rozwiń zwiń

Podróż do źródeł czasu

Okładka książki Podróż do źródeł czasu
Alejo Carpentier Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
406 str. 6 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Los pasos perdidos
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1963-08-01
Data 1. wyd. pol.:
1963-08-01
Liczba stron:
406
Czas czytania
6 godz. 46 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Kalina Wojciechowska
Tagi:
powieść kubańska literatura kubańska
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
70
15

Na półkach:

Rozczarowany życiem muzykolog wyrusza na wyprawę, której celem jest odnalezienie prymitywnych instrumentów muzycznych używanych przez Indian. Podróż odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie – jest stopniowym cofaniem się do epok minionych, na które bohater trafia w miarę oddalania się od cywilizacji, odwiedzając miasteczka niezmienione od kilku wieków. W końcu dociera do stanu pierwotnego, gdzie głównym wyzwaniem człowieka jest niekończące zmaganie się z naturą. Jednocześnie jest to podróż do wnętrza siebie, tego co autentyczne, prawdziwe, szczere.

Nie wierzę w porzucenie cywilizacji i powrót do korzeni. Życie „w stanie natury” być może jest pozbawione sztucznych, wymuszonych relacji, hipokryzji, fałszu. Pozwala w pełni wyrazić ludzką naturę to co w niej dobre, szlachetne, godne podziwu. Jednocześnie „uwolnienie się” od cywilizacji otwiera bramę dla tego, co w nas najgorsze, mroczne. Do świata, w którym kobieta nie przetrwa bez mężczyzny, gdzie mężczyzna musi czasem bronić kobiet i dzieci przy użyciu bezwzględnej siły. Na szczęście powieść jest pod tym względem realistyczna, nie przestawia wyidealizowanego, przesłodzonego obrazu życia z dala od cywilizacji.

Ktoś w recenzji nawiązał do Junga – podróż do źródeł czasu to podróż do nieświadomości. Oczywiście bohater nie dociera do nieświadomości (w końcu są to treści, których uświadomić sobie nie możemy) ale pozwala, żeby doszła do głosu – stąd nagły wybuch kreatywności. Stąd też poczucie sensu życia.

Powieść jest po prostu świetnie napisana i dlatego nie potrafię wystawić jej niskiej oceny. Jednocześnie Carpentier mnie nie przekonał. Nie musimy porzucać cywilizacji, żeby połączyć wszystkie elementy naszej jaźni w jedno. Kiedy podróżujemy w głąb siebie, w końcu dotrzemy do tego, co w nas najbardziej mroczne i przerażające. Wtedy to kultura (zwłaszcza religia) powinna dostarczyć nam narzędzi umożliwiających poradzenie sobie z tymi doświadczeniami. Czym bardziej rozwinięta cywilizacja, tym lepiej powinna bronić człowieka przed nim samym. Nasza kultura zawiodła, nie spełnia już tego zadania, nie oznacza to jednak, że zamieszkanie z pierwotnym plemieniem w amazońskiej dżungli jest rozwiązaniem. Powieść ratuje realizm – porzucenie dawnego życia okazuje się znacznie bardziej skomplikowane, niż wydawało się głównemu bohaterowi.

Rozczarowany życiem muzykolog wyrusza na wyprawę, której celem jest odnalezienie prymitywnych instrumentów muzycznych używanych przez Indian. Podróż odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie – jest stopniowym cofaniem się do epok minionych, na które bohater trafia w miarę oddalania się od cywilizacji, odwiedzając miasteczka niezmienione od kilku wieków. W końcu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    666
  • Przeczytane
    391
  • Posiadam
    108
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    12
  • Literatura iberoamerykańska
    7
  • 2021
    5
  • Literatura piękna
    5
  • Realizm magiczny
    4
  • Kuba
    4

Cytaty

Więcej
Alejo Carpentier Podróż do źródeł czasu Zobacz więcej
Alejo Carpentier Podróż do źródeł czasu Zobacz więcej
Alejo Carpentier Podróż do źródeł czasu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także