Odwieczny wróg

Phantoms
horror sensacja kootz
Goldfinch Baby

Inne wydania

Wydaje się rzeczą niemożliwą, by wszyscy mieszkańcy spokojnego kalifornijskiego miasteczka zniknęli niemal w jednej sekundzie podczas wykonywania codziennych zajęć. A jednak kiedy pewnego wrześniowego wieczoru Jenny Paige i jej młodsza siostra przyjeżdżają do Snowfield, w tej dopiero co tętniącej życiem miejscowości nie ma nikogo. Właściwie należałoby powiedzieć: nie ma żywego człowieka, bo oprócz nielicznych ludzkich zwłok, na których trudno dopatrzyć się śladów gwałtownej śmierci, jest tu ktoś jeszcze - niewidzialny, mądry i okrutny, rozkoszujący się własną potęgą. Odwieczny wróg ludzkości, pragnący dla niej tylko śmierci i zatracenia...

Autorzy, zwłaszcza ci parający się grozą, często poruszają temat zagłady, apokalipsy. Czasem jest to śmiertelny wirus, innym razem plaga, wojna czy inwazja z kosmosu. Dean Koontz w swojej powieści "Odwieczny wróg" również zahacza o unicestwienie ludzkości, jednak tym razem przyczyna jest dużo bardziej mroczna, przerażająca i... odwieczna.
Jenny Paige wraz ze swoją młodszą siostrą przybywa do rodzinnego miasteczka. Po śmierci mamy na nią spadły obowiązki rodzicielki, czyli opieka nad jej drugą córką. Jazda samochodem upływa w przyjemnej atmosferze, dziewczyny rozmawiają i nawiązują coraz lepszy kontakt ze sobą. Sielanka nie trwa jednak długo, już po dotarciu na miejsce okazuje się, iż w miasteczku dzieje się coś złego. Panuje nienaturalna cisza, wszystko zdaje się być wymarłe. Jenny wchodzi do domu i odkrywa martwe ciało gospodyni. Kobieta nie jest jednak 'zwyczajnie' martwa, zwłoki są spuchnięte, sine i nie ulegają rozkładowi. Podobnie rzecz ma się z resztą mieszkańców wioski....

ZARAZA | 2012-04-10
Przeczytana: 2011 rok

Ta lektura jest naprawdę fajna i wciągająca. Chyba jedna z czołowych książek tego autora, które lubię najbardziej.
Niektóre fragmenty mnie nudziły, ale całokształt zrobił na mnie dobre wrażenie.
Fajne postacie i naprawdę szkoda, że niektórzy zginęli ;/
Koontz tworzy w tej powieści bardzo fajny mroczny klimat, co jest dużym atutem.
Podoba mi się pomysłowość i nieprzyjemne sceny, które autor szczegółowo opisywał.
Akacja również jest dynamiczna i nieprzewidywalna, co mnie zaskoczyło, bo myślałam, że lektura będzie nudna i zastanawiałam się, czy nie oddać jej do biblioteki.
Ale myślę, że jeśli ktoś polubił twórczość Koontza, to się na tej nie zawiedzie :)

Kruczoczarnyblond | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Ciekawa fabuła, chociaż motyw apokalipsy był już chyba na wszystkie sposoby opisany.
Chociaż, jak na Koontza , książka bardzo nierówna, lepsze, gorsze fragmenty, ale ogólne wrażenie, jak najbardziej pozytywne. Lubię ten dreszczyk, z którym czytam kolejne powieści Koontza, bo każda z nich jest zupełnie inna.
Wprowadzenie jedzących ludzi owadów, czytając książkę w lecie może doprowadzić do fobii!
Nie najlepsza, ale dobra książka.

Immortalon | 2014-04-15
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Snowfield. Małe, ciche, spokojne, górskie miasteczko.
To tutaj mieszka Jenny Paige, która wraca właśnie do domu ze swoją młodszą siostrą u boku - Lisą.
Lisa po raz pierwszy ma możliwość ją odwiedzić. Nigdy dotąd nie miała okazji aby być blisko starszej o siedemnaście lat siostry. Krótkie, zimowe wczasy mają być idealną okazją na pogłębienie więzi między nimi.
Pełne radości i uśmiechu na twarzy wjeżdżają do Snowfield...

...cichego, małego miasteczka.
Zbyt cichego.
Coś jest nie tak.
Bezimienna groza daje się wyczuć ponad starymi dachami zabytkowych domków i sklepów. Na ulicach nie ma ludzi. W pubach, barach i sklepach również. Nikogo. Absolutna cisza. Nie śpiewają ptaki, nie szczekają psy.
Snowfield opustoszało. Jest niczym wymarłe miasto sprzed wieków.

Jenny i Lisa wkrótce przekonają się, że niczym niezmącona cisza niesie strach i przerażenie gorsze od niejednego krzyku.

Odwieczny wróg to prawdziwa definicja horroru. Od samego początku czytelnik dostaje dużą dawkę...

Stokrotka | 2015-08-03

"Odwieczny wróg" był jedną z pierwszych powieści Deana Koontza, jakie przeczytałam. Do dziś pamiętam zarys fabuły, bohaterów oraz uczucie dojmującego strachu, jaki mi towarzyszył podczas przewracania kolejnych kartek. Teraz wydaje mi się to zaskakujące i dziwaczne, ale wtedy naprawdę się bałam, czytając tę książkę.

Inez | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

"Odwieczny wróg" Deana R. Koontza to opowieść, która pełna jest niebezpieczeństw i nieznanej grozy. To powieść, w której świat bohaterek zostaje straszliwie zdruzgotany. Groza wdziera się coraz głębiej w ich życie.
Akcja toczy się w lawinowym tempie. Koontz po mistrzowsku splata liczne wątki tworząc intrygę, od której nie sposób się oderwać.
Czytając książkę byłam całkowicie wyczerpana przewracając kolejną stronę, gdy autor dorzucał wciąż nowe niespodzianki.
Polecam.

betina360 | 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, Koontz
Przeczytana: 09 września 2015

Male gorskie miasteczko a w nim odwieczny wrog. Cos dziwnego niesamowitego i nieludzkiego zabija wszystkich mieszkancow. Ocalaly tylko dwie siostry. Czeka je walka z odwiecznym zlem ktore jest bardzo podstepne i silne.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Dwie trzecie książki bardzo mnie wciągnęło. Niestety, zakończenie totalnie rozczarowało. Przeciętna thrillerowata powiastka.

Anka | 2013-06-13

Nieco zaskakujący i dziwaczny pomysł na fabułę, całkiem niezła pozycja i gładko się czyta.

książek: 2070
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2009 rok

Ciekwa, dobrze napisana, wciągająca.