W pogoni za miłością

Wydawnictwo: Firma Handlowo-Wydawnicza Alfa-Zet
W pogoni za miłością
okruszek

Proponuję Czytelnikowi debiutancką powieść Roberta Gonga. Wykreowany przez autora główny bohater "Młody" - dziecko z dobrego domu, drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, schodzi na drogę zła. W pogoni za odrobiną szlahetnego uczucia opuszcza zajęcia w szkole podstawowej. Nawiązuje kontkakt z dorosłymi chłopcami z ulicy, których nazywa kompanami. Już jako dwunastolatek pali papierosy,...

W pogoni za odrobiną szlahetnego uczucia opuszcza zajęcia w szkole podstawowej. Nawiązuje kontkakt z dorosłymi chłopcami z ulicy, których nazywa kompanami. Już jako dwunastolatek pali papierosy, pije alkohol, rozpozyna młodzieńczy seks, odwiedza poprawczak. Historię "Młodego" dopełniają kradzieże, paserstwo, duże pieniądze, zakład karny, narkotyki. Zagubienie bohatera osładzają wielkie namiętności do kobiet. Jego ciągle kształtowana fantazja załamuje się przypadkowym kontaktem z narkomanami. W tym okresie doświadza upokorzenia. Dotychczasowi znajomi wyraźnie go unikają. Przygnębienie potęguje śmierć dwóch najbliższych kompanów.
"Młody" swobodnie porusza się po świecie przestępczym, a jednak coraz częściej w jego umyśle rodzą się przebłyski świadomego wyrwania ze szponów zła. Czy mu się to udaje...
Robert Gong wykreował "Młodego" na bohatera doświadzającego zła z zaczątkiem brutalnej przemocy w rodzinie, aż do strzykawek wypełnionych kompotem.
Egzystencja "Młodego" to dotkliwy problem społeczny, który dziś staje się zmorą współczesnego świata.
Zapraszam Czytelników w podróż młodzieńczych fantazji, marzeń, oczekiwań, spełnień, rozczarowań... Mam nadzieję interesującą, pozwalającą wyłuskać przesłanie, jakie pisarz kieruje do ludzi, ceniących siłę miłości u progu nowego wieku.

Jadwiga Góźdź

źródło opisu: Firma Handlowo-Wydawnicza "Alfa Zet", 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Beata-Chiara | 2015-12-18
Przeczytana: lipiec 2012

Według niektórych źródeł jest to debiutancka książka Roberta Gonga, choć o tym dowiedziałam się długo po przeczytaniu tej powieści. Jako debiut, tym bardziej zasługuje na uznanie oraz uwagę.
Bohaterem powieści jest Młody- nastolatek z normalnej rodziny, który- zafascynowany swoim kuzynem i jego starszymi kolegmi- zaczyna coraz częściej spędzać czas z miejscową recydywą. "Panowie" piją tanie wina, całymi dniami przesiadują na ławce, planując nowe "skoki" i wspominając stare. Młody, zamiast chodzić do szkoły, wsiąka w to towarzystwo coraz głębiej. Starsi kumple wpajają mu zasady jak ma się zachowywać, by być postrzeganym jak "twardziel", uczą go też początków złodziejskiego fachu. Z czasem zabierają go "w Polskę"- na ostre, zakrapiane imprezy w towaarzystwie złodziei i prostytutek (lub panienek, które po prostu "lubią ten sport") albo "na robotę". Jak potoczy się jego droga? Czy będzie musiał "spaść na dno, żeby się odbić"? Wiadomo, ze w takich przypadkach to puste słowa. Jakie więc...

Kasia | 2013-09-15

Ksiazka naprawde ujmujaca i dobra. Tytul ksiazki troche mylacy, poniewaz nie jest to romans itp. Milosc ktora glowny bohater szuka to milosc, ktorej nie dostal od wlasnych rodzicow a w szczegolnosci od matki. Brak ciepla i milosci ktorej nie dostal w dziecinstwie probuje szukac poza domem rodzinnym. Mimo tego, ze zszedl kilkakrotnie na zla droge to i tak sie nie poddaje i wytrwale probuje sie odnalezc.
Opowiesc ta naprawde porusza, daje duzo zyciowych refleksjii i jest warta przeczytania.

pozytywka_1605 | 2013-03-06

Tytuł mylący. Większość skojarzy go najpierw z ckliwym romansikiem i tego będzie się spodziewać. Tymczasem jest to opowieść o chłopcu, który niekochany przez rodziców, schodzi na złą drogę i pogrąża się w destrukcji... Ale nie ulega zagładzie. W swojej życiowej, młodzieńczej podróży, szuka przyjaznych dusz i autentycznych uczuć. Nie umiera w nim nadzieja na to, że w końcu los się do niego uśmiechnie... Piękna książka, z pokrzepiającym zakończeniem. Polecam :-)

Artur | 2013-06-11
Przeczytana: 10 lutego 2012

Historia Młodego jest dość smutna a nawet tragiczna. Czasami brutalna ale na pewno opisna realnie, bez zbędnego upiększania. Polecam ją wszystkim rodzicom - obecnym i przyszłym a nawet dziadkom, bo to na pewno wartościowa książka, dzięki której można uniknąć błędów wychowawczych. Każde dziecko potrzebuje czułości, zrozumienia, ackeptacji a przde wszystkim miłości. A niestety często zapomninamy o tym w naszym dorosłym zagonionym świecie.

Wiola | 2013-04-17
Przeczytana: październik 2012

Bardzo dobra ksiazka. Troche szokujaca jednak czyta sie ja latwo i szybko. Na pewno poruszy serce niejednego czytelnika i skloni do zastanowienia sie nad samym soba. Nad naszymi bledami i zmienia tez nasze spojrzenie na innych ludzi. Nie zawsze to co widzimy z zewnatrz jest faktycznym obrazem rzeczywistosci. Pozornie dobry dom w ktorym wychowywal sie bohater ksiazki byl miejscem gdzie zabraklo milosci, wsparcia i zrozumienia. Historia zbuntowanego i bardzo osamotnionego dorastajacego chlopaka konczy sie jednak w kompletnie nieprzewidywalny sposob. Uwazam ze jest warta przeczytania!!

Diana | 2011-07-03

Książka niesamowita, wzruszająca. Przedstawia ciężkie życie młodego chłopaka. Czyta się szybko, skłania do rozmyślań.

Basia | 2013-05-20
Przeczytana: 19 maja 2013

Fantastyczna książka, przy , której się dosłownie popłakałam. Pochodzę prawie z podobnej rodziny jak główny bohater o pseudonimie ,, Młody,, Przeżyłam dużo mniej niż On , ale doskonale go rozumiem dlaczego zaczął pić alkohol, brać narkotyki, a w końcu kraść. I tak jak On doskonale wiem co to takiego strach i niepewność dnia jutrzejszego. Wprawdzie mnie bicie i wątpliwe używki ominęły, ale do dziś kiedy zamykam wieczorem oczy widzę przed nimi Dantejskie sceny jakie działy się w moim domu. Bijący Ojciec moją Matkę, a pośrodku nich Ja i moja starsza siostra. Jednak moja Mama pewnego dnia uderzyła ręką w stół i postawiła się swojemu i po części naszemu oprawcy, fizycznie i psychicznie biorąc z nim rozwód przeciwstawić. ,, Młody,, miał o wiele gorzej, bo to kaci ,, rodzice,, obrali sobie jego na cel i dosłownie traktowali go jak worek treningowy. Ta książka to ,,sól ziemi polskiej pięknych i bogatych domów,, za murami którymi dzieją dramaty ludzkie. .Robert Gong odarł je ze szczelnej...

Ania | 2013-04-07

Tytul ksiazki taki sobie, ale za to tresc bardzo ujmujaca i chwytajaca za serce. To prawda, ze glowny bohater moglby swoimi przezyciami obdzielic pare dojrzalych osob, a musi wzmagac sie z nimi sam. Opuszczony przez rodzicow, wzgardzony przez rowiesnikow, zyjacy gdzies na marginesie normalnego spoleczenstwa w bezwzglednej pustce duchowej i choc wsrod ludzi w totalnej emocjonalnej samotnosci. Bardzo podobalo mi sie zakonczenie ksiazki " po takich jak ty swojego Syna na ziemie zeslalem ". Bardzo polecam te ksiazke i nysle, ze powinna byc ona lektura szkolna w ostatniej klasie luceum.

dreamer08 | 2013-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Przyznam szczerze, że pierwszą myślą po przeczytaniu tytułu było: "Kolejna ckliwa opowieść o miłości". Wkrótce jednak okazało się, iż każda kolejna strona prezentuje dramaty z życia młodego człowieka, zagubionego w ogromnym i podłym świecie. To wstrząsająca historia, która daje wiele do myślenia. Zdecydowanie polecam!

Mała18 | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Książka opowiada o nastolatku, który miał trudne dzieciństwo. Rodzice bili go i odrzucali. Nie okazywali mu miłości, w ogóle z nim nie rozmawiali. Chłopak za każde przewinienie dostawał lanie. Matka w podstawówce, o mało co nie udusiła go kablem od żelazka. Chłopak miał mało kolegów ze szkoły, zaczął chodzić na Pawiak i spotykać się ze starszymi chłopakami, którzy wyszli z więzienia. Młody, bo taką ksywę miał główny bohater był odważny i był akceptowany przez kolesi z Pawika. Zaczął z nimi złodziejskie życie. Kradł, pił alkohol, rozpoczął młodzieńczy seks. Zakochał się w koleżance ze szkoły i chodził z nią, ale zostawiła go, ponieważ zadawał się bandziorami. Wkrótce chłopak rzucił szkołę. Wiele razy chciał zmienić swoje życie, ale nie wiedział jak. Jeden z jego kolesi poszedł do więzienia a drugi zakochał się i postanowił się zmienić. Poznał wtedy nowych znajomych, zaczął ćpać. Ale wkrótce jego kompan- bo tak nazywał kolesi z Pawiaka- wyszedł na wolność i Młody przestał ćpać i znów...