Jak być leniwym

Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Wydawnictwo: W.A.B.
How to be Idle
poradniki

W dwudziestu czterech rozdziałach autor wesoło zachwala poranne wylegiwanie się, pracę na własny rachunek, obfite i zakrapiane śniadania, wielogodzinne rozmowy i spacery. Potrafi docenić potencjał, który tkwi w porządnej, całonocnej imprezie i okiełznanym kacu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Finkla | 2016-03-31
Przeczytana: 30 marca 2016

Spodziewałam się kpiarskiej książki, nabijania z pracusiów. Dostałam coś więcej — oprócz wspominania licznych przykładów znanych osobistości, które nie grzeszyły gorliwością (o Churchillu chyba każdy słyszał), czy przytaczania cytatów z dzieł wychwalających próżnowanie, Autor krytykuje współczesną kulturę konsumpcjonizmu i pogoni za pieniądzem. Co tu kryć — przemawiają do mnie te argumenty. Od ostatnich dwustu lat mamy dla siebie i innych ludzi podejrzanie mało czasu. A może ten proces zaczął się wcześniej i w ogóle nie należało wprowadzać rolnictwa?
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/03/jak-byc-leniwym-cos-wiecej-niz-kpinki.html

Randaksela | 2014-08-07
Przeczytana: sierpień 2014

Książka nie uczy lenistwa, a próżnowania. jest to duża różnica. Nie chodzi o to by jak najwięcej leżeć i nic nie robić, tylko o to by wartościowo próżnować i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Bo leżąc przychodzą do głowy najlepsze pomysły.
Podoba mi się sposób w jaki sposób autor odnosi się do wynalazku żarówki i rewolucji przemysłowej. Polecam każdemu, bardzo wygodnie się czyta i nie męczy nawet największego lenia ;)

Herbi | 2013-08-10
Przeczytana: 2010 rok

Książka, która lenistwa nie uczy (to ma się po prostu we krwi), ale pozwala lenistwo w sobie zaakceptować i lenistwem się cieszyć. Zawiera dużo ciekawych spostrzeżeń, faktów i cytatów pokazujących próżniaków i próżniactwo na przestrzeni stuleci i tysiącleci. Mówi jak w prosty sposób i dzięki drobnym zmianom nabrać bardziej wyzluzowaną postawę wobec życia. Bardzo pozytywna lektura.

Michał P | 2014-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2014

"Jak być leniwym" to książka będąca zbiorem w miarę błyskotliwych rad jak przez wyłączenie się z globalnego wyścigu, jak przez wrzucenie na zupełny luz, jak przez zrzucenie z siebie zbędnych obowiązków, osiągnąć, powiedzmy, szczęście. Czyli podręcznik-antypodręcznik jak osiągnąć sukces-nie sukces. A zatem wysypiamy się do oporu, następnie długo zostajemy w łóżku, gdzie rodzą nam się najbłyskotliwsze myśli, bo tym którzy spali do późna i zostawali długo w łóżku takie się rodziły i świat zapamiętał ich jako wybitnych. Umiemy już poskromić kaca, a raczej nauczyliśmy się z nim żyć. Pijmy piwo do rana, ograniczmy kawę, a i spokojnie sobie czasem pochorujmy. Włóczmy się po mieście, medytujmy, gapmy się na gwiazdy i tak dalej. I to wszystko przy akompaniamencie ponętnych tekstów poetyckich i pełnej aprobacie ich twórców. Fajnie brzmi? No to do roboty!

Łukasz Witt | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Przełomowe, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Książkę zacząłem czytać w jej konwencji, czyli leniwie przerzucając strony. Dodać, aczkolwiek należy, że były one bardzo lekkie oraz zwiewne. Nie przysparzały jakiegokolwiek bólu, udręki, nic z tych okrutnych spraw. Zdarzyło się, że miałem przyjemność zapoznać się z nią będąc na "chwilotnym" okresie bycia bez pracy. Co pozwoliło mi, chociaż odrobinę wyzbyć się poczucia winy z powodu nic nie robienia, o którym tak często w niniejszej pozycji. A dlaczego? Jeden z pierwszych argumentów, który pozwolił, aby pojawił się uśmiech i gest potakiwania, to poniższy cytat "Każda twórcza jednostka, aby rozwijać idee, potrzebuje długich okresów rozleniwienia, nieróbstwa i gapienia się w sufit". Naprawdę jest dobrze. Nie muszę chować głowy w piasek, poddawać się presji społecznej pracy. Dalej spotykamy się z celnie rzucanymi przykładami na akceptację lenistwa w rozumieniu uzależnienia od pracy. Na marginesie przypominam sobie, swoją drogą, że na maturze pisałem o roli pracy w systemie wartości...

Daniel | 2014-09-08
Przeczytana: lipiec 2014

To nie lenistwo, tylko oszczędność energii, a to trzeba umieć.

Dagmara | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Kiedy pokazałam swojemu mężowi książkę, którą właśnie czytam, krzyknął: "Jak być leniwym? O boże! W Twoim przypadku da się jeszcze bardziej?".

Mam nadzieję, że to był nieudany żart, ale tak poważnie książka pokazała, że da się! Niezależnie ile w Tobie lenia – wiedz, że da się jeszcze bardziej!

Zasiadając do tej książki wydawało mi się, że będzie ona trochę o minimalizmie w życiu zawodowym. O tym, że nie zawsze trzeba na siłę piąć się po szczeblach kariery, czasem po prostu warto odpuścić i zamiast siedzieć godzinę dłużej w pracy, lepiej wybrać się na spacer.

Chyba po prostu bardzo chciałam, aby tak książka była właśnie o tym. Jakże się rozczarowałam.

"Jak być leniwym" to poradnik, który podzielony jest na krótkie rozdziały poruszające dane kwestie, momenty, okazje do tego jak bumelować, gdzie bumelować i po co. Znajdziemy tu rozdziały traktujące o kacu, chorowaniu, herbacie, wędkarstwie czy medytacji. Ja nazwałabym to raczej antyporadnikiem, ponieważ w wielu kwestiach nasze...

Doris | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Idealne! Pomogło mi zaakceptować moją potrzebę lenistwa i przynajmniej krótkoterminowo polepszyć życie. Każdy "próżniak" znajdzie kilka wyzwalających zdań. Dla mnie to przyzwolenie, żeby mieć mnogość różnych malusich hobby, z których nic nie musi wynikać. Można też znaleźć dla siebie przyzwolenie na kaca, zrozumieć, że późne wstawanie może służyć, można się dowiedzieć, że odpoczynek to często bardziej wartościowa część życia niż praca... Po prostu robić rzeczy, które uszczęśliwiają.

Minusik - tak jak pisał Frog711. Czytam o tym, że można żyć inaczej, zarabiać mniej, ale gotować w domu, kupować mniej luksusowe meble, ale bardziej oryginalne... Człowieku! Kto ci u nas ma pieniądze na luksusowe meble? U nas ludzie muszą zaciskać pasa, żeby raz na 10 lat zrobić jakiś remont w mieszkaniu... Kogo u nas stać na jedzenie codziennie na mieście? Realia niestety nie do przełożenia, a szkoda, bo to bardzo rozprasza. Pewnie i tak życie za pół pensji jest u nas wykonalne, skoro ludzie...

Mitro | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

W sam raz do przeczytania podczas rzucania pracy etatowej, bardzo optymistyczna, pozwala przemyśleć na nowo wiele utartych schematów.

Tiger | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Dla wytrwałych :)
Po dłuższym czytaniu może się znudzić