Winda widmo

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 6)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Ersatz Elevator
baudelaire, winda
foolosophy

Esmeralda i Jeremi Szpetni posiadają ogromny, luksusowy apartament (liczący 71 pokoi osobistych oraz dodatkowo bliżej nieokreśloną liczbę sypialni, salonów, jadalni etc.) na najwyższym - 66 piętrze budynku, znajdującego się przy Alei Ciemnej numer 667, w samym centrum miasta, niedaleko spalonej rezydencji Baudelaire'ów. Esmeralda Szpetna jest niebywale bogata, jako że pełni funkcję szóstego...

Esmeralda Szpetna jest niebywale bogata, jako że pełni funkcję szóstego co do prestiżu doradcy podatkowego w mieście. Jej sympatyczny mąż Jeremi był kuzynem matki młodych Baudelaire'ów. Żywi autentyczny afekt do dzieci, które teraz zamieszkują w luksusowym apartamencie Szpetnych.

Niestety, Jeremi ma tak słaby charakter - mówiąc otwarcie, jest potwornym tchórzem - że dzieci nie znajdują w nim oparcia w swej nierównej walce ze stałym prześladowcą, Hrabią Olafem.

Całe życie Szpetnych poddane jest trendom mody. Dokonali adopcji sierot, ponieważ sieroty są w modzie. Chodzą w garniturach w prążki, bo takie są modne. Piją akwatyczne martini, bo takie jest w modzie - ale natychmiast zamienią je na ohydną pietruszkową lemoniadę, gdy to ona będzie w modzie. Nie jeżdżą też windą, bo to nie jest w modzie.

Wyrzucą sieroty ze swego apartamentu, gdy nadejdzie pora negocjacji z prowadzącym Aukcję Rzeczy Modnych obcokrajowcem Gunterem - oczywiście Hrabią Olafem w przebraniu.

Ciężkie jest życie rodzeństwa Baudelaire.
Nikt im nie wierzy, a mimo to usiłujš zdemaskować kolejny spisek Hrabiego Olafa. Na dnie szybu windy-widmo odnajdują wprawdzie porwanych przyjaciół ze Szkoły Powszechnej im. Prufrocka (tom 5) - Izadorę i Duncana Bagiennych - lecz równie szybko ich tracš. Sprzedani na aukcji przyjaciele zostaną uprowadzeni przez Hrabiego Olafa za granicę z pomocą fałszywej opiekunki, która w istocie jest wspólniczką złoczyńcy.

Zdolne i pomysłowe sieroty Baudelaire pozostanš na łasce pana Poe, który zostawszy Wiceprezesem Banku do spraw Opieki nad Sierotami zarabia na nich (oraz Bagiennych) ogromne pieniądze, ale jest całkowicie bezużyteczny.

Seria Niefortunnych Zdarzeń, jak sama nazwa wskazuje, działa według prawa serii...

Postanowiłam kupić kilka tomów tej serii po obejrzeniu filmu, który bardzo przyppadł mi do gustu.
Pierwsze 3 części spodobały mi się i to nawet bardzo. Zawsze szybciej i przyjemniej czyta mi się książki, na których podstawie powstał film (lepiej działa wtedy moja wyobraźnia).
Niestety, kolejne tomy przestały mnie tak zachwycać. Czytając je, miałam wrażenie, że pisze je jakiś niespełna rozumu autor przebywający w szpitalu psychiatrycznym...
Jeżeli ta książka jest skierowana dla dzieci, to na prawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecko wbijające sobie do głowy tak ohydne historyjki...
Jeśli jej przekaz ma trafić do młodzieży, to też nie bardzo rozumiem jakiego typu jest to przekaz... Ja czytałam tę serię w wieku 15 lat i bardzo szybko mnie znudziła.
Czytanie zakończyłam na tomie WREDNA WIOSKA i raczej nie zamierzam kontynuować...

Kolejny krewny to strzał w dziesiątkę - Snicket porusza nasze umiłowanie do mody. Widzimy Esmeraldę, dla której liczy tylko się moda i jej męża pod pantoflem Jeremiego.
Genialna.
UWAGA: teraz w modzie są prążkowane garnitury:)

Mamerkus | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

W kolejnej części przygód nieszczęsnych sierot Baudelaire Lemony Snicket częstuje młodych i starszych czytelników kolejną wersją szablonu "sieroty trafiają do kolejnych fatalnych opiekunów". Byłoby to tragiczne, gdyby nie zaskakująco dobra intryga kryminalna z tytułową windą na czele.
I tak sieroty dostają się pod opiekę państwa Szpetnych, modernistycznej wersji państwa Dulskich, hrabia Olaf znowu się przebiera i znowu banda skretyniałych dorosłych go nie rozpoznaje i znowu sierotom udaje się w ostatniej chwili wywinąć.

Najlepszy tekst: "Kiedy moi znajomi dowiedzą się, że mam trzy prawdziwe, żywe sieroty, pochorują się z zazdrości".

+ winda widmo
+ moda na różne dziwne rzeczy
+ język Guntera
+ zwrot akcji w 2/3 książki
+ bardzo fajna intryga oraz widać, że SNZ zaczyna być coraz bardziej spójna koncepcyjnie

- schemat fabularny, jak w pierwszych tomach (kolejni krewni z kapelusza)

Jochi | 2014-02-14

Gdy byłam młodsza Seria Niefortunnych zdarzeń bardzo mi się podobała. Pokazywała i wciąż pokazuje, że nawet z największej opresji można wyjść cało. Trzeba tylko pomyśleć. Przeczytałam wtedy 8 tomów ( 1-9 bez 6 ) i niedawno postanowiłam, przeczytać do końca. Byłam ciekawa, jak się to wszystko zakończy i co oznacza skrót WZS, ( tak, w 9 wciąż nie podają XD ) więc wznowiłam czytanie od tomu, który pominęłam - od tego właśnie i... nie podobało mi się jak kiedyś :( Zmęczyłam tę książkę do końca, a ona podczas lektury męczyła mnie dziwnymi i nielogicznymi rozwiązaniami problemów Boudelairów. Chcę jednak skończyć tę serię, wrócić do czasów z podstawówki ;)

Noise | 2013-02-21

Fantastyczna historia!!! Choć smutna:/ Ale ja na miejscu budlairów nie przeżyłabym tak codziennie schodzić i wchodzić na sześćdziesiąte piętro schodami :P Ale do rzeczy. Książka bardzo mi się podobała i już :P Polecam całą serie, bo warto!!! :D

Alexxx | 2013-03-30
Przeczytana: 2011 rok

Moja ulubiona z całej serii. Uwielbiam ją za to ,że ze wszystkich części jest najciekawsza , jej historia wydaje mi się najbardziej tajemnicza, to ją czytałam z najbardziej zapartym tchem. Cała seria jest godna polecenia.

pandabetty | 2013-06-20

Zachwycałam się tą serią jako dziecko i zachwycam się nią nadal. Inteligentnie poprowadzona fabuła ze specyficznym poczuciem humoru. Uwielbiam.

ani_anka | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

książka już z lekka przynudza, moje dziecko pieje z zachwytu więc w sumie nie mam nic do zarzucenia ale ja zaczynam się nudzić niemiłosiernie

Gracie | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Najlepsza książka w serii.

kasia35asia | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to 6 część przygód trójki sierot "Serii niefortunnych zdarzeń". Jest świetnie napisana jedyne co mi przez cały czas przeszkadza to to, że autor cały czas pisze by odłożyć tą książkę.
I w tej części Hrabia Olaf odnajduje rodzeństwo lecz tym razem ich nie porywa, bo ma trojaczki Bagienne, które sieroty odnajdują lecz nie zdążają ich uwolnić.
Dziwne mi się wydaje to, że dziecko tak małe jak Słoneczko dostało do rąk rozżarzony pogrzebacz przecież może coś sobie zrobić schodząc po linie, a i rękawice kuchenne na pewno nie były wstanie zapobiec temu, że rodzeństwo się nie poparzyło.