Dopóki mamy twarze

Okładka książki Dopóki mamy twarze
C.S. Lewis Wydawnictwo: Esprit literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Till We Have Faces
Wydawnictwo:
Esprit
Data wydania:
2010-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-24
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61989-01-1
Tłumacz:
Albert Gorzkowski
Tagi:
Amor Psyche mit reinterpretacja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
986 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1157
764

Na półkach:

"Dopóki mamy twarze" C.S Lewisa - znanego pisarza fantastycznych opowieści dla dzieci - to też po trosze baśń dla dorosłych, mit , historia, która zdarza się od wieków i przez wieki wciąż od nowa. Podstawą opowieści jest mit o Psyche i Erosie - i jest to analogia bardzo czytelna. Jednak w powieści ma on odwróconą strukturę. Główną bohaterką opowieści jest siostra Psyche, najstarsza córka króla barbarzyńskiej krainy Glome - Orual. Ze względu na swoją brzydotę jest odtrącana, samotna i nieszczęśliwa. Zyskuje sympatię niektórych osób dzięki swojemu sercu (Psyche), ofiarności (druga siostra Rediwal), umiejętnościom (kapitan królewskich żołnierzy - Bardia) i mądrości (Lis - niewolnik Grek, u którego pobiera nauki). Jako królowa zyskuje także przychylność poddanych, ponieważ jest rozsądna, waleczna i umiejętnie rządzi.
Zasadniczą oś opowieści stanowi wątek złożenia Psyche w ofierze bogowi Szarej Góry. Kiedy okazuje się, że Psyche nie stała się ofiarą - żyje i opowiada niestworzone historie o swoim obecnym życiu we wspaniałym pałacu i o przychodzącym w mroku boskim kochanku - Orual pragnie ją uwolnić, przywrócić do świata i realnego życia. Nie widzi, a więc i nie wierzy siostrze, że ta jest szczęśliwa, że zawsze chciała tak żyć. Czy jest to spowodowane nadopiekuńczością, bezwzględną miłością, czy zazdrością - tutaj ocena nie może być jednoznaczna. Tym bardziej, że całą opowieść czytelnik poznaje z relacji samej Orual.
W opowieści przewija sie kilka ważnych wątków - miłość i zazdrość, piękno i brzydota, wiara i zwątpienie. Dla mnie szczególnie ważny jest temat człowieczeństwa, który odczytuje już w tytule. Czy twarz może świadczyć o człowieku - najbardziej dosłownie - a jeśli tak, to na ile. Orual zasłania swoją brzydką twarz w momencie uświadomienia sobie głębi porażki. Ale jej welon jest symbolem, odgrodzeniem swojego bólu i pragnień od reszty świata. Nadal jest takim samym człowiekiem - pełnym dobroci, zrozumienia, uczciwości. Król "traci twarz" stosunkowo często - w momentach opilstwa, pomiatania ludźmi, fałszywej rozpaczy itp. "Twarze" innych bohaterów są, w porównaniu z Orual, przedstawione dość płasko, z wybijającą się główną cechą charakteru. Mądrością kieruje się Lis, zachłannością - kapłan świątyni Ungit, skrajnym poddaństwem - Bardia.
Miary na człowieczeństwo nie ma jednakowej dla każdego.

"Dopóki mamy twarze" C.S Lewisa - znanego pisarza fantastycznych opowieści dla dzieci - to też po trosze baśń dla dorosłych, mit , historia, która zdarza się od wieków i przez wieki wciąż od nowa. Podstawą opowieści jest mit o Psyche i Erosie - i jest to analogia bardzo czytelna. Jednak w powieści ma on odwróconą strukturę. Główną bohaterką opowieści jest siostra Psyche,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 385
  • Chcę przeczytać
    1 375
  • Posiadam
    391
  • Ulubione
    96
  • Teraz czytam
    28
  • Fantastyka
    26
  • Chcę w prezencie
    23
  • 2013
    17
  • 2014
    16
  • 2012
    15

Cytaty

Więcej
C.S. Lewis Dopóki mamy twarze Zobacz więcej
C.S. Lewis Dopóki mamy twarze Zobacz więcej
C.S. Lewis Dopóki mamy twarze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także