Gam

Tłumaczenie: Andrzej Zawilski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Gam
83-7120-714-X
Koka

W poszukiwaniu miłości i piękna Gam przemierza niemal cały świat. Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie, Argentynie, na pokładach luksusowych liniowców, w Paryżu i Wenecji, na Jawie, a także w Davos, w sanatorium dla chorych na gruźlicę. Odkrywając coraz to nowe odcienie miłości, igrając z namiętnościami, Gam w gruncie rzeczy odkrywa siebie, staje się kobietą. Remarque pisał te powieść...

Remarque pisał te powieść wyraźnie zafascynowany egzotyką - krajobrazy Chin, Cejlonu i Malajów, obyczaje ludzi Orientu grają tu nie mniejszą rolę niż fabuła.

[www.rebis.com.pl]

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Napisana w 1924 r., po "Domu Marzeń", ocenionym przeze mnie jako „knot czyli chała” (3 gwiazdki), 5 lat przed "Na Zachodzie bez zmian", została wydana w 1998 (74 lata po napisaniu !!!), oczywiście (znowu!!!) bez zgody autora, bo mu się dawno temu zmarło (Remarque, 1898 – 1970). To już jest jakiś podejrzany, popularny proceder z wydawaniem dziwnych książek długo po śmierci autora. (Przed chwilą pisałem notkę na temat zbieraniny tekstów Gombrowicza wydanych pod tytułem 'Czytelnicy i krytycy' – 35 lat po śmierci autora). W przypadku obecnie rozważanym, jaki sens (poza finansowym) ma wydawanie nieznanej książki z początków kariery Remarque, skoro jego image, zbudowany na 5 wybitnych książkach ("Na Zachodzie bez zmian", "Trzej towarzysze", "Łuk triumfalny", "Czas życia i czas śmierci", "Noc w Lizbonie") jest stabilny i nienaruszalny. Przecież gdyby chciał, to by ją...

| 2016-01-20
Na półkach: 2016.01, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Książka Remarka opisuje podróże po świecie tytułowej Gam, która przemierza kontynenty w poszukiwaniu... Właśnie, czego ona szuka? Miłości? Przygód? Erotyki? Niebezpieczeństwa? Duchowej głębi? Innych odcieni słońca? Żaru? Egzotyki? <Może wszystkiego po trochu? Czyli niczego? Nie wiadomo do końca. Jest to książka lepsza od debiutu "Dom marzeń", jednak do dojrzałego Remarka daleko. Chociaż jest tu wiele raczkujących motywów znanych z późniejszych powieści i najlepsze fragmenty to te ogólne na temat życia, jednak czegoś brak, spójności, scalenia, zwartości, przyczyn i skutków. W każdym razie ta książka ukazała się drukiem (napisana w 1924 roku) grubo po śmerci autora i coś w tym chyba jest, że Remarque nie chciał wydać jej za życia.

Marija | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

I tak i nie! Kwintesencja odczuć. Najmniej pociągająca z dotychczas przeczytanych książek Remarque'a. Czasami nudna, czasami pociągająca,..... być może jak kobieta. Być może, jak tytułowa bohaterka Gam. Książka, którą czytałam zrywami, od monotonii do podniecenia. Przeczytajcie by sami ocenić.

LiliMadlene | 2011-12-04

Jedna z niewielu pozycji, do których będę z pewnością powracać - subiektywnie, to chyba jedna z najlepszych powieści Remarque'a, o ile nie najlepsza. Pisarz rewelacyjnie opisał poszukiwania Gam siebie w sobie na tle malowniczych scenerii odwiedzanych przez nią miejsc.

Andrzej Akowacz | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

A ta książka jest zupełnie inna niż poprzednie tego autora. To egzotyczna opowieść o egzotycznej piękności Gam. Opowieść o kobiecie pełnej pasji, chciwej podróży i przygód. Poniekąd też przegląd męskich osobowości oczyma kobiety pożądającej pełni życia. Po za tym piękne, barwne opowieści o egzotycznych krajach. Wartka akcja i przygoda, pełna zwrotów. Jakże odmienna od pozostałych.

Inferia | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Książka jest pełna głębokich przemyśleń, przez co nie da się jej po prostu przekartkować. Polecam dla czytelników poszukujących podróży wgłąb siebie.

sorensdaughter | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Książka o ciekawym klimacie, choć inne Remarque'a bardziej mi się podobają . Kilka dłużyzn w trakcie trochę mnie zniechęcało do czytania.

carecera | 2014-07-24

Powiało stereotypowym podejściem w postrzeganiu kobiet...

| 2011-12-30

Gdybym nie wiedziala, ze napisal ja Remarque powiedzialabymn, ze autorem jest kobieta, jak powiedziala Marlene Dietrich ten mezczyzna byl jedynym jakiego poznala ona i ja rowniez tak twierdze,ktory takj doskonale zna mechanizm myslenia kobiety! Polecam

Marzenia | 2016-09-03
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane