Gam

Tłumaczenie: Andrzej Zawilski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Gam
83-7120-714-X
literatura piękna
Koka

W poszukiwaniu miłości i piękna Gam przemierza niemal cały świat. Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie, Argentynie, na pokładach luksusowych liniowców, w Paryżu i Wenecji, na Jawie, a także w Davos, w sanatorium dla chorych na gruźlicę. Odkrywając coraz to nowe odcienie miłości, igrając z namiętnościami, Gam w gruncie rzeczy odkrywa siebie, staje się kobietą. Remarque pisał te powieść...

Remarque pisał te powieść wyraźnie zafascynowany egzotyką - krajobrazy Chin, Cejlonu i Malajów, obyczaje ludzi Orientu grają tu nie mniejszą rolę niż fabuła.

[www.rebis.com.pl]

Pisarz pięknie opisał wspaniałe,malownicze kraje,które przemierzała główna bohaterka Gam.
Ciekawie napisana powieść.
Piękna,mądra książka.

MB75 | 2018-08-13
Przeczytana: 06 lipca 2018

...

matram | 2018-06-26

Tytułowa „Gam” to młoda kobieta, która podróżuję poprzez cztery kontynenty – Afrykę, Azję, Amerykę Południowa i Europę. W czasie swoich wojaży konfrontuje się z różnymi typami mężczyzn, którzy reprezentują odmienne filozofie życia. Z każdym z nim łączy ją jakiś epizod – mniej lub bardziej znaczący.

Spotkania Gam z różnymi mężczyznami, poznawanie siebie poprzez nich, aż w końcu odnalezienie samej siebie – co chyba było od początku celem całej historii - przedstawia Remarque na tle wyjątkowo dystyngowanego, bogatego i oryginalnego środowiska. Męskie silne charaktery są wynikiem egzotycznych miejsc z jakich pochodzą i kontrastują z chwiejną kobiecą postacią Gam, która znajduje się cały czas jakby w odosobnieniu.

Po stracie swojego ukochanego Lavaletta Gam jest w końcu świadoma swojego istnienia, odnajduje swoje wewnętrzne ja i osiąga spokój, który wyraża się również poprzez zjednoczenie człowieka z naturą i dostrzeżenie piękna otaczającego ją świata.

Nie publikowana do 1998 roku...

marijestmoja | 2018-06-11
Przeczytana: 17 lutego 2017

Jeżeli autor w czasie swojego życia nie opublikował tej książki to miał do tego dobry powód. Wieje nudą. Można ją polecać jako środek nasenny. To samo dotyczy także "Domu marzeń". Ale spadkobiercy wyciągnęli stare szpargały i sprzedali prawa do wydania tych "bestselerów".

| 2016-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.01
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Książka Remarka opisuje podróże po świecie tytułowej Gam, która przemierza kontynenty w poszukiwaniu... Właśnie, czego ona szuka? Miłości? Przygód? Erotyki? Niebezpieczeństwa? Duchowej głębi? Innych odcieni słońca? Żaru? Egzotyki? <Może wszystkiego po trochu? Czyli niczego? Nie wiadomo do końca. Jest to książka lepsza od debiutu "Dom marzeń", jednak do dojrzałego Remarka daleko. Chociaż jest tu wiele raczkujących motywów znanych z późniejszych powieści i najlepsze fragmenty to te ogólne na temat życia, jednak czegoś brak, spójności, scalenia, zwartości, przyczyn i skutków. W każdym razie ta książka ukazała się drukiem (napisana w 1924 roku) grubo po śmerci autora i coś w tym chyba jest, że Remarque nie chciał wydać jej za życia.

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Napisana w 1924 r., po "Domu Marzeń", ocenionym przeze mnie jako „knot czyli chała” (3 gwiazdki), 5 lat przed "Na Zachodzie bez zmian", została wydana w 1998 (74 lata po napisaniu !!!), oczywiście (znowu!!!) bez zgody autora, bo mu się dawno temu zmarło (Remarque, 1898 – 1970). To już jest jakiś podejrzany, popularny proceder z wydawaniem dziwnych książek długo po śmierci autora. (Przed chwilą pisałem notkę na temat zbieraniny tekstów Gombrowicza wydanych pod tytułem 'Czytelnicy i krytycy' – 35 lat po śmierci autora). W przypadku obecnie rozważanym, jaki sens (poza finansowym) ma wydawanie nieznanej książki z początków kariery Remarque, skoro jego image, zbudowany na 5 wybitnych książkach ("Na Zachodzie bez zmian", "Trzej towarzysze", "Łuk triumfalny", "Czas życia i czas śmierci", "Noc w Lizbonie") jest stabilny i nienaruszalny. Przecież gdyby chciał, to by ją...

Marija | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

I tak i nie! Kwintesencja odczuć. Najmniej pociągająca z dotychczas przeczytanych książek Remarque'a. Czasami nudna, czasami pociągająca,..... być może jak kobieta. Być może, jak tytułowa bohaterka Gam. Książka, którą czytałam zrywami, od monotonii do podniecenia. Przeczytajcie by sami ocenić.

Inferia | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Książka jest pełna głębokich przemyśleń, przez co nie da się jej po prostu przekartkować. Polecam dla czytelników poszukujących podróży wgłąb siebie.

carecera | 2014-07-24

Powiało stereotypowym podejściem w postrzeganiu kobiet...

sorensdaughter | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Książka o ciekawym klimacie, choć inne Remarque'a bardziej mi się podobają . Kilka dłużyzn w trakcie trochę mnie zniechęcało do czytania.