rozwiń zwiń

Gam

Okładka książki Gam
Erich Maria Remarque Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Gam
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7120-714-X
Tłumacz:
Andrzej Zawilski
Tagi:
literatura niemiecka podróż miłość
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
147 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
531
519

Na półkach:

Tytułowa „Gam” to młoda kobieta, która podróżuję poprzez cztery kontynenty – Afrykę, Azję, Amerykę Południowa i Europę. W czasie swoich wojaży konfrontuje się z różnymi typami mężczyzn, którzy reprezentują odmienne filozofie życia. Z każdym z nim łączy ją jakiś epizod – mniej lub bardziej znaczący.

Spotkania Gam z różnymi mężczyznami, poznawanie siebie poprzez nich, aż w końcu odnalezienie samej siebie – co chyba było od początku celem całej historii - przedstawia Remarque na tle wyjątkowo dystyngowanego, bogatego i oryginalnego środowiska. Męskie silne charaktery są wynikiem egzotycznych miejsc z jakich pochodzą i kontrastują z chwiejną kobiecą postacią Gam, która znajduje się cały czas jakby w odosobnieniu.

Po stracie swojego ukochanego Lavaletta Gam jest w końcu świadoma swojego istnienia, odnajduje swoje wewnętrzne ja i osiąga spokój, który wyraża się również poprzez zjednoczenie człowieka z naturą i dostrzeżenie piękna otaczającego ją świata.

Nie publikowana do 1998 roku powieść „Gam” powstała prawdopodobnie w czasie od przełomu wiosny i lata 1923 do tego samego okresu roku 1924. Nie istnieją niestety bezpośrednie świadectwa lub wypowiedzi autora na temat powstania tej książki jak i samego tekstu. Wiosną 1942 roku Remarque przebywając w Los Angeles kazał przepisać stary manuskrypt i poprawił go częściowo nadając mu kształt wydrukowanej w 1998 r. powieści. „Gam” miała bardzo duże znaczenie dla jej autora, o czym może świadczyć fakt, że do samej śmierci przechowywał ją w teczce z napisem „pierwsza powieść”, chociaż wcześniej udało mu się opublikować inną – „Dom Marzeń”. Prawdziwa faza powieściopisarza Ericha Marii Remarque rozpoczyna się właśnie od „Gam”. A jeśli dodać do tego opowiadania napisane w tym samym czasie co „Gam” i publikowane głównie na łamach czasopisma „Jugend”, można stwierdzić, że istnienie Remarque jako pisarza rozpoczyna się właśnie w 1924 roku.

Ciekawym faktem jest, że zastosowane w „Gam” nazwy postaci były używane przez Remarque także w jego wielu innych późniejszych utworach, aż do ostatniej jego powieści. Z psychologicznego punktu widzenia interesującym jest natomiast, że Remarque w połowie lat 20-tych publikował swoje teksty pod pseudonimem „Lavalette”. Z kolei w listach do Marleny Dietrich podpisywał się jako „Ravic” (ta postać również pojawia się w „Gam”, chociaż większości będzie się kojarzyć głównie z „Łukiem Triumfalnym”). W korespondencji z Marleną – w jednym z ponad 300 listów znajduje się jedyna wzmianka Remarque dotycząca „Gam”, podczas której ironizuje on dając do zrozumienia, że ta postać ma wiele wspólnego właśnie z Dietrich.

Chociaż nie jest to moja ulubiona książka Remarque warto po nią sięgnąć przynajmniej z wyżej wymienionych względów i przede wszystkim dlatego, że była pierwsza. Co prawda sporo w niej niedomówień i niewiadomych, co mi trochę przeszkadzało podczas czytania, ale w pewnym sensie intrygująca jest właśnie przez swoją inność i brak podobieństw do „typowych” dla Remarque powieści o tematyce wojennej. Polecam szczególnie miłośnikom pisarza.

Tytułowa „Gam” to młoda kobieta, która podróżuję poprzez cztery kontynenty – Afrykę, Azję, Amerykę Południowa i Europę. W czasie swoich wojaży konfrontuje się z różnymi typami mężczyzn, którzy reprezentują odmienne filozofie życia. Z każdym z nim łączy ją jakiś epizod – mniej lub bardziej znaczący.

Spotkania Gam z różnymi mężczyznami, poznawanie siebie poprzez nich, aż w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    221
  • Chcę przeczytać
    161
  • Posiadam
    60
  • Ulubione
    12
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Wypożyczone z biblioteki
    2
  • Erich Maria Remarque
    2
  • Domowa biblioteczka
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Erich Maria Remarque Gam Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Gam Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Gam Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także