdarzeń, których los - w osobie demonicznego Hrabiego Olafa - nie szczędzi sierotom Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko nie uwolnią się od prześladowcy nawet w odmętach oceanu. Wcześniej jednak trafią na pokład łodzi podwodnej, gdzie poznają dziarskiego Kapitana wyznającego zasadę "Kto się waha - ten zgubiony" oraz jego pasierbicę w trójkątnych okularach, która zaprzyjaźni się szczególnie blisko ze środkowym przedstawicielem rodzeństwa Baudelaire. Skąd jednak tytuł tomu? Otóż Baudelaire'om przyjdzie penetrować wpław podwodną grotę - siedlisko zabójczego grzyba, który dusi swoją ofiarę, rozrastając się błyskawicznie w jej przełyku. Ten grzyb zaatakuje jedno z Baudelaire'ów...

buraukkaforesee | 2011-10-16

Książki Snicketa są genialne. Jego sposób pisania dociera zarówno do młodszych jak i do starszych czytelników. Dzięki tłumaczeniom nie czuję się głupio kiedy napotykam jakieś trudne nazwy - o dziwo Seria niefortunnych zdarzeń często wybawiała mnie z kłopotów na języku polskim dzięki zawartym w niej pomysłom, pojęciom itd. Moja pani od polskiego z gimnazjum też kochała tą serię i czasami nawet porozmawiałyśmy sobie o niej.
Mimo, że nie czytałam tomów po kolei ze względu na niedostępnośc ich w bibliotekach, do których uczęszczałam autor co jakiś czas przypominał minione wydarzenia dzięki czemu udawało mi się zrozumieć dosłownie wszystko.
Miałam nieodparte wrażenie, że dostrzegłam parę błędów w tym tomie ale i tak go kocham aż do ostatniej kartki.

"Dla Beatrycze. Martwe kobiety nie opowiadają historii. Smutni mężczyźni je piszą."
Baudelairowie byli już w tartaku, lunaparku, górach, windzie, akademii, jeziorze, domu herpetologa, w domu łotra i w szpitalu.
Pora na dno oceanu.

Mamerkus | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

W 11 tomie SNZ autor idzie już totalnie po bandzie i tym razem wysyła sieroty na dno oceanu w poszukiwaniu artefaktu niewiadomej destynacji. Trafiają na pokład łodzi podwodnej kapitana Widdershinsa, którego dewizą jest "kto się waha, ten zgubiony", poznają Fionę, mającą podejrzaną prowieniencję z hakorękim z trupy hrabiego Olafa, spotykają starego znajomego z "Tartaku tortur" oraz popadają w kolejne kłopoty, w szczególności za sprawą śmiertelnie groźnego meduzoidalnego mycelium. Poznajemy także dalsze losy skautów porwanych w części 10 SNZ oraz docieramy do zaskakującego zakończenia, które ma odwrócić serię niefortunnych zdarzeń.

"Groźna grota" niestety słabuje fabularnie i stanowi taki zapychacz w cyklu, w dodatku fabuła kupy się nie trzyma nawet w ramach logiki świata przedstawionego. Na szczęście pojawia się tutaj kilka wybornych tekstów autorstwa kapitana Widdershinsa i niezawodnej Karmelity: "Olaf" to zakalcowata nazwa", "Z jak zakalce, co wy tam robicie", "ty...

Zane | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Tajemnica
Przeczytana: 2013 rok

Przez całą serię autor zaskakuje mnie swoim stylem pisania. Używa zabawnych porównań, klamer kompozycyjnych, odniesień, spostrzeżeń, wyrażeń i pojęć, nad którymi zazwyczaj się nie zastanawiamy. Ma to na celu porównanie sytuacji do czegoś lub po prostu rozśmieszenie czytelnika, ale jest to bardzo pomysłowe i naprawdę zabawne. Np. w jednym tomie autor mówił o deja vu na jednej stronie i na kolejnej było to samo. Myślałam, że książka została źle wydrukowana, a okazało się, ż to miało być zobrazowanie deja vu.

Glamrida | 2017-05-07

Czy może być coś piękniejszego niż genialna książka z ciekawą i zawiłą fabułą? "Groźna grota" właśnie taka jest i dlatego musisz ją przeczytać. Nie będziesz żałować!

Powieść wciąga, lecz ze smutkiem przyznaję, że zbliża się nieuchronnie koniec Serii Niefortunnych Zdarzeń... Jeszcze tylko dwie części dzielą nas, być może, od rozwiązania wszystkich zagadek...

Serdecznie polecam, 10/10.

paula14216 | 2014-11-23
Przeczytana: 21 października 2014

Same historie w całej serii ciekawe, aczkolwiek zbyt nierealne, ale juz pomijając to, to książki są napisane jak dla -10 lat, przez co denerwują tym, że na całą stronę jest wyjaśnienie słowa, takiego jak np: spontaniczny. Czytam te serię tylko by ją skończyć, ale nie przeczytałabym jej drugi raz, ani nie poleciła.

Noise | 2013-04-04

Książka bardzo fajna i powoli zaczyna się wszystko wyjaśniać :) Bardzo lubię całą serie więc już nie mogę się doczekać aż przeczytam 12 i 13 część. Polecam!!! :D

Lakritza | 2015-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Dlaczego tak lubię czytać książki dla dzieci? Mimo, że dawno dzieckiem nie jestem.
Seria Niefortunnych Zdarzeń jest doskonałą lekturą. Wbrew zapewnieniom autora - przewrotnie przyjemną; dodatkowo: pożyteczną i pouczającą. Frajdę sprawia mi także specyficzne poczucie humoru płynące z kart książki/książek całej serii.
Dodatkowym atutem całej serii jest szata graficzna na czele z rewelacyjnymi ilustracjami.
Tom 11 serii, Groźna grota. Kilka dobrych lat temu dzięki tej książce dowiedziałam się o istnieniu pewnego chrzanu z dalekiego kontynentu; o innym kolorze niż nasz rodzimy, szczegółów nie zdradzę, warto sięgnąć i dowiedzieć się osobiście. Nawet jeśli ktoś jest doskonale zorientowany w zagadnieniu.

Marion | 2014-11-12

Ze względu na trudności z dotarciem do poszczególnych tomów, czytanie serii niefortunnych zdarzeń bardzo rozwlekło mi się w czasie. Jednak kiedy dotarłam do groźnej groty, znowu zostałam wciągnięta w wir wydarzeń i przygód, a na każdą wspominkę o cyklu obiegu wody w przyrodzie uśmiechałam się pod nosem. Przez pryzmat czasu docenia się sens i złożoność całej serii, a ja jak dziecko niecierpliwie czekam, aż zdobędę następny tom.

slashomania | 2012-11-05
Przeczytana: 2012 rok

Jak zawsze koniec trzyma w napięciu.... Bardzo lubię te książki i nadal uważam to za jedną ze swoich ulubionych serii. Bardzo podobał mi się fragment kiedy Olaf powiedział Carmelicie że jest pianką.... I bardzo ucieszyło m nie to że słoneczko zrobiła tort cytrynowo-jakiśtam... :)