Winda widmo

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 6)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Ersatz Elevator
baudelaire, winda
foolosophy

Esmeralda i Jeremi Szpetni posiadają ogromny, luksusowy apartament (liczący 71 pokoi osobistych oraz dodatkowo bliżej nieokreśloną liczbę sypialni, salonów, jadalni etc.) na najwyższym - 66 piętrze budynku, znajdującego się przy Alei Ciemnej numer 667, w samym centrum miasta, niedaleko spalonej rezydencji Baudelaire'ów. Esmeralda Szpetna jest niebywale bogata, jako że pełni funkcję szóstego...

Esmeralda Szpetna jest niebywale bogata, jako że pełni funkcję szóstego co do prestiżu doradcy podatkowego w mieście. Jej sympatyczny mąż Jeremi był kuzynem matki młodych Baudelaire'ów. Żywi autentyczny afekt do dzieci, które teraz zamieszkują w luksusowym apartamencie Szpetnych.

Niestety, Jeremi ma tak słaby charakter - mówiąc otwarcie, jest potwornym tchórzem - że dzieci nie znajdują w nim oparcia w swej nierównej walce ze stałym prześladowcą, Hrabią Olafem.

Całe życie Szpetnych poddane jest trendom mody. Dokonali adopcji sierot, ponieważ sieroty są w modzie. Chodzą w garniturach w prążki, bo takie są modne. Piją akwatyczne martini, bo takie jest w modzie - ale natychmiast zamienią je na ohydną pietruszkową lemoniadę, gdy to ona będzie w modzie. Nie jeżdżą też windą, bo to nie jest w modzie.

Wyrzucą sieroty ze swego apartamentu, gdy nadejdzie pora negocjacji z prowadzącym Aukcję Rzeczy Modnych obcokrajowcem Gunterem - oczywiście Hrabią Olafem w przebraniu.

Ciężkie jest życie rodzeństwa Baudelaire.
Nikt im nie wierzy, a mimo to usiłujš zdemaskować kolejny spisek Hrabiego Olafa. Na dnie szybu windy-widmo odnajdują wprawdzie porwanych przyjaciół ze Szkoły Powszechnej im. Prufrocka (tom 5) - Izadorę i Duncana Bagiennych - lecz równie szybko ich tracš. Sprzedani na aukcji przyjaciele zostaną uprowadzeni przez Hrabiego Olafa za granicę z pomocą fałszywej opiekunki, która w istocie jest wspólniczką złoczyńcy.

Zdolne i pomysłowe sieroty Baudelaire pozostanš na łasce pana Poe, który zostawszy Wiceprezesem Banku do spraw Opieki nad Sierotami zarabia na nich (oraz Bagiennych) ogromne pieniądze, ale jest całkowicie bezużyteczny.

Seria Niefortunnych Zdarzeń, jak sama nazwa wskazuje, działa według prawa serii...

Arek | 2017-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 2017

"Windą Widmo" jestem trochę rozczarowany, nie jest to bynajmniej książkowa "Winda do nieba". Sądziłem że skoro ma lepszą średnią ocen od poprzednich tomów "Serii niefortunnych zdarzeń" będzie także lepsza.

Mam natomiast wrażenie, że autor nie miał pomysłu, na zawarcie w szóstym tomie swej serii, ciekawych przygód. Duża część tekstu zawiera tłumaczenie wyrazów dobrze nam znanych, sądzę że nawet dzieci dobrze je znają. Ale same tłumaczenia mogą być mylnie przez młodszych rozumiane.

Klimat tej powieści, nie jest tak osobliwy, niesamowity, pełen niedopowiedzeń, jak w poprzednich tomach. Lemony Snicket a właściwie Daniel Handler rozwlókł powieść, przez liczne powtórzenia.
Po raz pierwszy jestem tak bardzo rozczarowany. Ale znając siebie zapewne jeszcze sięgnę do tego cyklu.

Postanowiłam kupić kilka tomów tej serii po obejrzeniu filmu, który bardzo przyppadł mi do gustu.
Pierwsze 3 części spodobały mi się i to nawet bardzo. Zawsze szybciej i przyjemniej czyta mi się książki, na których podstawie powstał film (lepiej działa wtedy moja wyobraźnia).
Niestety, kolejne tomy przestały mnie tak zachwycać. Czytając je, miałam wrażenie, że pisze je jakiś niespełna rozumu autor przebywający w szpitalu psychiatrycznym...
Jeżeli ta książka jest skierowana dla dzieci, to na prawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecko wbijające sobie do głowy tak ohydne historyjki...
Jeśli jej przekaz ma trafić do młodzieży, to też nie bardzo rozumiem jakiego typu jest to przekaz... Ja czytałam tę serię w wieku 15 lat i bardzo szybko mnie znudziła.
Czytanie zakończyłam na tomie WREDNA WIOSKA i raczej nie zamierzam kontynuować...

Aisling | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

'Widmo' nie oznacza tylko widziadła, upiora, ale także pozór jakichś rzeczy. Taka okazała się tytułowa winda, ale nie tylko. Widmem była również pani Szpetna, nowa opiekunka, której zupełnie na dzieciach nie zależało. Ona również jak poprzedni opiekunowie Baudelaire'ów miała swoją obsesję, skrzywienie, lecz tutaj możliwe, że nie było ono częścią jej osobowości, tylko kamuflażu. Obsesją Esmeraldy była szeroko pojęta moda. Nawet jeśli coś było prawdziwie wstrętne lub obrzydliwe było w jej oczach najlepsze. W końcu nazwisko zobowiązuje.
Jej mąż Jeremi wydaje się zupełnie nie pasować do tego szaleństwa (miły, życzliwy, spokojny i na nieszczęście dla niego i innych - strasznie ugodowy człowiek). Sam przyznał rację słowom dawnej przyjaciółki, zmarłej matki Wioletki, Klausa i Słoneczka, że odwaga nie należy do jego charakteru. Wioletka i Klaus powiedzieli mu że jeśli by uznał kłótnię za czasami potrzebną i konieczną, wtedy np. nie musiał jeść łososia za którym nie przepadał. Niby oni są...

Kolejny krewny to strzał w dziesiątkę - Snicket porusza nasze umiłowanie do mody. Widzimy Esmeraldę, dla której liczy tylko się moda i jej męża pod pantoflem Jeremiego.
Genialna.
UWAGA: teraz w modzie są prążkowane garnitury:)

Daria | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

"Seria Niefortunnych Zdarzeń" to zdecydowanie najzabawniejszy cykl książek, jaki mi wpadł w ręce. Przy "Windzie widmo" bawiłam się chyba najlepiej, jak dotąd.

Mamerkus | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

W kolejnej części przygód nieszczęsnych sierot Baudelaire Lemony Snicket częstuje młodych i starszych czytelników kolejną wersją szablonu "sieroty trafiają do kolejnych fatalnych opiekunów". Byłoby to tragiczne, gdyby nie zaskakująco dobra intryga kryminalna z tytułową windą na czele.
I tak sieroty dostają się pod opiekę państwa Szpetnych, modernistycznej wersji państwa Dulskich, hrabia Olaf znowu się przebiera i znowu banda skretyniałych dorosłych go nie rozpoznaje i znowu sierotom udaje się w ostatniej chwili wywinąć.

Najlepszy tekst: "Kiedy moi znajomi dowiedzą się, że mam trzy prawdziwe, żywe sieroty, pochorują się z zazdrości".

+ winda widmo
+ moda na różne dziwne rzeczy
+ język Guntera
+ zwrot akcji w 2/3 książki
+ bardzo fajna intryga oraz widać, że SNZ zaczyna być coraz bardziej spójna koncepcyjnie

- schemat fabularny, jak w pierwszych tomach (kolejni krewni z kapelusza)

michnar3 | 2017-04-04
Na półkach: Przeczytane, 6-7, Fantastyka, 2017
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

"Winda Widmo" jest już szóstą powieścią z cyklu "Seria Niefortunnych Zdarzeń". Autor zapoznaje czytelników z dwiema nowymi postaciami: Esmeraldą i Jeremim Szpetnymi. Jak wszyscy inni bohaterowie Snicketa, również ci mają bardzo prostą osobowość opartą na jednej cesze. Esmeralda jest modna i bardzo egoistyczna w swoim skrajnym zepsuciu, a Jeremi nie chce się z tym kłócić. Od początku "Windy Widmo" odczuwałem groteskę i specyficzny, snicketowski absurd bardziej niż w innych tomach. Powiem więcej: może i było tutaj tego przeładowanie. Natomiast postacie Wioletki, Klausa i Słoneczka wydawały mi się jeszcze bardziej papierowe niż zwykle. Seria mnie bawiła, ale powoli zaczyna już męczyć. Przede wszystkim natężenie niektórych literackich środków powoduje zwyczajnie nimi znużenie. No ale litości: kilkunastomiesięczne niewolę wspinające się na swoich zębach po ścianach szybu od windy? Ale żeby nie było tak pesymistycznie. Książka kierowana jest raczej do młodszych czytelników niż ja -...

Istnieję | 2014-02-14

Gdy byłam młodsza Seria Niefortunnych zdarzeń bardzo mi się podobała. Pokazywała i wciąż pokazuje, że nawet z największej opresji można wyjść cało. Trzeba tylko pomyśleć. Przeczytałam wtedy 8 tomów ( 1-9 bez 6 ) i niedawno postanowiłam, przeczytać do końca. Byłam ciekawa, jak się to wszystko zakończy i co oznacza skrót WZS, ( tak, w 9 wciąż nie podają XD ) więc wznowiłam czytanie od tomu, który pominęłam - od tego właśnie i... nie podobało mi się jak kiedyś :( Zmęczyłam tę książkę do końca, a ona podczas lektury męczyła mnie dziwnymi i nielogicznymi rozwiązaniami problemów Boudelairów. Chcę jednak skończyć tę serię, wrócić do czasów z podstawówki ;)

Noise | 2013-02-21

Fantastyczna historia!!! Choć smutna:/ Ale ja na miejscu budlairów nie przeżyłabym tak codziennie schodzić i wchodzić na sześćdziesiąte piętro schodami :P Ale do rzeczy. Książka bardzo mi się podobała i już :P Polecam całą serie, bo warto!!! :D

Glamrida | 2017-05-07

Z początku książki wydaje się, że sieroty nareszcie trafiły na w miarę normalnych opiekunów. Jednak czy na pewno...?

Książka bardzo przypadła mi do gustu (zresztą tak,jak inne z tej samej serii - "Serii Niefortunnych Zdarzeń"). Szybko się ją czyta, ciekawa akcja, nowe wrażenia...

Polecam, 10/10