Upadłe Anioły

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 2)
Wydawnictwo: ISA
Broken Angels

Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina, Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV. Korzystając z szansy dołączenia do potajemnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front zdaje się być miłym wspomnieniem. Poszukiwany...

Korzystając z szansy dołączenia do potajemnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front zdaje się być miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.

Updałe Anioły zdzierają powłokę z 26 wieku, odsłaniając nagą przemoc, głupotę i czystą chciwość, które sprawiają, że człowiek okazuje się zupełnie nieprzygotowany na odkryte dziedzictwo: gwiazdy.
Oto SF najwyższej jakości: fantastyczny i równocześnie subtelnie opisany świat; silne, a przy tym wrażliwie opisane postacie, niesamowita lecz wiarygodna technika, ekscytujące a zarazem głębokie pisarstwo. Richard Morgan dołączył do światowej elity fantastyki naukowej.

źródło opisu: ISA, 2004

źródło okładki: isa.pl

Druga część cyklu o Emisariuszu, czyli nawet połamany może wszystko + Marsjanie i wredni ludzie z kompleksem Napoleona (po trupach do celu), co to ślinią się na widok bogactwa i możliwości nachapania się w tym i przyszłym życiu. A także odrobinę filozoficznych rozmyślań o tym jak to jest być żołnierzem i słuchać rozkazów, które za cholerę Ci się nie podobają.

astaldohil | 2012-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Lekkie zaskoczenie zmianą konwencji - nie mamy tym razem do czynienia z kryminałem (chociaż w tle przewija się zgrabnie zaplanowana intryga), ale formalnie powieść ta jest czymś zbliżonym stylistycznie do heist movie. Oczywiście, po raz kolejny wszystko opiera się na kanwie mieszanki hard science-fiction z cyberpunkiem, ale wszystko w proporcjach zjadliwych nawet dla osób, których kontakt z tą dziedziną fantastyki mógłby odstręczać.

Takeshi Kovacs, już po lekturze pierwszego tomu serii stał się jednym z moich ulubionych bohaterów. "Upadłe Anioły" jedynie utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie ma większego i bardziej wyrazistego badassa w fantastyce niż ów właśnie były Emisariusz NZ. A przynajmniej ja takiego dotąd nie poznałem. Oczywiście, nie brak tu innych, równie interesujących postaci, do których tworzenia Morgan ma zdecydowanie doskonałą rękę.

Fabularnie jest tu dużo ciekawiej niż przypadku pierwszej części. Historia ma wszystkie te elementy, za które kocha się oldskulowe...

Lemur80 | 2016-05-28

"Upadłe Anioły" są niemal tak dobre jak pierwsza część trylogii ("Modyfikowany Węgiel"). Słowo "niemal" czyni pewną różnicę, bo drugiego tomu nie czytało mi się aż tak przyjemnie, stąd różnica jednej gwiazdki między obydwoma książkami.

Żadnej warsztatowej katastrofy tu nie ma. To nadal Richard Morgan z charakterystyczną dla siebie brutalnością i wielowątkowym spojrzeniem na wykreowany świat. Klimat cyber-noir znikł, został dosadny, "piaszczysty" cyberpunk i elementy dość "standardowego" science fiction.

W porównaniu do pierwszej części doskwierała mi pewna jednotorowość "Upadłych Aniołów" przypominająca nieco... powieści drogi. Brak charakternego, smolistego klimatu noir byłem w stanie zaakceptować bez większego problemu, wszak autor oferuje zbyt wiele atrakcji, by kręcić nosem na nieobecność wątków "chandlerowskich".

Morgan umiejętnie bawi się swoim uniwersum, dodaje, albo rozwija wiele wątków związanych z technologią, polityką i feudalnymi korporacjami rządzącymi tym...

Meszuge | 2014-03-14
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

XXVI wiek - ludzie zamieszkują kilkadziesiąt planet, do których dostęp zapewniły im mapy gwiezdne Marsjan. Na każdym z tych światów Gildia Archeologów znajduje pozostałości marsjańskiej kultury i technologii, artefakty, o które zaciekle walczą rządy planet, korporacje, archeolodzy i poszukiwacze przygód.

Były Emisariusz Takeshi Kovacs służy w oddziałach Klina Carrery podczas rewolty na planecie Sanction IV. Wojna domowa okazuje się przykrywką dla rozgrywek wielkich korporacji, a żołnierze obu stron giną dziesiątkami tysięcy cynicznie zdradzani, manipulowani, oszukiwani, wykorzystywani.
Na Sanction IV, w samym środku działań wojennych, nadarza się okazja dokonania odkrycia archeologicznego o niespotykanym dotąd znaczeniu. Takeshi Kovacs przyłącza się do ekspedycji archeologów oraz żądnych sławy i bogactw najemników, pod dowództwem jednego z szefów niezwykle drapieżnej korporacji Mandrake. Zdrada i śmierć podążają za nimi krok w krok…

W „Upadłych aniołach” Richard Morgan...

DarkStar | 2012-08-27
Przeczytana: 12 lutego 2012

Kawał dobrej, dojrzałej sf. Zupełnie inny klimat niż w "Modyfikowanym węglu", właściwie te książki łączy tylko postać głównego bohatera oraz pierwszoosobowy styl narracji. Wcześniej mieliśmy do czynienia z powieścią detektywistyczną noir, teraz jest to w dużej mierze opowieść o sięganiu gwiazd. Momentami lektura Upadłych aniołów przywodziła mi na myśl "Ślepowidzenie" Wattsa, tyle że u Morgana znacznie więcej się dzieje, więc nie ma tego wrażenia rozwleczonej akcji. Czyta się bardzo przyjemnie, na pewno nie można autorowi odmówić umiejętności pisania. Ta książka jest jak dobry ser :-), dojrzewająca z czasem, coraz lepsza w miarę zbliżania się do końca.

rad | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 29 listopada 2013

Przez pierwsze 80% ebooka, uważałem iż jest lepsza od części pierwszej. Niestety, jak dla mnie, pani archeolog popsuła wszystko...
Kovacs zdrajcą?

Kasia | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, Futurystyczne
Przeczytana: 11 grudnia 2014

To jest tylko space opera kręcąca się wokół zgorzkniałego antybohatera płci męskiej, to jest ograne koncepty i zwroty akcji, które widziałaś/widziałeś już milion razy, ale napisane z jakąś taką wrażliwością i jakby pomyślunkiem. Co mi się podoba. Chociaż znowu, gdyby to było pierwszą częścią trylogii, a Modyfikowany węgiel drugą, kto w ogóle przeczytałby Węgiel?

Paweł Gryniewicz | 2015-11-28

No nie wiem, miało być przynajmniej prawie rewelacyjnie, a wyszło w miarę poprawnie :/ Zmiana klimatu na militarną space operę nie zrobiła Kovac'owi na dobre i w sumie to by było na tyle, 3cia cześć cyklu zapowiada się ciekawiej

bkeeper | 2014-01-01

Bardzo dobra książka w klimacie cyberpunkowym. Na uwagę zasługują oryginalne elementy świata przyszłości oraz dosyć szybka i ciekawa akcja. Dorównuje poprzedniej z serii.
---
www.bkeeper.pl

Leszek Gramacki | 2012-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Czuję niedosyt. Przeczytawszy najpierw " Zmodyfikowany węgiel" miałem nadzieję, że następna książka będzie równie ekscytująca.