rozwiń zwiń

Zakonnica

Okładka książki Zakonnica
Denis Diderot Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
283 str. 4 godz. 43 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Tytuł oryginału:
La religieuse
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1949-01-01
Liczba stron:
283
Czas czytania
4 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
8305121011
Tłumacz:
Wacław Rogowicz
Tagi:
religia pamiętnik literatura francuska klasztor
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
567 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
392
85

Na półkach: ,

Recenzja pochodzi z: www.papierowa-komnata.blogspot.com

Cnota nie popłaca. Cnotliwe osoby zawsze spotyka więcej krzywd, aniżeli ludzi, którzy zeszli na drogę występku. Doznane zło można interpretować jako próby zsyłano od Boga bądź jako kuszenie diabła. Na świecie zawsze znajdą się tacy, którzy z największą rozkoszą pokalają najczystsze serca.

Siostra Maria Zuzanna Simonin, choć pobożna, nie znajduje w sobie powołania do życia w zakonie. Niestety, rodzice dziewczyny nie traktują jej z podobną pobłażliwością, z jaką spotykają się dwie pozostałe córki. Najinteligentniejsza i najpiękniejsza z sióstr zostaje wbrew swojej woli zamknięta w klasztorze. Jej dramatyczna walka o odzyskanie wolności będzie trwała kilka lat.

Denis Diderot, zdeklarowany ateista, w Zakonnicy wciela się w rolę kobiety, której pamiętnik stanowi materię tejże książki. Autor Kubusia Fatalisty przedstawia życie w zamknięciu jako sprzeczne z naturą człowieka. Ta książka to potężna krytyka domów Boga, jako ośrodków zdeprawowanych, w których okrucieństwo i rozpusta są na porządku dziennym. Diderot nie przebiera w środkach, choć zachowuje pewien umiar, stosowny dla języka młodej dziewczyny z dobrego domu.

Poza klasztorami złą opinią obarczone zostają także rodziny, które z chęci zysku zdolne są pozbyć się swoich własnych dzieci. W tym przypadku Zuzanna cierpi katusze, by jej siostry mogły podzielić między siebie należną kobiecie część spadku. Na nic zdają się usilne zapewnienia o zrzeczeniu się majątku…

Główna bohaterka aż nader przypomina mi inną kobietę, Justynę, postać z napisanej w tej samej opoce książki: Justyna, czyli nieszczęścia cnoty, autorstwa markiza de Sade. Obie, tak Justyna, jak i Zuzanna, to dziewczyny nader czyste i niewinne, które nieustannie karane są za swe dobre chęci. Szczęściem dla zakonnicy, jej kompanka wiodła życie o stokroć gorsze.

Nie przymierzając jednak Diderota do de Sade'a muszę wyznać, iż nie spodziewałabym się po tym filozofie takiej lektury. Zakonnica wpadła mi w ręce przez kompletny przypadek, pochłaniając moją uwagę bez końca. Zuzanna jest bohaterką nader interesującą, jeśli przyjrzeć się innym kobietom literatury XVIIIwiecznej. Nie jest femme fatale, nie jest też głupiutką cnotką z salonów. To dziewczyna nader inteligenta, skromna i cicha, o zgoła nieprzystojnej płci pięknej, filozoficznej naturze. Szkoda wielka, że siostra Simonin zaginęła gdzieś w odmętach literatury – jej osoba jest naprawdę godna uwagi.

Co jeszcze zaciekawiło mnie w książce Diderota to fakt, że autor daje głos kobiecie. Pozwala jej się buntować przeciw prawu kościelnemu, głośno i wyraźnie wykłada swoją filozofię, posługując się ustami młodej dziewczyny. Mogę się domyślić, jak wielkie zdziwienie wzbudziła ta powieść na przełomie XVIII i XIX wieku? Kobieta filozof? A to dobre…

Trudno mi jednoznacznie określić, dla kogo ta książka będzie odpowiednia. Jest to niedługa lektura, wbrew pozorom czyta się ją nader lekko, wszystko, co Diderot chciał przekazać, widoczne jest jak na dłoni. Myślę, że ci, którzy zapoznali się już z Kubusiem Fatalistą i jego Panem, mogą poświęcić czas siostrze Zuzannie, by odkryć, że ten francuski pisarz nie był mistrzem wyłącznie jednego dzieła.

Recenzja pochodzi z: www.papierowa-komnata.blogspot.com

Cnota nie popłaca. Cnotliwe osoby zawsze spotyka więcej krzywd, aniżeli ludzi, którzy zeszli na drogę występku. Doznane zło można interpretować jako próby zsyłano od Boga bądź jako kuszenie diabła. Na świecie zawsze znajdą się tacy, którzy z największą rozkoszą pokalają najczystsze serca.

Siostra Maria Zuzanna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    834
  • Chcę przeczytać
    445
  • Posiadam
    195
  • Ulubione
    30
  • Literatura francuska
    16
  • Klasyka
    13
  • Teraz czytam
    6
  • Francja
    5
  • Studia
    4
  • 2019
    4

Cytaty

Więcej
Denis Diderot Zakonnica Zobacz więcej
Denis Diderot Zakonnica Zobacz więcej
Denis Diderot Zakonnica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także