Gösta Berlings saga
8320538122
klasyka
Paya

Inne wydania

Książka dla dzieci i dorosłych, łącząca w sobie elementy ludowej legendy i baśniowości z etyczno-moralną tradycją chrześcijaństwa, jednej z najwybitniejszych pisarek szwedzkich - laureatki Nagrody Nobla.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gapcio | 2013-06-17

Intrygująca lektura, wzbudzająca, szczególnie na początku, mocno ambiwalentne odczucia za sprawą takich składników jak nieco przesadna podniosłość stylu czy rozpoczynające niektóre rozdziały mini-inwokacje, nierzadko skierowane do elementów przyrody, uczynionej jednym z bohaterów tego dzieła. Gdy jednak oswoiłem się trochę z tą neoromantyczną stylizacją, dotarło do mnie, że oto mam do czynienia z uniwersalną opowieścią o walce dobra ze złem, miłości z obojętnością, przystrojonej w draperię kryjącą potężną broń autorki - niezmiernie sugestywne opisy, z jednaką siłą opiewające piękno natury, charakterystyczny klimat Skandynawii, dawne obyczaje, niezłomność surowej moralności, czy wreszcie niszczący żar uczucia. Ten ostatni jest przedmiotem opowieści zbyt często jak na mój gust - ale mimo to wydaje się być na miejscu i składać z pozostałymi elementami na konsekwentną całość, a główny bohater jest bardzo przekonujący jako upadły proboszcz o nieodpartym uroku, krzywdzący wbrew swej woli...

Nifelinord | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Tak wielkie miałam oczekiwania wobec tej książki, że wystawiam jej ocenę ze smutkiem i zażenowaniem. Ale nie mogła być ani wyższa, ani niższa.

Z jednej strony sugestywne (często nieco zbyt patetyczne, ale w tym szczególnym wypadku mnie to nie drażniło) opisy varmlandzkich krajobrazów i życia na Północy, twardego i dla chłopów (którzy mieli od zawsze w Szwecji pozycję nieporównywalnie wyższą od przedstawicieli tej warstwy w innych krajach Europy, stąd i w "Goście Berlingu" grają niepoślednią rolę), i dla arystokratów. Zachwyty Lagerlof nad jej krajem lat dziecinnych to prawdziwa uczta dla serca szwedofilów (zwłaszcza dla mnie, jako że niedaleka od Varmlandu Dalarna to mój ukochany kawałek Skandynawii w ogóle). Wciągająca fabuła, która pozwala uporać się z książką w dwa, najwyżej trzy wieczory, bo z ciekawością brniemy w nią dalej i nie możemy przestać. Prawie Schulzowska (oczywiście w treści, nie w formie) mitologizacja rzeczywistości, przez co miejscami z trudem odróżniamy...

natanna | 2012-12-02
Przeczytana: 28 listopada 2012

"Selma Lagerlof, Noblistka z 1909 roku żyła w latach 1858-1940.
Jej ojczyzną była Varmlandia. Folklor tego regionu, życie klasy ziemiańskiej na początku XIX wieku stanowią tło jej pierwsze powieści "Gosta Berling"(1891). Wątki baśniowe, liryzm sag, stylizowane stare opowieści i anegdoty przeplatają się tu z opisami obyczajów wymierającej klasy społecznej, z uwielbieniem dla przeszłości i dla osobowości bohaterów. Bezczasowość poruszanych w utworze problemów ogólnoludzkich oraz oryginalność ich literackiej prezentacji stanowią o aktualności i urzekającej atmosferze powieści tak bardzo prostej i poetycko pięknej." - tyle z załączonej noty do książki.

Moja książka wydana w 1974 roku w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich przez Wydawnictwo Poznańskie przeleżała w biblioteczce wiele lat. Podchodziłam do niej pewno ze dwa razy i odkładałam. Musiałam po prostu dojrzeć do tego by ją przeczytać i teraz postanowiłam po nią sięgnąć w ramach aż trzech wyzwań czytelniczych. I...

Skellen | 2013-09-03

Czytałem tak dawno temu, że już nie bardzo pamiętam o czym rzecz owa... Pamiętam jednak wrażenie obcowania z czymś magicznym, metafizycznym, pełnym swoistej poetyki, symboliki i transcendentnych klimatów. Niewątpliwie muszę wrócić do tej pozycji, tym bardziej, że mam gdzieś na półce. Polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

To taka urocza książka. Dla każdego. Szwedzka noblistka potrafiła pisać.

pan_nilsson | 2013-10-08

To absolutnie i bezspornie jedna z moich ukochanych, jeśli faktycznie nie najukochańsza książka - polecam tym, którzy szukają baśni dla dorosłych, nieco mrocznej, chłodnej, ale bardzo pięknej. W trudnych momentach ta książka mnie podnosiła na duchu jak Biblia. Cudowny przekład Franciszka Mirandoli!

Zuzanna | 2013-08-25
Przeczytana: 2012 rok

Wódka, wiocha, czary-mary, czyli klasyka literatury szwedzkiej. Na pewno warto przeczytać, ale przyjemność z tego wątpliwa.

| 2012-05-12
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Genialne, noblistka, klasyka, etc. Bardzo się cieszę, że mam to już za sobą.

sinsiew | 2011-10-01

choć niedoskonała, ma swój urok :)

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane