Minaret

Okładka książki Minaret
Leila Aboulela Wydawnictwo: Remi Seria: Kobiety Orientu literatura piękna
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kobiety Orientu
Tytuł oryginału:
Minaret
Wydawnictwo:
Remi
Data wydania:
2010-03-06
Data 1. wyd. pol.:
2010-03-06
Data 1. wydania:
2005-06-06
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392289739
Tłumacz:
Anna Zdziemborska
Tagi:
literatura brytyjska literatura XXI wieku kobieta
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
502 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
200
45

Na półkach: , , ,

"Minaret" to książka przede wszystkim o religii i przemianie. Dopiero potem jest miłość, która w obydwu częściach jest inna. W pierwszej, miłość pomiędzy bohaterami jest zakazana. Dopiero potem nabiera innego wymiaru. Ale jest to w odległej przyszłości. Wcześniej, nie ogrywa ona dużej roli. Fakt, może nieco wpływa na zachowanie bohaterki, ale to nie ona jest powodem wszelkich zmian. W drugiej miłość też nie jest najważniejsza. Wpleciona została bardzo subtelnie, że czytelnikowi wcale ona nie przeszkadza. Ba, może jej nawet nie zauważyć, gdyż nie jest to typ miłości, którą my znamy i z jaką mamy do czynienia, czyli zachodnią mogłabym rzec. Ta miłość to zupełnie coś innego. To uczucie zrodzone pomiędzy dwoma osobami i podobnych poglądach, dla których priorytetami są zupełnie inne rzeczy, niż dla nas. Nawet miłość, która pomiędzy nimi się rodzi, jest na drugim miejscu. Najważniejsze zaś i pierwsze miejsce zajmuje religia. To ona zajmuje czołowe miejsce w ich życiu.

Książka podzielona jest, jak już wspomniałam, na dwie części. Pierwsza opowiada o Najwie za młodości, kiedy jest ona beztroską dziewczyną, dla której ważne jest tylko, by wyjść za mąż i mieć dzieci. Jest ona nowoczesna, ubiera się po europejsku, słucha zachodniej muzyki, chodzi do Amerykańskiego klubu, w którym tańczy do najbardziej znanych przebojów lat 80. Myśli o wszystkim innym, ale nie o religii. Nie modli się, nie zakrywa włosów chustą, pości tylko w Ramadanie i kiedy tylko może wymiguję się od tego tupu bzdet. Tak, religia to dla niej coś nie ważnego, błahostka, dla ludzi biednych. Ona jest bogata, jej ojciec to wpływowy polityk. Do tego skorumpowany. Najwa żyje sobie beztrosko, ma najlepszą przyjaciółką, z którą zna się od dziecka, nie myśli o tym, że jej życie może wyglądać inaczej, niżby to sobie wyobrażała. Zakochuję się, ale w chłopaku, którego na pewno nie zaakceptują jej rodzice. Anwar to rewolucjonista. Buntuję się przeciwko rządowi, a jej ojca wyznacza na tego, który powinien ponieść karę za wszystko co złe. Pomiędzy nimi jest granica, ale Najwa pomimo tego, myśli, że może jednak wszystko dobrze się skończy. Dopóki w jej kraju nie wybucha zamach stanu, który zmusza ją i jej rodzinę do ucieczki z kraju.

W drugiej części, poznajemy zupełnie odmienioną główną bohaterkę. To przykładowa muzułmanka, jest pobożna, modli się pięć razy dziennie, chodzi do meczetu, nosi hidżab. W islamie odnajduję spełnienie, czuje się wolna. Do poprzedniej, wcześniejszej Najwy, jest ona dużym przeciwieństwem. Zmieniła się. To życie ją zmieniło. W jej życiu są inne priorytety, żyję tylko dzięki swojej wierze. To ona ją umacnia, daję siłę do dalszego funkcjonowania.
Nasza bohaterka jest kompletnie wyzuta z wszelkich emocji i żyję, bo żyję. Jakby obecna była wśród żywych tylko ciałem, a nie duszą. Jej życie toczy się tylko i wyłącznie wokół pracy i religii. Najwięcej czasu spędza w domu swych pracodawców i w meczecie, gdzie wraz z innymi siostrami uczy się czytania Koranu. Jest oddana swoim zasadom i boi się je złamać. Tak mogłaby żyć do końca, dopóki na jej drodze nie pojawia się Tamer, młodszy brat pracodawczyni Najwy. Dzięki niemu odżywa. Chłopak jest pełen życia, uczy się, ma przyszłość. Przypomina jej ją za młodu. Kiedy jeszcze miała marzenia i całe życie przed sobą. Pomiędzy nimi rodzi się uczucie, które wszystko komplikuję.

Zachowanie bohaterki nie każdemu może się spodobać. Znam wielu ludzi, których postać Najwy irytowała. Nie mogli zrozumieć, czemu postępowała właśnie tak, a nie inaczej. Cóż, mieli prawo się denerwować, bo Najwa nie była Europejką. Podczas czytania trzeba pamiętać o jednej, ważnej i zasadniczej rzeczy - Najwa pochodziła z innego świata, wyznawała inną religię i zasady. Mówię tu oczywiście o tej drugiej, wierzącej Najwie. Ale jeśli ktoś nie zrozumiał jej zachowania, które tak wielce się odmieniło, miał ku temu okazję, by ją zrozumieć. Naprawdę pięknie jest tu opisana jej przemiana. Co nią kierowało, co, albo kto dał jej do myślenia, dlaczego tak, a nie inaczej myślała. Ta książka, dla nas, ludzi, którzy są z zupełnie innego świata, niż bohaterka, miała służyć temu, byśmy mogli zobaczyć i poznać świat Najwy z bliska. Poznać go tak jak poznała go ona. Mogliśmy wczuć się w jej sytuację i zobaczyć, jak się zmieniała.
Dlatego właśnie bardzo lubię i szanuję tę książkę. Gdyż z niej dowiedziałam się o wiele więcej o islamie jako religii, niż z wszystkich innych pozycji na ten temat. Gdyż mogłam poznać tą religię tak samo jak Najwa. Zanurzyć się w niej, dać się jej ponieść, by ona pokazała mi drogę. Naprawdę to wielki plus tej książki.
Najwa nie jest pobożna, bo ktoś ją do tego zmusza. Ona sama do tego dociera, dzięki czemu jej wiara jest jeszcze bardziej większa i szczersza. Prawdziwsza. Oddała się Bogu, bez przymusu, samowolnie.
Co skłoniło i skierowało ją na ten, a nie inny kierunek, zdradzić nie mogę, bo zepsułabym całą 'zabawę' dowiadywania się tego, podczas czytania.

Język Leili Abouleli jest bardzo prosty i łatwy w odbiorze. Pisze powściągliwie, co jeszcze bardziej porusza czytelnika. Do tego czyta się ją bardzo szybko, gdyż autorka naprawdę nie bawi się w podawanie jakiś niepotrzebnych informacji oraz w zbędne opisy. Od razu została moją ulubioną autorką. I szczerze polecam wszystkie inne książki jej autorstwa, gdyż każda z nich jest bardzo dobra.

"Minaret" to powieść, która pokazuję jak człowiek może się zmienić. Jak pewne wydarzenia potrafią nas odmienić. Ukazuję miłość dwóch rodzajów, która wbrew naszemu twierdzeniu, nie jest najważniejsza. Udowadnia, że wolność dla każdego znaczy coś innego i że islam, to zupełnie inna religia, niż tą którą znamy dzięki terrorystom. Ta książka umie poruszyć.

Dla mnie zaś, na wieki, wieków będzie ona książką, do której powracać będę z przyjemnością. Dla mnie jest idealna i najlepsza jaką dotąd przeczytałam.

Dlatego szczerze i z całego serca polecam Wam "Minaret". Jednakże wiem i rozumiem, że nie każdemu może się ona spodobać, gdyż mogą to nie być jego klimaty. Ale zawsze warto dawać szansę, bo może się okazać, że jednak to polubimy. Dajcie szansę Najwie, niech pokażę Wam islam od innej, intymnej strony...

http://merakahaani.blogspot.com/

"Minaret" to książka przede wszystkim o religii i przemianie. Dopiero potem jest miłość, która w obydwu częściach jest inna. W pierwszej, miłość pomiędzy bohaterami jest zakazana. Dopiero potem nabiera innego wymiaru. Ale jest to w odległej przyszłości. Wcześniej, nie ogrywa ona dużej roli. Fakt, może nieco wpływa na zachowanie bohaterki, ale to nie ona jest powodem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    682
  • Chcę przeczytać
    417
  • Posiadam
    203
  • Ulubione
    15
  • 2011
    9
  • 2013
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Arabskie
    7
  • 2012
    6
  • Literatura faktu
    6

Cytaty

Więcej
Leila Aboulela Minaret Zobacz więcej
Leila Aboulela Minaret Zobacz więcej
Leila Aboulela Minaret Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także